“Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” w reżyserii Katarzyny Kalwat w programie 42. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

15.02.2022

“Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” w reżyserii Katarzyny Kalwat w programie 42. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, który odbędzie się w dniach 18-27 marca 2022 roku w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Pokaz wyprodukowanej przez TR Warszawa opery Wojtka Blecharza będzie tegorocznym spektaklem zamknięcia PPA. Zaprezentowany zostanie 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru.

fot. Marcin Oliva Soto

“Rechnitz Opera – Anioł Zagłady” na PPA

W Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca br. o godzinie 18:00 Dużej Scenie Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu podczas 42. Przeglądu Piosenki Aktorskiej odbędzie się pokaz opery Wojtka Blecharza “Rechnitz Opera – Anioł Zagłady” w reżyserii Katarzyny Kalwat. Spektakl TR Warszawa zamknie tegoroczny festiwalu.

Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu organizowany jest od 1976 roku. W ramach festiwalu piosenki aktorskiej odbywa się Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki oraz cykle koncertów i spektakli muzycznych w ramach Nurtu Głównego i Nurtu Off. Co roku do udziału w programie PPA zapraszanych jest wiele znakomitych artystek i artystów teatru z całego świata. Na festiwalu prezentowane były spektakle takich twórców jak m.in. Christoph Marthaler, Vladimir Pankov czy Robert Wilson. W poprzednich odsłonach wydarzenia brali udział m.in.: Laurie Anderson, Antony’ego (and the Johnsons), Johna Cale’a, Nicka Cave’a, Jamiego Culluma, Marianne Faithfull, Lisę Gerrard, Gogol Bordello, Patricię Kaas, The Magnets, Amandę Palmer, Brendana Perry’ego, Marka Lanegana,  The Tiger Lillies. Przegląd wieńczą dwa premierowe koncerty: Finał i Gala. Organizatorem PPA jest Teatr Muzyczny Capitol. Dyrektorem artystycznym jest Cezary Studniak. W radzie artystycznej festiwalu zasiadają: Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Maja Kleszcz, Michał Litwiniec, Krzysztof Mieszkowski, Jerzy Satanowski, Bogusław Sobczuk i Justyna Szafran. Od 1996 roku przyznawany jest także Dyplom Mistrzowski im. Aleksandra Bardiniego – prestiżowe wyróżnienie dla aktorek, aktorów, wokalistek, wokalistów, autorek, autorów, kompozytorek, kompozytorów, reżyserek, reżyserów oraz pedagogów i pedagożek zajmujących się piosenką aktorską.

42. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się w dniach 18-27 marca br. w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. W programie tegorocznego festiwalu, oprócz opery Wojtka Blecharza “Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” w reżyserii Katarzyny Kalwat z TR Warszawa znalazły się m.in. produkcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicz w Warszawie “A planety szaleją… Młodzi w hołdzie Korze” w reż. Anny Sroki-Hryń czy spektakl z Komuny Warszawa “Święta kluska” w reż. Agnieszki Smoczyńskiej. Szczegółowy program PPA znajduje się TUTAJ.

TR Warszawa na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej

Nie po raz pierwszy spektakl z repertuaru TR Warszawa włączony został do programu Przeglądu Piosenki Aktorskiej. 13 maja 2016 roku zaprezentowaliśmy spektakl “NIETOPERZ” w reż. Kornéla Mundruczó według tekstu Katy Wéber. Więcej o spektaklu można przeczytać TUTAJ. W 2021 podczas odbywającego się online 41. PPA w programie pojawił się pokaz materiału opowiadającego o pracy nad spektaklem “INNI LUDZIE” w reż. Grzegorza Jarzyny. 

Warto wspomnieć również o wyróżnieniach, jakie aktorki i aktorzy związani z TR Warszawa otrzymywali w ramach PPA. W 2009 roku, podczas 30. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, Justyna Wasilewska otrzymała Grand Prix Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Lech Łotocki otrzymał Nagrodę podczas 1. Przeglądu Piosenki Literackiej „Liryka ’76” (obecnie Przeglądu Piosenki Aktorskiej) w 1976 roku. 

Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady

Scenariusz opery Wojtka Blecharza oparty jest na dramacie austriackiej pisarki Elfriede Jelinek, laureatki nagrody Nobla. Tekst odwołuje się do dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce na zamku baronowej Margit von Batthyány w austriackiej miejscowości Rechnitz w marcu 1945 roku. Według zeznań świadków, podczas wydanego przez baronową przyjęcia, goście Margit von Batthyány – oficerowie lokalnego SS i Gestapo – wzięli udział w masakrze dwustu żydowskich przymusowych robotników, przywiezionych z Węgier. Zbiorowej mogiły zamordowanych robotników nigdy nie odnaleziono, a opieszale prowadzone śledztwo umożliwiło ucieczkę głównym oprawcom. Tekst Jelinek rozpisany jest na głosy pięciu Posłańców, którzy przedstawiają własne wersje wydarzeń. Spektakl nie będzie rekonstrukcją tego, co stało się 70 lat temu w Rechnitz. “Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” to próba zrozumienia mechanizmów działania zbiorowej pamięci. Głównym tematem spektaklu jest język jako instrument manipulacji, kłamstw i przemocy. To także opowieść o najnowszej historii Europy i europejskiej tożsamości, której częścią jest doświadczenie wojny i Holokaustu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SPEKTAKLU

Premiera wersji performatywnej miała miejsce 25 września 2018 roku w TR Warszawa/Marszałkowska 8 w ramach 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Premiera spektaklu odbyła się 7 i 8 lutego 2019 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. 24 kwietnia 2021 roku miał miejsce streaming opery na platformie TR Online, którego reżyserem był Marcin Koszałka. Po zakończonej transmisji rozmowę z twórcami i twórczyniami spektaklu poprowadził Paweł Smoleński. Serdecznie zachęcamy do jej wysłuchania.

fot. Marcin Oliva Soto

TR ON TOUR 2021/2022

Tournée TR Warszawa 2021/2022 rozpoczęliśmy od 8 pokazów “CZĄSTEK KOBIETY” w reżyserii Kornéla Mundruczó we Francji na 75. Festival d’Avignon w dniach 17-25 lipca  2021 r. w ramach TR ON TOUR 2021/2022 w dniach 18-21 sierpnia 2021 r. na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Groningen (Holandia) prezentowaliśmy spektakl “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 26 sierpnia 2021 r. spektakl “ONKO” pokazany był w ramach 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction w Sopocie. Na sopockim festiwalu prezentowana była także koprodukcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa “KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 2, 3 i 4 września 2021 r. publiczność Athens & Epidaurus Festival zobaczyła w Atenach spektakl “CZĄSTKI KOBIETY”. 17, 18 i 19 września 2021 r. spektakl w reżyserii Kornéla Mundruczó prezentujemy na 36. Festiwalu Romaeuropa w Rzymie (Włochy). 27 września 2021 r. “CZĄSTKI KOBIETY” otworzyły Międzynarodowy program Festiwalu Teatralnego SIRENOS w Wilnie (Litwa). Równolegle, 18 września 2021 r. byliśmy obecni na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Divadlo” w Pilźnie (Czechy) ze spektaklem “3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala. 11 i 12 października 2021 r. spektakl “3SIOSTRY” zaprezentowaliśmy na 10. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Dialog” we Wrocławiu, a 18 i 19 października 2021 r. pokazany został na 27. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. 11 listopada 2021 r. spektakl “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego otworzył 10. Festiwal Fast Forward w Dreźnie (Niemcy). 13 i 14 listopada 2021 r., w ramach TR TOUR 2021/2022 byliśmy obecni w Thalia Theater w Hamburgu (Niemcy) ze spektaklem “CZĄSTKI KOBIETY”. W programie tegorocznego 14. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie znalazły się aż 4 spektakle z repertuaru TR Warszawa. 5 grudnia 2021 r. zagraliśmy spektakl “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, a 7 grudnia 2021 r. wspólnie z Akademią Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza prezentowaliśmy “KLUB”, również w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 9 grudnia 2021 r. zagraliśmy “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego, a 11 i 12 grudnia 2021 r. “3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala. W roku 2022 poza siedzibą TR Warszawa wystawimy “Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” w reżyserii Katarzyny Kalwat, które zobaczyć będzie można 18-27 marca 2022 roku w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Kolejnym wyjazdem będą “CZĄSTEK KOBIETY”, które zaprezentujemy 18 i 19 marca 2022 r. w Internationaal Theater Amsterdam.