Zostań w domu, nie wychodź z teatru / "Holzwege"

 

-----------------

JAK OGLĄDAĆ?

▶ Facebook Live (wersja bez napisów): https://bit.ly/Holzwege-FB-Live
▶ Vimeo (wersja z napisami PL i ENG): https://bit.ly/Holzwege-Vimeo

Linki będą aktywne od 18 kwietnia 2020 od godz. 19:00 do 23:59.

-----------------

Zobacz “Holzwege” w reż. Katarzyny Kalwat – po raz pierwszy online! Zapraszamy na czwarty pokaz rejestracji najnowszych spektakli TR Warszawa w ramach akcji “Zostań w domu, nie wychodź z teatru!”.

Pokaz odbędzie się na Facebook Live TR Warszawa oraz na Vimeo 18 kwietnia o godzinie 19.00. “Holzwege” to teatralna próba rozwikłania tajemnicy przedwczesnej śmierci wybitnego kompozytora, Tomasza Sikorskiego (1939-1988). To teatr, eksperyment śledczy i koncert w jednym.

Nagranie będzie uzupełnione o napisy w języku polskim (realizacja w ramach projektu TR Bez Barier 2020) i angielskim (napisy PL I ENG tylko na Vimeo).

Spotkanie z aktorami i twórcami

Również w sobotę 18 kwietnia o 21:15 zapraszamy na spotkanie z aktorami i twórcami spektaklu "Holzwege", które odbędzie się na żywo za pośrednictwem Facebook Live. Wśród gości spotkania będą: Sandra Korzeniak, Jan Dravnel, Tomek Tyndyk, Zygmunt Krauze oraz Katarzyna Kalwat (reżyseria), Marta Sokołowska (tekst) oraz Anna Tomczyńska (scenografia).

O “HOLZWEGE”

Rok 1988. W swoim mieszkaniu na warszawskim Placu Konstytucji w niewyjaśnionych okolicznościach umiera wybitny kompozytor, Tomasz Sikorski. Reżyserka Katarzyna Kalwat i dramaturżka Marta Sokołowska próbują rozwikłać tajemnicę tej przedwczesnej śmierci, przeprowadzając teatralne śledztwo. Czy z dokumentów, listów, wspomnień i muzyki uda się odtworzyć prawdę o życiu i śmierci awangardowego artysty?“Holzwege” to z niemieckiego “błądzenie” i zarazem tytuł utworu Tomasza Sikorskiego. To teatr, eksperyment śledczy i koncert na żywo w jednym. Obok aktorów TR Warszawa: Jana Dravnela, Sandry Korzeniak i Tomasza Tyndyka w przedstawieniu bierze udział wybitny kompozytor i pianista Zygmunt Krauze, przyjaciel Sikorskiego.

"Wyobraź sobie, że budzisz się w ciemnym lesie, nie ogarniasz całego lasu, tylko kawałek wokół ciebie, aby objąć wzrokiem więcej, możesz wyciąć kilka drzew i powiększać przestrzeń, światło oświetla puste miejsce. Wycinając, wciąż i wciąż, poruszasz się i zostawiasz za sobą miejsca, które jednak zarastają, możesz korzystać z pamięci, doświadczeń, wspomnień, ale czy jest możliwe zrozumienie istoty lasu jako całości?" – Martin Heidegger

W przedstawieniu wykorzystano następujące utwory Tomasza Sikorskiego: "Widok z okna oglądany w roztargnieniu", "Hymnos" i "Samotność dźwięków" na taśmie. Tomasz Sikorski (1939-1988) zaliczany jest do nurtu sonoryzmu i minimalizmu. Warszawiak, cudowne dziecko, syn kompozytora Kazimierza Sikorskiego, stypendysta rządu francuskiego i amerykańskiego, zmarł w 1988 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego muzyka, przekraczająca gatunkowe klasyfikacje, nie została doceniona za życia kompozytora. Dopiero w ostatnich latach zaczęto odkrywać jej nowatorstwo, radykalizm i prekursorską siłę.

Spektakl powstał w ramach nurtu programowego Młody TR, w ramach którego TR Warszawa wspiera rozwój nowych talentów teatralnych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, Teren TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszani są debiutujący twórcy i twórczynie.

TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym młodzi artyści i artystki mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach programu Młody TR w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in. Anna Karasińska („Ewelina płacze” i „Fantazja”), Piotr Trojan („Grind/r”), Magda Szpecht („Możliwość wyspy”), Wojciech Blecharz („Soundwork”), Katarzyna Kalwat i Marta Sokołowska („Holzwege”), Małgorzata Wdowik („Piłkarze” i „Strach”) oraz Jędrzej Piaskowski („Puppenhaus. Kuracja”).

CHCESZ WSPIERAĆ TEATR, KIEDY ZOSTAJESZ W DOMU?

#ZostańWDomu, nie wychodź z teatru!  to akcja zainicjowana przez zespół TR Warszawa. Jej celem jest reakcja na obecną sytuację epidemiologiczną. Liczba osób zainteresowanych kolejnymi pokazami online utwierdza nas w przekonaniu, że takie działania są bardzo potrzebne.
Dzięki pokazom on-line naszych spektakli z napisami w języku polskim i angielskim, widzki i widzowie z Polski i zagranicy będą mogli zobaczyć propozycje repertuarowe TR Warszawa. Co tydzień będziemy prezentować kolejne spektakle z naszego repertuaru. Kontynuacja pokazów pozwoli nam też na zminimalizowanie skutków pogarszającej się sytuacji finansowej i warunków życia osób związanych z kulturą w naszym teatrze.

W związku z tym, mamy do Państwa prośbę o wsparcie nas w formie “darowizny na cele statutowe”. Darowizna jest wyrazem uznania dla zespołu, aktorek i aktorów TR Warszawa oraz wsparcia dla teatru i jego działalności, a jej wysokość jest zupełnie dowolna.

Jeśli chcesz wspierać nasze działania - zachęcamy do wpłacania darowizny on-line na stronie:

> wsparcie.trwarszawa.pl/darowizna


Dla chętnych podajemy numer konta, w tytule przelewu prosimy wpisać “darowizna na cele statutowe TR Warszawa”:
Bank PEKAO S.A.
▶ 31 1240 1037 1111 0010 3134 2440

Pozdrawiamy i do zobaczenia na spektaklach TR Warszawa! 

#zostanwdomu