Małgorzata Gorol

powiększ zdjęcie
Powiększ

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (2012). W zespole TR Warszawa od 1 stycznia 2018 roku. 

W teatrze instytucjonalnym zadebiutowała rolą Małgorzaty w „Mitologiach” w reż. Pawła Świątka na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Na deskach tego teatru występowała w latach 2013-2016. Tam zagrała m.in. Elfriede V w „Podróży zimowej” (2014) w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Za tę rolę otrzymała główną nagrodę aktorską na 55. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, wyróżnienie indywidualne Forum Młodych Krytyków na 2. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie – 44. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych oraz drugą nagrodę aktorską na 8. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie. Wystąpiła także m.in. jako Abad w „Zachodnim Wybrzeżu. Powrocie na pustynię” w reż. Michała Borczucha (2013), jako Miranda w „Burzy” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Zagrała również w „Dziadów cz. III” w reż. Michała Zadary (2015). W 2015 roku wcieliła się w rolę Córki/Nauczycielki, Królewny Śnieżki w „Śmierci i dziewczynie” w reż. Eweliny Marciniak, za którą wyróżniono ją Nagrodą Kulturalną „Gazety Wyborczej-Wrocław” WARTO w kategorii Teatr (2016) oraz Talentem Trójki w kategorii Teatr (2016). Ponadto, za role wykreowane w Teatrze Polskim we Wrocławiu otrzymała w 2016 roku Nagrodę im. Leona Schillera.

Od grudnia 2016 roku przez ponad rok była członkinią zespołu aktorskiego Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, gdzie stworzyła role Wróbla w „Kosmosie” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego (2016), Młodszej Siostry w „Kopciuszku” w reż. Anny Smolar (2017) oraz Rycerza Czarnego w „Weselu” w reż. Jana Klaty (2017). Zagrała w koprodukowanym przez Nowy Teatr, STUDIO Teatrgaleria, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera i TR Warszawa) „Procesie” w reż. Krystiana Lupy (2017).

Na dużym ekranie dotychczas można było zobaczyć ją w "Ja, Olga Hepnarova" w reż. Petra Kazdy, Tomása Weinreba (2016), "Twarzy" w reż. Małgorzaty Szumowskiej (2017) oraz "Planie B" w reż. Kingi Dębskiej (2018) .

Role w TR Warszawa:
- „Proces”, 2017, reż. Krystian Lupa (koprodukcja: Nowy Teatr, STUDIO Teatrgaleria, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, TR Warszawa)