- Marszałkowska 8
- Spotkanie
Kasandra. Rozmowa o literaturze, odc. 3.
-
Kiedy?
5 kwietnia, godz. 16:00
-
Gdzie?
TR Warszawa / Marszałkowska 8
-
Koncepcja i prowadzenie
Weronika Murek
-
Gościni
Karolina Jakubiak
-
Wstęp
wolny, liczba miejsc ograniczona
O spotkaniu
Czy literatura może służyć do wcześniejszego wykrywania potencjalnych kryzysów politycznych? Czy może przepowiadać przyszłość?
W ramach trzeciej odsłony cyklu „Kasandra” – projektu próbującego mapować najważniejsze punkty zapalne naszej współczesności – zapraszamy do wspólnego czytania i rozmowy o książce „Dotyk” Adanii Shibli – jednej z najbardziej wyrazistych autorek literatury palestyńskiej. Tym razem naszą gościnią będzie Karolina Jakubiak – badaczka literatury, tłumaczka i wykładowczyni.
O książce
Czy dotyk może stać się formą oporu? Jak literatura może oddać to, czego nie da się wypowiedzieć? Jak pisanie w formie oszczędnych obrazów, fragmentów czy strzępków emocji przechwytywanych w niemal fotograficznych ujęciach może uchwycić zarówno czułość, jak i opresję? „Dotyk” jest powieścią o granicach – tych wyznaczanych przez rzeczywistość polityczną, ale i tych, które oddzielają ciało od świata.
Razem z Weroniką Murek i Karoliną Jakubiak przyjrzymy się specyficznej poetyce Shibli, jej sposobowi opowiadania oraz temu, jak jej twórczość odnosi się do współczesnej rzeczywistości Palestyny.
O cyklu Kasandra
koncepcja i prowadzenie: Weronika Murek
Zaczęło się od tego, że Kasandra, mitologiczna królewna trojańska, miała dar przewidywania przyszłości: wiedziała, co się wydarzy i wiedziała też, że nikt jej nie posłucha. Takie przekleństwo rzucił na nią za nieodwzajemnioną miłość Apollo.
Później pojawiła się intuicja, że literatura może służyć do wcześniejszego wykrywania potencjalnych kryzysów politycznych na świecie. Za tą intuicją blisko dziesięć lat temu poszedł niemiecki badacz Jürgen Wertheimer, profesor Uniwersytetu w Tybindze. Ze swoim pomysłem zgłosił się do ministerstwa obrony Niemiec i dziś nad zainicjowanym przez niego „Projektem Cassandra” pracują już dziesiątki literaturoznawców_czyń, a z owoców ich pracy korzystają organizacje związane z obronnością.
Czy literatura może więc przepowiadać przyszłość i pomagać w mapowaniu kryzysów? I czy mając w pamięci mit Kasandry jesteśmy w stanie przystać na to, że fikcja literacka może stanowić system wczesnego ostrzegania? Czego możemy się dowiedzieć o przyszłości czytając dziś współczesną literaturę języków pozacentralnych? Jakie narzędzia, kompetencje i jaka wrażliwość są nam potrzebne, by usłyszeć ważne przesłania dotyczące przyszłości, które niesie jej głos?