• TR Online

Gdzie jesteście – wirtualna wystawa TiSz TR

Gdzie jesteście to wirtualna wystawa prac wideo stworzona pod opieką Wojtka Ziemilskiego przez siedem młodych artystek audiowizualnych z XIII Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Lisa-Kuli w Warszawie – Zuzannę Dziedzic, Kamilę Foryszewską, Oliwię Galus, Amelię Karwacką, Kaję Sienkiewicz, Weronikę Sontowską i Natalię Wrońską.

Zobacz wystawę na stronie tisz.trwarszawa.pl

W kwietniu 2020 roku grupa licealistek rozpoczęła pracę z artystą Wojtkiem Ziemilskim nad realizacją video-artów. Pierwotna koncepcja projektu zakładała realizację wystawy w siedzibie TR Warszawa/Marszałkowska 8. W związku z pandemią COVID-19 została przeniesiona do przestrzeni wirtualnej. Młode artystki pracowały podczas warsztatów online i rozwijały swoje koncepcje, które stały się artystyczną wypowiedzią na temat trudnej sytuacji zamknięcia w domach i stopniowego z nich wychodzenia. Proces powstawania video-artów wspierała Ewa Łuczak – fotografka, autorka wideo i wideoinstalacji.

4 lipca 2020 roku o godzinie 19:00 odbył się wirtualny wernisaż wystawy transmitowany na żywo na Facebooku TR Warszawa. Podczas wernisażu twórcy i twórczynie wystawy zorganizowali wirtualne oprowadzanie i opowiedzieli  o projekcie.

Od twórców i twórczyń:

„Zaczynamy wychodzić – niektórzy nieśmiało, niepewnie, inni jak gdyby nic się nie działo. Jeszcze inni wciąż trwają w zamknięciu.

 

Wyrobiliśmy sobie zmysł dezorientacji – nikt nie wie, kto gdzie jest i co się z nim dzieje. Nie wiemy, czy wolno stać w tym miejscu, pokazać twarz, spotkać się, wyjechać.

 

Siedem młodych artystek video zmierzyło się z okresem braku równowagi. Poszukując innych, poszukując swoich – szukają siebie. „Gdzie jesteście” to niekoniecznie pytanie – to także afirmacja, być może wskazówka. Twórczynie sprawdzają, jak przywraca się topografię ludzi, rzeczy i działań. Kim staliśmy się przez parę tych miesięcy?”

Artystki:

Zuzanna Dziedzic

Kamila Foryszewska

Oliwia Galus

Amelia Karwacka

Kaja Sienkiewicz

Weronika Sontowska

Natalia Wrońska

Kurator wystawy: Wojtek Ziemilski

Konsultacje artystyczne: Ewa Łuczak

Koordynacja projektu: Marta Bernatowicz

Opieka pedagogiczna: Marta Rafka

Koordynacja merytoryczna projektu TISZ: Anna Rochowska, Anna Kurelska (zespół edukacji TR Warszawa)

Pedagodzy teatru: Agata Pietrzyk-Sławińska, Tomasz Daszczuk

Więcej o projekcie TiSz TR

W ramach projektu TiSz TR uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli regularnie biorą udział w warsztatach pedagogiczno-teatralnych prowadzonych przez Agatę Pietrzyk-Sławińską oraz Tomasza Daszczuka.

To już drugi rok współpracy TR Warszawa z XIII Liceum Ogólnokształcące im. płk. L. Lisa-Kuli w Warszawie w ramach projektu TiSz TR. W 2019 roku w ramach zakończenia pierwszego etapu współpracy grupa uczniów przygotowała pokaz performatywny pt. “Topnienie” pod opieką reżyserską Anny Karasińskiej.

Projekt inspirowany jest berlińskim programem Tusch – Theater und Schule, który zakłada ścisłą współpracę szkoły z teatrem.

Partnerzy

  • Projekt TISZ – Teatr i Szkoła dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
TiSz TR 2019-2021 realizowany jest we współpracy z XIII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie