BZIK_POCZĄTEK

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

20 lat od premiery spektaklu
Grzegorza Jarzyny "Bzik tropikalny"

film – czytanie – rozmowa

18 stycznia 1997 roku w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbyła się premiera debiutanckiego spektaklu Grzegorza Jarzyny "Bzik tropikalny". Dziś TR Warszawa to miejsce, które od 20 lat kreuje nową energię twórczą – przestrzeń debiutów i rozwoju nowych generacji artystów. Rok 2017 będzie nową cezurą w historii TR Warszawa – zakończą się prace nad projektem nowej siedziby teatru na Placu Defilad, a w kolejnych latach rozpocznie się jej budowa. Z okazji 20. rocznicy premiery "Bzika tropikalnego" chcemy przypomnieć historię spektaklu i początków zespołu teatralnego, działającego obecnie pod nazwą TR Warszawa.

W zgodnej opinii krytyków i teatrologów data premiery "Bzika tropikalnego" i "Elektry" Eurypidesa wystawionej przez Krzysztofa Warlikowskiego w Teatrze Dramatycznym, stała się cezurą i przełomem w najnowszej historii polskiego teatru, otwarciem na nową estetykę i młodą publiczność. "Bzik tropikalny" stał się także początkiem nowego rozdziału w historii Teatru Rozmaitości. Rok po premierze Jarzyna został dyrektorem artystycznym sceny przy Marszałkowskiej. W chwili, gdy obejmował to stanowisko, był najmłodszym szefem teatru w Polsce, nie skończył jeszcze 30 lat. Pod jego kierunkiem Rozmaitości stały się główną kwaterą młodej generacji twórców, wchodzących na scenę z nową literaturą, tematyką i językiem. Kiedy w 2005 roku "Bzik" schodził z afisza, teatr przy Marszałkowskiej (noszący nową nazwę TR Warszawa) był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów teatralnych na świecie.

PROGRAM 

21 stycznia 2017 (sobota), godz. 17.00 

"Bzik tropikalny", reż. Grzegorz Horst d’Albertis (TVP S.A., 1999)

pokaz spektaklu telewizyjnego
czas trwania: 54 min

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z udziałem wykonawców i realizatorów oraz na premierę monograficznego numeru “Notatnika Teatralnego” poświęconego premierze spektaklu i jej pokłosiu. W numerze m.in. wywiady z twórcami i aktorami, scenariusz spektaklu, teksty przekrojowe na temat „zwrotu styczniowego” i 20 lat działalności TR Warszawa.
 

21 stycznia 2017 (sobota), godz. 19.00 

czytanie sceniczne scenariusza spektaklu Grzegorza Jarzyny "Bzik tropikalny" wg dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza "Mister Price czyli Bzik tropikalny" oraz "Nowe wyzwolenie" z udziałem członków zespołu TR Warszawa i aktorów współpracujących

Wystąpią: Jan Dravnel, Grzegorz Hardej, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak, Marta Malikowska, Rozalia Mierzicka, Justyna Wasilewska, Piotr Żurawski oraz Cezary Kosiński, Maria Maj i Maja Ostaszewska.

reżyseria: Oskar Sadowski
wideo: Hanna Maciąg
scenografia: Anna Met
reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński
muzyka: Blanka Stachelek i Ignacy Sokal
konsultacja choreograficzna: Agnieszka Kryst

Oskar Sadowski (ur. 1994) debiutował spektaklem "Oni" wg Witkacego w Teatrze Polskim we Wrocławiu w 2016 roku, asystent Krystiana Lupy przy "Wycince". 


wstęp wolny
bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie TR Warszawa 

 

16 stycznia 2017 (poniedziałek), godz. 19.00 

REWOLUCJA? JAKA REWOLUCJA?

debata w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego

18 stycznia 1997 roku w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbyła się premiera debiutanckiego spektaklu Grzegorza Jarzyny Bzik tropikalny. Tego samego dnia w Teatrze Dramatycznym swój pierwszy w Warszawie spektakl – Elektrę Eurypidesa pokazał Krzysztof Warlikowski. W zgodnej opinii krytyków i teatrologów ta data stała się cezurą i przełomem w najnowszej historii polskiego teatru, otwarciem na nową estetykę i młodą publiczność. W styczniu 2017 roku mija 20 lat od tych wydarzeń. Z tej okazji o styczniowym przełomie i jego skutkach porozmawiają m.in. Grzegorz Jarzyna, Maciej Nowak, prof. dr hab. Krystyna Duniec, Piotr Gruszczyński. Spotkanie poprowadzą Dariusz Kosiński i Roman Pawłowski.

miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1, Warszawa)