Jak zbudować nowe życie na wygnaniu i zachować własną tożsamość?

 • Marszałkowska 8
 • Special event

Banishment (Išvarymas) – stage reading

Buy a ticket
 • Tekst dramatu

  Marius Ivaškevičius

 • Reżyseria

  Karolina Szczypek

 • Bilety

  Bezpłatna wejściówka

Uwaga

Aktorzy biorący udział w czytaniu, Andrei Bardukhayeu-Arol, Alesia Bardukhayev-Arol, Andrei Novik uczestniczą w programie „Rezydencje artystyczne. Białoruś” Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego.

 

Po czytaniu zapraszamy na spotkanie z Twórczyniami i Twórcami.

Obsada

Alesia
Bardukhayeva-Arol

Andrei
Bardukhayeva-Arol

Andrei
Novik

Twórcy i twórczynie

tekst: Marius Ivaškevičius
tłumaczenie: Małgorzata Litwinowicz
reżyseria: Karolina Szczypek
dramaturgia: Paweł Sablik
wideo: Jana Moroz

O czytaniu

Czym jest doświadczenie migracji? Co to znaczy być migrantem? Jak zbudować nowe życie na wygnaniu? Jak zachować własną tożsamość? Dramat Mariusa Ivaškevičiusa, opowiadający o wielkiej fali emigracji z Litwy do krajów Europy Zachodniej na początku XXI wieku nabiera dzisiaj nowego znaczenia w kontekście kryzysu uchodźczego na polsko-białoruskiej granicy. Migracja nie jest abstrakcyjnym problemem, który dotyczy tylko stref konfliktu. Każdy może stać się migrantem.
Czytanie sceniczne sztuki „Wygnanie” przygotuje reżyserka Karolina Szczypek, która w tym sezonie jest rezydentką TR Warszawa. Razem z polskimi aktorami i aktorkami wystąpią w czytaniu aktorzy – migranci z Białorusi, uczestniczący w rezydencji artystycznej w TR Warszawa.

Rozszerzenie Unii Europejskiej w 2004 roku uruchomiło masową emigrację ekonomiczną z krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. W ciągu pierwszych 10 lat z samej Litwy wyjechało do Wielkiej Brytanii i Norwegii ponad 700 tys. osób – jedna piąta całej populacji. O fenomenie nowej fali emigracji i jej konsekwencjach opowiada sztuka „Wygnanie” wybitnego pisarza i dramaturga litewskiego Mariusa Ivaškevičiusa. Materiał do dramatu autor zbierał w Londynie. Rozmawiał z
emigrantami, poznawał ich problemy ze zdobyciem pracy, adaptacją i przestępczością. Wszystkie historie opisane w sztuce są autentyczne. Osią fabularną jest historia dwóch młodych bandytów z Kowna: Benasa i Wandala, którzy ruszają na Wyspy po złodziejskie złote runo. W rzeczywistości bandytą jest tylko Wandal, Benas to policjant, który ma infiltrować litewską mafię. Na miejscu
porzuca jednak swoje zadanie i, zamiast śledzić gangsterów, osiedla się w Londynie na stałe.

Ivaškeviecius pokazuje panoramę emigrantów, od tych, których życie wyrzuciło na śmietnik, po tych, którzy odnieśli sukces. Wszyscy są głęboko nieszczęśliwi i zagubieni. Ich skomplikowane losy służą do postawienia pytania o tożsamość mieszkańców Litwy i innych krajów postsowieckich. 20 lat po upadku Związku Radzieckiego i odzyskaniu niepodległości młoda generacja nie utożsamia się ani z
sowiecką przeszłością, ani z nową, narodową tożsamością. Na nowej ziemi bohaterowie zmieniają imiona i tożsamości równie często jak paszporty kradzione innym migrantom.

“Wygnanie” stało się na Litwie teatralnym przebojem. Spektakl który wyreżyserował
w Teatrze Narodowym w Wilnie Oskaras Koršunovas grany był w jednej z największych sal widowiskowych na Litwie : Siemens Arena, mieszczącej 5 tysięcy widzów. W ślad za litewskim przedstawieniem powstały wersje estońska i łotewska, grane z równym powodzeniem.

W czytaniu scenicznym „Wygnania” wezmą udział aktorzy z Białorusi, którzy
przebywają w TR Warszawa na rezydencji artystycznej. Wszyscy musieli opuścić
swój kraj z powodów politycznych.

Wydarzenie odbywa się w ramach Baltic Transfer* Festival.

Projekt wspierany przez Litewski Instytut Kultury.

Patrons