Jest rok 2000, a ja jestem w 9. klasie.

 • Work in progress
 • Marszałkowska 8

A kitten peed on my banner. Chronicles from the Donbas

27.04 19:00

Pre-premiere performance, induction loop

28.04 19:00

Premiere performance, induction loop

29.04 19:00

Induction loop

30.04 19:00

Induction loop, PL subtitles

04.05 19:00

Induction loop

05.05 19:00

Induction loop

Buy a ticket
Based on Lena Lagushonkova’s dramas: “Pipidówa”, “Gorky’s Mother” and “A kitten peed on my banner”.
 • Direction

  Aleksandra Popławska

 • Written by

   Lena Laguszonkowa

 • Polish pre-premiere and premiere

  28 April 2023 on stage TR Warszawa/ Marszałkowska 8

 • Tickets

  The starting price of a ticket on the first day of sale will be 40 PLN, depending on attendance, the price can reach a maximum of 150 PLN.
  Discounted ticket: 45 PLN

Cast

About performance

Translation in progress

Przedstawienie oparte na trzech sztukach młodej ukraińskiej dramatopisarki, przedstawiających panoramę losów społeczności z małej miejscowości w Donbasie we wschodniej Ukrainie, z której pochodzi autorka. Akcja dramatów obejmuje okres od schyłku Związku Radzieckiego, przez Euromajdan, wojnę w Donbasie w 2014 roku aż po agresję rosyjską na Ukrainę w 2022 roku. Ostatnią część cyklu Lena Laguszonkowa pisała wiosną 2022 roku w schronie w Kijowie podczas bombardowań. 

„Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu” to oparta na osobistych doświadczeniach  rodzinna saga, opowiedziana z perspektywy kobiet. Krótkie dialogi i monologi przesycone są oszczędnym, bezpośrednim językiem i bystrym humorem. Śmieszne i straszne, groteskowe i boleśnie prawdziwe – dramaty Laguszonkowej dają nie tylko wgląd w kontekst obecnej wojny z Rosją, ale przede wszystkim pokazują losy ludzi, którzy próbują zachować życie i godność pod ciśnieniem historii.

Pracę nad przedstawieniem zainicjowało czytanie performatywne III części trylogii: “Mój sztandar zasikał kotek w reż. Aleksandry Popławskiej w maju 2022 roku.

Od reżyserki:

„To ja. Witam. Jest rok 2000, a ja jestem w 9. klasie.”

Takim zdaniem autorka Lena Laguszonkowa rozpoczyna „Pipidówę” – pierwszą  część cyklu sztuk o małej społeczności z Donbasu, miejsca, w którym dorasta główna bohaterka. 

Cofając się do tamtych lat zaczyna, opowieść o trudnym życiu w małej przygranicznej miejscowości, o swojej rodzinie, mamie Rosjance, która wierzy w UFO i tacie Ukraińcu czytającym „Świat Zbrodni”. O kumplach ze szkoły, która nie ma numeru, bo jest jedyna w tej miejscowości, o żydowskich korzeniach swojej rodziny i dziadku antysemicie, leczącym się urynoterapią. O Babci Ludzie, która  kłóci się z Babcią Lubą i o swoim marzeniu, żeby wyrwać się z tej dziury i wyjechać do Moskwy na studia. Obserwujemy, jak z upływem lat upadają jej ideały, a Rosja, o której marzyła, staje się oprawcą w bestialski sposób niszczącym jej kraj i mordującym jej bliskich.

Siłą dramatów Leny jest język, jakim opisuje świat i poczucie humoru, które użyte w tragicznym kontekście może być bardzo poruszające.

Śledząc wstrząsające losy jej rodziny, pochodzącej z miejscowości tak doświadczonej przez obecną wojnę, możemy zrozumieć istotę i złożoność trudnej historii tego regionu. Wierzę, że spektakl „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu” będzie poruszający, pozwoli zrozumieć polskiemu widzowi losy naszych sąsiadów, ludzi, którzy uciekając przed wojną, znaleźli u nas tymczasowy dom. Sercem jesteśmy z nimi. Niech opowieść o nich będzie tego wyrazem”.

Lena Laguszonkowa – ukraińska dramatopisarka, pochodząca z miejscowości Stanica Ługańska w Donbasie. Ukończyła wydział historii Ługańskiego Państwowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki, a w 2018 roku zadebiutowała jako dramatopisarka. Jej sztuka „Baza” opowiadająca o kobietach i prostytucji była prezentowana podczas festiwalu „Tydzień sztuki aktualnej” w Kijowie. W 2021 roku artystka wzięła udział w organizowanym przez Teatr Polski w Bydgoszczy konkursie Aurora –  Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. „Matka Gorkiego” – druga część “Trylogii z Donbasu” znalazła się w finale konkursu. W 2022 Lena Laguszonkowa otrzymała prestiżową European Drama Award 2022 dla Nowego Talentu w Dramaturgii, przyznawaną przez  Schauspiel Stuttgart w Niemczech. Obecnie autorka mieszka w Bydgoszczy.

Creators

direction: Aleksandra Poplawska

written by: Lena Lagushonkova

translation: Agnieszka Lubomira Piotrowska (“Pipidówa”)

Agnieszka Sowinska (‘Gorky’s Mother’, ‘My banner has been peed on by a kitten’)

scenography: Tomasz Mreńca

lighting design: Karolina Gębska

music: Tomasz Mreńca, Daniel Spaleniak

musical consultation: Mariana Sadovska

costumes: Alyona Zozulia

video projections: Maria Matylda Wojciechowska

choreography: Łukasz Wójcicki

assistant director: Piotr Piotrowicz

stage manager: Katarzyna Gawryś

production manager: Aleksandra Szklarczyk

scenography assistant: Monika Zielińska

Funded by the Stabilisation Fund – an Initiative supporting cultural and educational organisations in Ukraine, Eastern and South-Eastern Europe and Central Asia affected by the war in Ukraine.

Patrons