Team

Deputy artistic director Grzegorz Jarzyna
Acting chief accountant Dorota Łyszkowska
Director’s plenipotentiary for investment Anna Klammer
Director’s plenipotentiary for organization development Monika Dziekan
Director’s plenipotentiary for programme Roman Pawłowski
Director’s assistant for office organization Monika Tuniewicz

Administration specialist Joanna Marszałek
Administration specialist Barbara Janczewska
Electrician/maintenance person Paweł Śmigielski

Artistic work coordination specialist Maciej Kurpiewski

Investment finance specialist Weronika Małek

Chief accountant (absence) Katarzyna Parzys
Acting chief accountant Dorota Łyszkowska
Accountants Urszula Musiał-Kozłowska Bożena Tomaszewska Małgorzata Wyrwas
Payroll specialist Ewelina Okła

Chief HR specialist Anna Gąsiorek
Archivist Waldemar Michałowski
Legal service Marlena Chłopik Mateusz Małek Konrad Wyrobek

Deputy head (sales) Agnieszka Prokopczuk
Promotion specialists Anna Szałas Monika Zielińska
Audience arrangement Justyna Matyjaśkiewicz Maciej Kowalówczany
Sales specialist Bartłomiej Wlazło
Cash officer Ago Tragarz
Ushers Justyna Amelańczuk Franciszek Bellon Zofia Dolecka Adam Kowalski Bartłomiej Kruk Piotr Oleksiak Marek Praski Maciej Przygoda Kamila Raűber Anna Rościszewska Judyta Sobecka Tomasz Wasiak

Deputy head Kacper Stykowski
Senior specialist for sound engineering Piotr Domiński
Lightning producers Jędrzej Jęcikowski Konrad Kajak Daniel Sanjuan Ciepielewski
Sound producers brigadier Jakub Sapka
Sound producers Jan Dudziński Miłosz Pawłowski Jerzy Szelewicz
Video producers brigadier Marcin Metelski
Video producers Adrian Hutyriak Łukasz Jara
Stage brigadier Łukasz Winkowski
Stage assemblers, prop masters Mariusz Gajdak Piotr Gromek Marcin Puanecki Tomasz Trojanowski Mariusz Basiak Grzegorz Zielski
Dressers Elżbieta Kołtonowicz Teresa Rutkowska
Make-up artists Milena Jura Dominika Zatońska
Carpenter Tadeusz Tomaszewski
Locksmith Tomasz Ciężarek

Coordinator Paweł Kulka
Literary assistant Jacek Telenga
Stage managers/directors’ assistants brigadier Katarzyna Gawryś-Rodriguez
Stage managers/directors’ assistants Wojciech Sobolewski Malwina Szumacher Aleksandra Śliwińska

Coordinator Anna Rochowska
Specialist Anna Kurelska
Cooperating animators/educators Marta Bernatowicz Helena Świegocka

Coordinator Agata Kołacz

Coordinator Kaja Stępkowska

Graphic designer Grzegorz Laszuk

Cezary Kosiński, Paweł Smagała, Marcin Czarnik, Edurne Azkarate, Wiktor Bagiński, Michał Bieliński, Małgorzata Buczkowska, Agata Buzek, Sara Celler-Jezierska, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Jan Englert, Jan Frycz, Roma Gąsiorowska, Jakub Gierszał, Piotr Głowacki, Agnieszka Grochowska, Katarzyna Herman, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Hanna Klepacka, Redbad Klijnstra, Maja Komorowska, Magdalena Koleśnik, Sandra Korzeniak, Michał Litwiniec, Marta Malikowska, Małgorzata Maślanka, Rozalia Mierzicka, Adam Nawojczyk, Monika Niemczyk, Marta Nieradkiewicz, Waldemar Obłoza, Dawid Ogrodnik, Maja Ostaszewska, Ewelina Pankowska, Jan Peszek, Jacek Poniedziałek, Anna Radwan-Gancarczyk, Halina Rasiakówna, Agnieszka Roszkowska, Maciej Stuhr, Ewa Szykulska, Marta Ścisłowicz, Piotr Trojan, Danuta Stenka, Maja Wachowska, Katarzyna Warnke, Kacper Wdowik, Zofia Wichłacz, Magdalena Żak, Yacine Zmit

Kornél Mundruczó, René Pollesch, Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Luk Perceval, Krzysztof Garbaczewski, Yana Ross, Wojtek Blecharz, Michał Borczuch, Anna Karasińska, Artur Ildefons Urbański, Magdalena Maciejewska, Marton Agh, Małgorzata Szczęśniak, Jacqueline Sobiszewski, Svenja Gassen, Chasper Bertschinger, Jacek Grudzień, Hanna Kulenty, John Zorn, Paweł Mykietyn, Janos Szemenyei, Anna Axer Fijałkowska, Felice Ross, Piotr Domiński, Dominika Kotarba, Bartek Macias, Magdalena Musiał, Robert Mleczko, Monika Pormale, Zygmunt Krauze, Katarzyna Kalwat, Marta Sokołowska, Magda Szpecht, Zbigniew Libera, Piotr Trojan, Justyna Elminowska, Dominika Olszowy, Aleksandr Prowaliński, Piotr Lis, Michał Lis, Marta Ziółek, Kata Wéber, Małgorzata Wdowik

Patrons