Julia Wyszyńska

Wyszyńska
Julia


Absolwentka krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Aktorka teatralna i filmowa. Laureatka min. Grand Prix na Festiwalu Wrostja we Wrocławiu, Monoblok w Gdańsku, Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Monodramu za rolę Medei w spektaklu „Medea” w reż. Eweliny Marciniak; otrzymała m.in. nagrodę za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu „Podróż zimowa” w reż. Mai Kleczewskiej na Festiwalu Prapremiery w Bydgoszczy, nagrodę dziennikarzy za rolę Hanki w spektaklu „Chłopi” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego na Festiwalu Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, nagrodę za najlepszą rolę Festiwalu M- Teatr w Koszalinie. Stypendystka Prezydenta miasta Bydgoszcz.

Autorka swojego solo „Fizyka kwantowa. Czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone”, które prezentowała na festiwalach takich jak „Dwa brzegi” w Kazimierzu Dolnym, Opener czy Campus. Na Festiwalu Jednego Aktora w Toruniu zdobyła nagrodę dziennikarzy za najlepszy spektakl.

Współpracowała z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem na Woli w Warszawie. Obecnie także gra w Och-Teatrze i Komunie Warszawa.

Pracowała m.in. z Krystianem Lupą, Oliverem Frijličem, Januszem Gajosem, Krystyną Jandą. W kinie debiutowała rolą w filmie „Atak Paniki” Pawła Maślony. Pracowała m. in. z Wojtkiem Smarzowskim, Juliuszem Machulskim, Kingą Dębską, Michałem Grzybowskim.

Fot. Tomasz Tyndyk / Adrian Lach

Role w TR Warszawa

See also

Patrons