• Induction loop

Accessibility

Osoby dedykowane do udzielenia informacji

Helena Świegocka
Koordynatorka dostępności 
e-mail: bezbarier@trwarszawa.pl

Barbara Janczewska
Specjalistka do spraw dostępności:
barbara.janczewska@trwarszawa.pl

Kontakt w PJM: Emilia Szuchniewicz

Potrzebę skorzystania z tłumacza można zgłosić wysyłając wiadomość
na e-mail: bezbarier@trwarszawa.pl

Dostępność cyfrowa

Szczegóły w zakładce Deklaracja Dostępności.

Dostępność architektoniczna

Scena TR Warszawa / Marszałkowska 8

Adres, dojazd do teatru

TR Warszawa ul. Marszałkowska 8, Warszawa
Przed TR Warszawa są dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Przystanek: pl. Unii Lubelskiej
Autobusy linii: 119, 131, 138, 167, 168, 222, 422, 501, 519.
Kursy realizowane przez pojazdy niskopodłogowe.
Tramwaje linii: 4, 10, 14, 18, 35.
Od przystanku tramwajowego pl. Unii Lubelskiej do wejścia do teatru jest 300 m.

Wejście do teatru

Do teatru prowadzą 4 wejścia: wejście główne – do kasy i na widownię, wejście od tyłu – bezpośrednio na salę warsztatową, dwa wejścia do restauracji.

Wejście główne, od ulicy Marszałkowskiej oznaczone jest znacznikiem TOTUPOINT, który informuje użytkowników tego systemu o wejściu do teatru.

Przed wejściem głównym znajduje się stopień o wysokości mniejszej niż 9 cm. Drzwi są szklane, dwuskrzydłowe, otwierane w obie strony (na zewnątrz lub do wewnątrz) manualnie. Jedno skrzydło drzwi wejściowych ma 74 cm i jest to szerokość, która może być zbyt mała dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dlatego przed wydarzeniami dla publiczności drugie skrzydło drzwi będzie otwierane. Gdyby z jakiś przyczyn jednak było zamknięte, po prawej stronie przy szklanych drzwiach znajduje się domofon, z którego można skorzystać aby przywołać portiera.

Po wejściu do teatru, prawą stroną idzie się do kasy usytuowanej w górnym foyer, z ladą na wysokości 70 com, zaś lewa strona prowadzi pochylnią do szatni i foyer dolnego, gdzie znajduje się wejście na widownię. Nie ma progów ani schodów do pokonania. Ze względu na brak poręczy na krótkim odcinku foyer, gdzie jeszcze nie ma wypłaszczenia – zespół bileterski służy pomocą przy zejściu do szatni.

Wejście tylne, przez parking teatralny – bezpośrednio na salę warsztatową – nie jest na co dzień wejściem dla publiczności. Istnieje możliwość rozłożenia szyn na prowadzących do sali warsztatowej schodach, z wewnątrz teatru, z górnego foyer. Ze względu na utrudniony dostęp na salę warsztatową prosimy o kontakt z zespołem teatru.

Wejście do restauracji znajduje się na poziomie chodnika, a szerokość głównego skrzydła wynosi 85 cm. Jest to szerokość wystarczająca dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, jednak światło drzwi jest ograniczone ladą baru, co uniemożliwia osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim dostanie się do restauracji od strony ulicy. Drugie wejście do restauracji, bez progów, znajduje się z boku, od ul. Emila Zoli. Trzecie wejście do restauracji znajduje się wewnątrz teatru.

Komunikacja wewnątrz teatru

W głównej części teatru dla widzów i widzek dostępne są dwie kondygnacje, pomiędzy którymi można przemieszczać się dzięki pochylniom.

Po wejściu do teatru, prawą stroną idzie się do kasy usytuowanej w górnym foyer, z ladą na wysokości osoby na wózku inwalidzkim, zaś lewa strona prowadzi pochylnią do szatni i foyer dolnego, z którego znajduje się wejście na widownię. Nie ma progów ani schodów do pokonania. Ze względu na brak poręczy na krótkim odcinku foyer na poziomie -1, gdzie jeszcze nie ma wypłaszczenia – zespół bileterski służy pomocą przy zejściu do szatni.

Pochylnie pomiędzy poziomem wejścia a poziomem balkonu oraz pomiędzy poziomem balkonu a restauracją mają nachylenie odpowiednio 4% i 10% (dopuszczalne). Nachylenie pochylni pomiędzy poziomem wejścia a poziomem -1, na którym znajduje się wejście na scenę ma nachylenie około 13%. Przy dość dużej różnicy wysokości oraz w związku z brakiem podziału pochylni na krótsze odcinki, podzielone spocznikami, nachylenie może być zbyt duże dla niektórych osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przy zjeździe na poziom -1 jest poręcz dopiero od połowy pochylni.

Kasy biletowe i szatnia

W obiekcie znajduje się jeden punkt kasowy oraz szatnia. Okienko kasy znajduje się na wysokości 70 cm. Blat szatni znajduje się na wysokości 90 cm. W teatrze obowiązują preferencyjne ceny biletów, m.in. dla osób z niepełnosprawnościami. Osoba z psem asystującym może wejść do teatru, a pracujący czworonóg może otrzymać miskę z wodą zarówno w TR Warszawa, jak i w restauracji.

Scena

Na widowni, w pierwszym rzędzie dostępne są miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Sala wyposażona jest w pętlę indukcyjną. Teatr posiada system odbiorników umożliwiających tłumaczenie symultaniczne, bądź odbiór czytanej audiodeskrypcji. Na sali jest dostępny ekran, który był już wykorzystywany do wyświetlania tekstu alternatywnego. Sala dysponuje pomieszczeniem, w którym w trakcie przedstawień z audiodeskrypcją znajduje się lektor. Na sali znajduje się miejsce, w którym można ustawić tłumacza języka migowego. W wybrane dni zapraszamy na spektakle z audiodeskrypcją oraz napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących

Sala warsztatowa

Sala warsztatowa służy do prowadzenia warsztatów oraz organizacji wystaw. Widownia jest mobilna i istnieje możliwość wyznaczenia miejsc dla poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na sali można rozłożyć pętlę indukcyjną. Teatr posiada system odbiorników umożliwiających tłumaczenie symultaniczne, bądź odbiór czytanej audiodeskrypcji. Na sali jest dostępny ekran, który był już wykorzystywany do wyświetlania tekstu alternatywnego. Na sali znajduje się miejsce, w którym można ustawić tłumacza języka migowego. W wybrane dni zapraszamy na warsztaty teatralne z tłumaczeniem na język migowy.

The Cool Cat TR – sąsiadująca restauracja

Część stolików umożliwia korzystanie z nich osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Lada baru znajduje się wyżej niż 90 cm i dlatego należy uznać ją za niedostępną dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zapewniono jednak obsługę kelnerską.

Toaleta w teatrze i restauracji

Toaleta dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się w górnym foyer, naprzeciwko kasy. W toalecie teatru pole manewrowe ma 140 cm x 150 cm. Toaleta restauracji jest przestronna.

Oświetlenie i systemy alarmowe

Oświetlenie w przestrzeniach komunikacyjnych części teatru może być zbyt słabe dla osób z dysfunkcjami wzoru. System alarmowy ma wyłącznie formę dźwiękową bez sygnałów wizualnych, w związku z czym sygnał nie będzie ostrzegał osób niesłyszących. W teatrze istnieje oznakowanie w druku braillowskim najważniejszych dla widzów elementów – wejścia na widownię oraz toalet. Zespół bileterski służy pomocą.

Scena TR Warszawa / ATM Studio

Adres, dojazd do teatru, wejście

Adres: ul. Wał Miedzeszyński 384, Warszawa
Przystanek: Jeziorowa 01
Autobusy linii: 146
Dojście do TR Warszawa/ATM Studio przez przejście dla pieszych znajdujące się na północ od przystanku, ok. 300 metrów.

W budynku TR Warszawa/ATM Studio wynajmuje jedną scenę, z kilku hal znajdujących się w budynku. Wejście do budynku, przez drzwi oznaczone logotypem teatru nad drzwiami, znajduje się od ulicy Wał Miedzeszyński, czyli od zachodniej strony.

Budynek jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, scena jest na poziomie ziemi, budynek posiada windy spełniające wymogi dostępności. Posiada też toalety dla osób z niepełnosprawnościami. Mebel kasowy umieszczony po prawej stronie od wejścia do foyer, za kasą – szatnia. Wysokość lady kasy 70 cm i 90 cm.

Pętla indukcyjna

Na widowni teatru zainstalowana jest przenośna pętla indukcyjna (instalowana w obu siedzibach teatru). Teatr posiada system odbiorników umożliwiających tłumaczenie symultaniczne, bądź odbiór czytanej audiodeskrypcji. Na sali jest dostępny ekran, który był już wykorzystywany do wyświetlania tekstu alternatywnego. Na sali znajduje się miejsce, w którym można ustawić tłumacza języka migowego. W wybrane dni zapraszamy na warsztaty teatralne z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Patrons