BURSA TR —– zespół studencki

BURSA TR czyli warsztaty z cyklu Teren Edu nawiązują do tradycji projektów Teren Warszawa i Teren TR skierowanych do młodych artystek i artystów Warszawy. BURSA TR to pracownia dla osób studiujących niezależnie od kierunku i uczelni, którzy chcieliby sprawdzić się w działaniu performatywnym na scenie zarówno teatralnej jak i każdej innej.

BURSA TR 2023/2024

BURSA TR 2023/24 to performatywne poszukiwania przestrzeni zastępczej dla dominacji, przemocy i braku kontaktu z uczuciami. 

Książka “Gotowi na zmianę. O mężczyznach, męskości i miłości” bell hooks stanie się inspiracją do działań grupy. Hooks analizuje, czym staje się PATRIARCHAT, wkradając się w bliskie intymne relacje między osobami, w jaki sposób scementowane systemy przemocynie pozwalają na szczere spotkanie zarówno z innymi jak i z samym sobą. BURSA TR 2023/24 to działanie na rzecz tworzenia kultury pojednania i terenu wspólnego. 

Proponowane działania performatywne obejmują pracę z ciałem, tekstem, wideo oraz improwizacje. Ćwiczenia odnoszą się do różnych dziedzin sztuki współczesnej. Uczestnicy BURSY TR mają okazję opierając się na interdyscyplinarnych metodach zaczerpniętych od twórców tworzących na scenie TR Warszawa, opowiedzieć własną historię.

Program zakłada powstanie zamkniętej grupy (maksymalnie 15 osób). Do programu mogą aplikować wszystkie osoby studiujące na uczelniach wyższych, niezależnie od kierunku.

Pierwsze zjazdy (kwiecień – maj 2022) co dwa tygodnie we wtorki w godzinach popołudniowych. Udział bezpłatny. Rekrutacja (22.03-7.04) poprzez formularz internetowy. Wyniki rekrutacji 10 kwietnia 2023. Na zgłoszenia czekamy do 7 kwietnia.

BURSA TR 2021/2022

fot. Filip Ćwik

Kuratorką tej odsłony warsztatów była pisarka Dorota Kotas, z którą wspólnie rozpracowywaliśmy idiom: NEURORÓŻNORODNOŚĆ. To warsztaty dla nieneurotypowych i neurotypowych. Dla wszystkich, którzy są osobami studiującymi.

Dorota Kotas:

Czy świat jest raczej zły, czy jest raczej dobry? A może nie jest ani zły ani dobry. Co to za dziwne miejsce – ale tak naprawdę – i kiedy naprawdę zaczyna się wiosna? Czy świat jest kobietą, czy jest mężczyzną? Czy kobiety i mężczyźni istnieją? Czy miałeś kiedyś gadu-gadu? Czy zdecydowałbyś się rozmawiać z kimś, kto ustawił status „napisz do mnie”? – dodatkowe okoliczności: nie znasz ich; jesteś w domu i masz czas. Co napisałbyś tej osobie, jeśli twoja odpowiedź to „tak”? Kiedy ostatnio ci się nudziło? Czego chciałbyś dla siebie, a czego dla innych ludzi? Czy wydaje ci się, że wszyscy chcemy tych samych rzeczy – i co to jest, a ile to kosztuje? Czy neuroróżnorodność jest rzeczywistością, czy jest dziwnym długiem słowem, którego nikt do końca nie rozumie. Czy ciebie rozumie ktoś, czy raczej nikt, a czy ty rozumiesz ludzi?

Prowadzenie i opieka merytoryczna: Michał Domański, Anna Rochowska. W warsztatach uczestniczył psycholog/psycholożka, której obecność zagwarantowała bezpieczne ramy pracy oraz sposoby komunikacji nikogo nie wykluczające i gwarantujące komfort bycia ze sobą. 

Zjazdy (marzec – czerwiec 2022) odbywały się co dwa tygodnie we wtorki w godzinach popołudniowych. Udział bezpłatny.

Program Teren Edu, realizowany jest przez zespół edukacji TR Warszawa już od kilku teatralnych sezonów, to cykl warsztatów prowadzonych metodami pedagogiki teatru. Na tegoroczny cykl warsztatów program BURSA TR składa się prezentacja różnorodnych technik wypracowanych przez 14 lat prowadzenia działań partycypacyjnych w teatrze. W sezonie 2021/2022 pod hasłem WŁĄCZ PEŁNE SPEKTRUM zajęliśmy się tematem neuroróżnorodności. Dorota Kotas, autorka nagrodzonej Nagrodą Literacką Gdynia oraz Nagrodą Conrada książki ‘Pustostany” (Wyd. Niebieska Studnia) oraz “Cukrów” (Wyd. Cyranka), towarzyszyła będzie zespołowi w pracy na scenie oraz stworzła tekst, który stał się bazą do dalszej pracy.

Proponowane działania performatywne obejmują pracę z ciałem, tekstem oraz improwizacje. Ćwiczenia odnoszą się do różnych dziedzin sztuki współczesnej. Uczestnicy BURSY TR mają okazję opierając się na interdyscyplinarnych metodach zaczerpniętych od twórców tworzących na scenie TR Warszawa, opowiedzieć własną historię.

Materiały powstałe w trakcie BURSY TR 2021/2022

Od kuratorki

Osoba z autyzmem czy osoba autystyczna – kim wolisz być? Podaj właściwą odpowiedź. Zapisz i myśl – ale to nie na ocenę! Czy ‘atypowość’ jest lepsza niż autyzm i czy jest lepsza tylko dlatego, że ma na Netfliksie swój własny serial, a nawet ma kategorię, w przeciwieństwie do autyzmu, który niezbyt wiele osiągnął w popkulturze i jak na razie faktycznie brzmi bardziej jak nazwa dziwnej choroby, chociaż nią nie jest. Oraz jeszcze jedno: mieć* czy być? (*autyzm).

Dorota Kotas
Osoby twórcze

materiały wideo: zespół Bursy

tekst: Dorota Kotas

muzyka: Kuzugo

montaż: Michał Domański

Partnerem projektu jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – organizator Stypendium im. Bogny Olszewskiej.



Więcej informacji: michal.domanski@trwarszawa.pl

Organizator