„2020: Burza” – premiera spektaklu w TR Online

Natalia Kalita w roli Ferdynanda w spektaklu „2020: Burza”, zdjęcie z próby medialnej. Fot. Monika Stolarska

Zapraszamy na premierę spektaklu “2020: Burza” w reż. Grzegorza Jarzyny – transmitowaną wprost ze sceny TR Warszawa/ATM Studio na platformie TR Online!

Zapraszamy na wieczór w TR Online już 27 listopada (piątek).

Harmonogram wieczoru:

18:45 – rozpoczęcie streamingu, wprowadzenie do spektaklu, wejście za kulisy
19:00 – rozpoczęcie spektaklu „2020: Burza” w reż. Grzegorza Jarzyny
22:30 – spotkanie z obsadą i twórcami spektaklu

„2020: Burza” Grzegorza Jarzyny i Weroniki Murek to opowieść wielu wariantów – opracowywanych za pomocą nieustannie uczącej się sztucznej inteligencji. Na sceniczną historię nakładane są różne możliwe wersje tego, co mogło się wydarzyć i tego co rzeczywiście się wydarzyło – w sposób imitujący pracę ludzkiej pamięci. Ta sztuczna sieć neuronowa powstaje dzięki ludziom. Na bazie odpowiedzi ankietowych od publiczności oraz informacji od realizatorów i realizatorek, wykonawców i wykonawczyń program AI będzie doskonalił swoje umiejętności. Tym samym – będzie rozwijał rzeczywistość spektaklu “2020: Burza”

Zobacz na żywo w TR Online

O „2020: Burza”

Na podstawie „The Tempest” Williama Shakespeare’a

To prosta historia: kobieta lub mężczyzna wysoko postawiona/y (lub nie), zostaje zmuszona/y do zrezygnowania ze swojej pozycji, władzy, z miasta i z kraju, w którym mieszkał/a. Wraz z synem/córką ucieka na wyspę. Spędza tam dwanaście lat. Przypadek (lub burza) sprawia, że na tę samą wyspę trafiają (lub nie) osoby z jej/jego dawnego otoczenia. Ci, którym zawdzięcza (lub nie) życie, i ci, którzy doprowadzili (bądź nie) do jej/jego upadku.

Profesor Tadeusz Sławek w książce „NICowanie świata. Zdania z Szekspira” pisze, że aby podjąć próbę „pomyślenia człowieka” trzeba wyciągnąć go z miejsca zwyczajowo mu przypisanego i przenieść go zupełnie gdzie indziej. W ten sposób pytania stawia i Shakespeare: ponawia akt wygnania – wygnanie z raju, wygnanie z miasta (Burza), wygnanie z życia, wygnanie z rodziny (Król Lear), wygnanie z państwa (Koriolan). Bez sytuacji „bycia wygnanym” nie można już myśleć człowieka.

Co oznacza dzisiaj: „na nowo pomyśleć człowieka”, skoro jedynymi dostępnymi do tego instrumentami są narzędzia, które człowiek w swojej niedoskonałości sam stworzył, polegając na wiedzy i wyobraźni – obydwu czerpiących swoje źródło w najbardziej niedoskonałym z narzędzi: pamięci ludzkiej?

„2020: Burza” to opowieść wielu wariantów – za pomocą sztucznej inteligencji na sceniczną historię nakładane są różne możliwe wersje tego, co mogło się wydarzyć i tego co rzeczywiście się wydarzyło – w sposób imitujący pracę ludzkiej pamięci.

Kto pisze naszą indywidualną historię?
Czy rację ma ten, kto jest u władzy?
Czy perspektywa ludzka jest jedyną możliwą?

To wspólna opowieść o końcu antropocentryzmu; opowieść, na którą złożą się także historie i wspomnienia nadesłane przez widzów.

Twórcy i twórczynie spektaklu

Alonso: Lech Łotocki
Antonio: Jacek Beler
Ariel: Justyna Wasilewska
Gonzalo: Sebastian Pawlak
Ferdynand: Natalia Kalita
Kaliban: Tomasz Tyndyk
Miranda: Mateusz Górski
Prospero: Agnieszka Podsiadlik
Sebastian: Mateusz Więcławek
Stefano: Monika Frajczyk
Trinkulo: Sara Celler-Jezierska
Kreska: głosu użyczyła Zula Szelewicz

 

reżyseria: Grzegorz Jarzyna
scenariusz: Grzegorz Jarzyna, Weronika Murek
scenografia: Fabien Lédé
kostiumy i charakteryzacja: Anna Axer Fijałkowska
muzyka: Piotr Kurek
reżyseria wideo: Marek Kozakiewicz
reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
choreografia: Ivan Estegneev
reżyseria dźwięku: Piotr Domiński, Piotr Kurek
sztuczna inteligencja: Paweł Wawrzyński
animacje 3D: Kacper Shikeli
wizualizacje 2D: Oliwia Szanajca-Kossakowska
skany 3D: 3DMaster, Krystian Parol

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.