Zostań w domu, nie wychodź z teatru / Woyzeck

-----------------

Jak oglądać?

▶ Facebook Live: https://bit.ly/Woyzeck-FB-Live
▶ Jeśli będziesz miał problem z napisami, może również obejrzeć spektakl na Vimeo: https://bit.ly/Woyzeck-Vimeo

Linki będą aktywne od 28 marca 2020 od godz. 19:00 do północy.

-----------------

Zapraszamy na kolejne specjalne pokazy rejestracji najnowszych spektakli TR Warszawa w ramach akcji "Zostań w domu, nie wychodź z teatru!", które planujemy organizować w kolejne najbliższe soboty.

"WOYZECK" W REŻ. GRZEGORZA JAREMKI Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU

27 marca przypada MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU. W tym roku niestety nie spotkamy się na widowniach w naszych teatrach, ale chcemy świętować wspólnie wirtualnie i w jak najszerszym gronie. Dzień po Międzynarodowym Dniu Teatru zespół TR Warszawa zaprasza na specjalny pokaz online rejestracji spektaklu “Woyzeck” w reżyserii laureata nagrody DEBIUT TR 2017, Grzegorza Jaremki.

Drugi, specjalny pokaz online (poprzez Facebook Live TR Warszawa) spektaklu z najnowszego repertuaru TR Warszawa, w ramach akcji Zostań w domu, nie wychodź z teatru! odbędzie się 28 marca o godzinie 19:00.Spektakl inspirowany jest niedokończonym dramatem Georga Büchnera, XIX-wiecznego niemieckiego rewolucjonisty, pisarza i przyrodnika. Fabuła niemieckiego dramatu osnuta jest wokół prawdziwej historii młodego mordercy z Lipska, ukazanego z niezwykłym współczuciem jako ofiarę okrutnego, bezdusznego społeczeństwa, które depcze każdego, kto nie pasuje do jego norm.

Reżyser przedstawienia wraz zespołem wydobył z rewolucyjnego tekstu Büchnera w przekładzie Sławy Lisieckiej temat kształtowania się męskiej tożsamości. W spektaklu mężczyźni otaczający głównego bohatera to kumple z podwórka, garażowy band. Dramatyczny konflikt nie polega na zderzeniu klas społecznych, ale na konfrontacji różnych sposobów kształtowania, testowania i wyrażania swojej męskości. W tej opowieści o dojrzewaniu energia macho zderza się z męskością miękką, sensualną i rozmytą. Wstyd i lęk inicjacji głównego bohatera znajdują ujście w świecie wirtualnym, gdzie Woyzeck eksperymentuje ze swoim ciałem i wizerunkiem. Kiedy wirtualne eksperymenty nie przynoszą wyzwolenia, dochodzi do realnej zbrodni. Miejscem prowokacji jest zatęchły garaż, a może chłopięcy pokój z widokiem na brzeg jeziora. Niedokończona sztuka Büchnera staje się więc pretekstem do postawienia pytań o współczesną męską tożsamość.

Przedstawienie w reżyserii Grzegorza Jaremki zrealizowane zostało w ramach nagrody Debiut TR, wspierającej rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. W spektaklu zobaczymy Jana Dravnela, Mateusza Górskiego, Rafała Maćkowiaka, Marię Maj, Pawła Smagałę oraz Tomasza Tyndyka. Dramaturgiem przy realizacji przedstawienia był Marcin Cecko, autorką scenografii Natalia Giza, kostiumy zaprojektował Rafał Domagała, autorami koncepcji świateł i wideo byli Marek Kozakiewicz oraz Adam Lipiński, muzykę skomponował Bartosz Dziadosz. Asystentką reżysera przy spektaklu była Malwina Szumacher, asystentkami scenografki Magdalena Kujawa i Julia Makówka, zaś kierowniczką produkcji Magda Igielska.

Spektakl powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Danuty Szaflarskiej, której celem statutowym jest wspieranie teatru artystycznego, w szczególności wspierania działań TR Warszawa na rzecz rozwoju młodych twórców i twórczyń. Członkami i członkiniami Fundacji są sympatycy i wierna publiczność TR Warszawa, którzy z własnej inicjatywy i miłości do teatru stworzyli fundację, wspierającą kulturę teatralną i rozwój programu TR Warszawa.