- Marszałkowska 8
- Koncert
Hańba! | 67. „Warszawska Jesień”
-
Wykonawca
Hańba!
-
Kompozytorzy_rki:
Katarzyna Dziewiątkowska, Anna Ignatowicz-Glińska, Krzysztof Knittel, Jerzy Kornowicz, Katarzyna Krzewińska, Paweł Malinowski, Anna Sowa, Monika Szpyrka, Artur Zagajewski, Rafał Zapała
-
Autor tekstów piosenek
Grzegorz Uzdański
-
Kurator koncertu
Artur Zagajewski
-
Bilety:
Sprzedaż na kicket.com
-
Kiedy?
24 i 25 września
-
Gdzie?
Marszałkowska 8
Z piosenką jest pewien problem. Z jednej strony wszyscy_tkie mamy swoje ulubione przeboje czy melodie, z drugiej – piosenka to gatunek odrzucony przez środowisko tzw. muzyki nowej czy współczesnej. Owszem, istnieją kompozytorzy_rki, którzy_re piszą piosenki, jednak zawsze odbywa się to niejako na boku, równolegle z twórczością tzw. poważną.
Punktem wyjścia do koncertu był pomysł, aby do projektu zaprosić zespół z kręgu muzyki popularnej, a przed kompozytorami_rkami postawić zadanie napisania piosenek dla wykonawców-amatorów. Hańba! to grupa o bardzo wyrazistym idiomie estetycznym, brzmieniowym i ekspresyjnym, a napisane specjalnie na okazję koncertu teksty Grzegorza Uzdańskiego doskonale wyczuwają retorykę, jaką posługuje się zespół. Jest to więc bezprecedensowa sytuacja: po raz pierwszy w historii festiwalu “Warszawska Jesień” odbędzie się koncert z piosenkami. Po prostu Hańba!
Opis powstał w oparciu o tekst kuratorski Artura Zagajewskiego
HAŃBA!
bandżo, basbandżo, śpiew: Andrzej Zamenhof
akordeon, klarnet, saksofon tenorowy: Tadeusz Król
bęben, akordeon: Antoni Skwarło
tuba, sakshorn, śpiew: Ignacy Woland
teksty piosenek: Grzegorz Uzdański
kurator koncertu: Artur Zagajewski
Kompozytorzy_rki
Katarzyna Dziewiątkowska – kompozytorka, wokalistka i teoretyczka muzyki. Członkini m.in. Związku Kompozytorów Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz STOART. Ma bogate doświadczenie w zakresie muzyki popularnej, którą wykonuje od najmłodszych lat.
Anna Ignatowicz-Glińska – kompozytorka, doktor habilitowana sztuk muzycznych. Komponuje utwory na zróżnicowane składy wykonawcze, z przewagą kameralnych. Szczególnie liczne są w jej dorobku obsady perkusyjne i wokalno-instrumentalne.
Krzysztof Knittel – autor dzieł orkiestrowych, chóralnych, kameralnych, muzyki operowej i baletowej oraz instalacji dźwiękowych. Wykonawca utworów komputerowych i elektroakustycznych.
Jerzy Kornowicz – kompozytor, pianista improwizator, pedagog, animator i działacz muzyczny. Inicjator rozwiązań publicznych służących społecznemu obiegowi muzyki. Współinicjator powstania Europejskiego Porozumienia Kompozytorów i Autorów w Brukseli i Stowarzyszenia Kreatywna Polska, zrzeszającego polskie środowiska twórcze i przemysły kreatywne. Od 2017 dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.
Katarzyna Krzewińska – kompozytorka i artystka dźwiękowa tworząca utwory instrumentalne i elektroakustyczne, muzykę teatralną oraz instalacje dźwiękowe. Współtworzy markę Pssst! Instruments zajmującą się tworzeniem wirtualnych instrumentów.
Paweł Malinowski – kompozytor. W swojej twórczości poszukuje muzycznych obiektów z przeszłości, którym nadaje nowy kontekst. Interesuje się campem, piosenkami zespołu Roxette, historiami szkatułkowymi, a także życiem codziennym.
Anna Sowa – kompozytorka i artystka eksperymentalna, skupiająca się na eksploracji muzyki elektronicznej i sztuk performatywnych. Interesuje się relacjami tańca, ruchu, gestu i teatralności w odniesieniu do muzyki elektronicznej i instrumentalnej.
Monika Szpyrka – kompozytorka, której zainteresowania twórcze skupiają się wokół wątków ukrycia, mikroskopu akustycznego oraz metod wzajemnego przenikania się prostoty i złożoności.
Artur Zagajewski – zajmuje się badaniami nad muzyką rockową, prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu muzyki XX i XXI w. oraz kształcenia słuchu. Związany z łódzką Akademią Muzyczną i Zespołem Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi. Członek Związku Kompozytorów Polskich oraz komisji programowej festiwalu “Warszawska Jesień”.
Rafał Zapała – kompozytor, artysta dźwięku. Doktor habilitowany kompozycji, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują akcje i instalacje dźwiękowe wpisane w przestrzeń miejską.
Wykonawcy
HAŃBA! to zespół grający muzykę z pogranicza folku, muzyki klezmerskiej i punku. W założeniu była fikcyjną orkiestrą uliczną, której bohaterowie, przy wsparciu poetów i podwórkowego instrumentarium, piętnowali zło i nienawiść otaczającego świata lat 30. i 40. XX w. Po wejściu w drugą dekadę działalności zespołu nie sposób już jednak wskazać, gdzie kończą się zmyślenie i poezja, a zaczyna opowieść o smutnym obliczu współczesności. W 2018 Hańba! została uhonorowana Paszportem „Polityki”, w 2017 została laureatką nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego, a w 2014 – nagrody im. Czesława Niemena na Festiwalu Nowa Tradycja.
Grzegorz Uzdański
Autor powieści Wakacje (nominacja do Nagrody Conrada), Zaraz będzie po wszystkim (2019) i Wypiór (2021, nominacja do Paszportów „Polityki”) oraz strony „Nowe wiersze sławnych poetów” (wydanej w formie książki w 2021). Zajmuje się komedią improwizowaną, występuje w grupie Klancyk, Resorcie Komedii i Kolektywie Śmiesznie. Autor Snu na gapę wystawionego w Teatrze Lalek Guliwer (2023, reż. Robert Drobniuch) i tekstów do bajki muzycznej Król Maciuś Pierwszy według Janusza Korczaka (2019, muzyka Jerzy Rogiewicz). W latach 2018–23 stały współpracownik kwartalnika „Przekrój”.
