Roman Pawłowski

Pawłowski
Roman

Pełnomocnik dyrektorki TR Warszawa ds. programowych.

Biogram

Pełnomocnik dyrektora TR Warszawa ds. programowych. Kurator teatralny, dramaturg, publicysta.

Absolwent teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w latach 1994-2012 dziennikarz działu kultury “Gazety Wyborczej”. Propagator teatru dokumentalnego i dramatu współczesnego; redaktor antologii polskich sztuk współczesnych “Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne” (2003) oraz “Made in Poland. Dziewięć sztuk teatralnych z Polski” (2006), które dały impuls do rozwoju nowej dramaturgii w Polsce. W latach 2008-2010 współtwórca i wykładowca Szkoły Laboratorium Dramatu w Warszawie, pierwszej szkoły dramaturgicznej w Polsce.

Będąc krytykiem teatralnym za swoje recenzje teatralne otrzymał Nagrodę im. Zbigniewa Raszewskiego dla najlepszego polskiego krytyka teatralnego (1995). Współautor koncepcji i kurator festiwalu Sopot Non-Fiction, jedynego w Polsce corocznego przeglądu teatru dokumentalnego, organizowanego od 2012 w Sopocie. Od 2013 prowadzi autorskie warsztaty z pisania krytycznego i teatru non-fiction w Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Opublikował leksykon “New Polish drama. Polish drama in the face of transformation” (2008) oraz zbiór wywiadów z czołowymi polskimi twórcami, twórczyniami, teoretykami i teoretyczkami na temat przyszłości kultury “Bitwa o kulturę #przyszłość” (2015), wyróżniony nagrodą “Gazety Wyborczej” w Lublinie “Strzała 2015”. Jako dramaturg zadebiutował pracując przy dokumentalnym serialu teatralnym “Jeżyce Story. Posłuchaj miasta!” w reż. Marcina Wierzchowskiego (prod. Teatr Nowy w Poznaniu, 2013) opartym na historiach mieszkańców i mieszkanek poznańskiej dzielnicy Jeżyce. W 2014 roku, w ramach programu “Wielkopolska. Rewolucje” wraz z Wojtkiem Ziemilskim zrealizował spektakl “Kosmologia rozdrażewska” z udziałem miłośników astronomii z Rozdrażewa w Wielkopolsce. Jako dramaturg współpracował także przy przedstawieniu Grzegorza Jarzyny “Męczennicy” według sztuki Mariusa von Mayenburga (prod. TR Warszawa, 2015).

Od 2014 jest konsultantem programowym Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej “Interpretacje” w Katowicach. W latach 2010-2016 był kuratorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego “Nowa Klasyka Europy” organizowanego przez Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, był także współautorem koncepcji i programu warszawskiego festiwalu “ДА! ДА! ДА! Współczesny teatr, dramat i performans z Rosji” (2013).

Od 2014 związany z TR Warszawa – najpierw jako kurator programu warsztatowego Teren TR, a następnie kierownik działu programowego TR Warszawa i zastępca dyrektora artystycznego ds. programowych. Od 2018 roku pełni funkcję pełnomocnika dyrektora ds. programowych. Do jego zadań należy rozwój linii programowej TR Warszawa oraz praca z młodymi twórcami i twórczyniami.

Roman Pawłowski rozwinął w TR Warszawa nurt programowy Młody TR, w ramach którego zespół teatru wspiera rozwój nowych talentów artystycznych, prowadząc takie projekty jak m.in. Teren TR, Debiut TR, organizując rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy realizując przedstawienia repertuarowe młodych twórców i twórczyń. W ramach programu Młody TR w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m.in.: Wojciech Blecharz (“Soundwork”, “Rechnitz Opera – Anioł Zagłady”), Klaudia Hartung-Wójciak (“Chinka”), Katarzyna Kalwat (“Holzwege”, “Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady”), Anna Karasińska (“Ewelina płacze”, “Fantazja”), Jędrzej Piaskowski (“Puppenhaus. Kuracja”, “Dawid jedzie do Izraela”), Magda Szpecht (“Możliwość wyspy”), Piotr Trojan (“Grind/r”) oraz Małgorzata Wdowik (“Piłkarze”, “Strach”).

photo by Tyndyk/Lach

See also

Patrons