BURSA TR —– zespół studencki

To warsztaty dla nieneurotypowych i neurotypowych. Dla wszystkich, którzy są osobami studiującymi. Właśnie wystartował nabór do warsztatów BURSA TR, których kuratorką jest pisarka Dorota Kotas. Rekrutacja potrwa do 13 marca br. Warsztaty są bezpłatne.

fot. Filip Ćwik

BURSA TR czyli warsztaty z cyklu Teren Edu nawiązują do tradycji projektów Teren Warszawa i Teren TR skierowanych do młodych artystek i artystów Warszawy. BURSA TR to pracownia dla osób studiujących niezależnie od kierunku i uczelni, którzy chcieliby sprawdzić się w działaniu performatywnym na scenie zarówno teatralnej jak i każdej innej. Kuratorką tegorocznej odsłony warsztatów jest pisarka Dorota Kotas, z którą wspólnie rozpracowywać będziemy idiom: NEURORÓŻNORODNOŚĆ.

Dorota Kotas:

Czy świat jest raczej zły, czy jest raczej dobry? A może nie jest ani zły ani dobry. Co to za dziwne miejsce – ale tak naprawdę – i kiedy naprawdę zaczyna się wiosna? Czy świat jest kobietą, czy jest mężczyzną? Czy kobiety i mężczyźni istnieją? Czy miałeś kiedyś gadu-gadu? Czy zdecydowałbyś się rozmawiać z kimś, kto ustawił status „napisz do mnie”? – dodatkowe okoliczności: nie znasz ich; jesteś w domu i masz czas. Co napisałbyś tej osobie, jeśli twoja odpowiedź to „tak”? Kiedy ostatnio ci się nudziło? Czego chciałbyś dla siebie, a czego dla innych ludzi? Czy wydaje ci się, że wszyscy chcemy tych samych rzeczy – i co to jest, a ile to kosztuje? Czy neuroróżnorodność jest rzeczywistością, czy jest dziwnym długiem słowem, którego nikt do końca nie rozumie. Czy ciebie rozumie ktoś, czy raczej nikt, a czy ty rozumiesz ludzi?

Prowadzenie i opieka merytoryczna: Michał Domański, Anna Rochowska. W warsztatach uczestniczyć będzie psycholog/psycholożka, której obecność zagwarantuje bezpieczne ramy pracy oraz sposoby komunikacji nikogo nie wykluczające i gwarantujące komfort bycia ze sobą. 

Zjazdy (marzec – czerwiec 2022) co dwa tygodnie we wtorki w godzinach popołudniowych. Udział bezpłatny. Rekrutacja (28.02-13.03) poprzez FORMULARZ INTERNETOWY. Wyniki rekrutacji 14 marca 2022.

Program Teren Edu, realizowany jest przez zespół edukacji TR Warszawa już od kilku teatralnych sezonów, to cykl warsztatów prowadzonych metodami pedagogiki teatru. Na tegoroczny cykl warsztatów program BURSA TR składa się prezentacja różnorodnych technik wypracowanych przez 14 lat prowadzenia działań partycypacyjnych w teatrze. W sezonie 2021/2022 pod hasłem WŁĄCZ PEŁNE SPEKTRUM zajmiemy się tematem neuroróżnorodności. Dorota Kotas, autorka nagrodzonej Nagrodą Literacką Gdynia oraz Nagrodą Conrada książki ‘Pustostany” (Wyd. Niebieska Studnia) oraz “Cukrów” (Wyd. Cyranka), towarzyszyć będzie zespołowi w pracy na scenie oraz stworzy tekst, który stanie się bazą do dalszej pracy.

Proponowane działania performatywne obejmują pracę z ciałem, tekstem oraz improwizacje. Ćwiczenia odnoszą się do różnych dziedzin sztuki współczesnej. Uczestnicy BURSY TR mają okazję opierając się na interdyscyplinarnych metodach zaczerpniętych od twórców tworzących na scenie TR Warszawa, opowiedzieć własną historię.

Program zakłada powstanie zamkniętej grupy (maksymalnie 15 osób). Do programu mogą aplikować studenci i studentki wszystkich uczelni i kierunków zarówno „neurotypowi” jak i Ci o cechach nieneurotypowych.

Partnerem projektu jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – organizator Stypendium im. Bogny Olszewskiej.Więcej informacji: michal.domanski@trwarszawa.pl

Patron