Ruszają próby do „niedoskonałej utopii”

Rozpoczynamy próby do spektaklu „niedoskonała utopia” w reżyserii Noémi Oli Berkowitz. To koprodukcja TR Warszawa i Munich Kammerspiele. Warszawska premiera spektaklu odbędzie się w kolejnym sezonie – 21 października 2022 roku.

15.04.2022

Spektakl oparty na kłamstwach o życiu

Eine Show über die Lügen, auf denen das Leben basiert.

Spektakl „niedoskonała utopia” w reżyserii Noémi Oli Berkowitz jest efektem współpracy TR Warszawa z monachijskim teatrem Munich Kammerspiele. „niedoskonała utopia” (niem. Eine unvollkommene Utopie) to spektakl, który dotyka tematu binarnego podziału płci jako normy kulturowej, a zarazem formy opresji. Performerzy i performerki oraz aktorzy i aktorki należący do zespołów obu teatrów zaproponują i poddadzą analizie różne sposoby uwalniania się z tej formy.

Próby do spektaklu rozpoczynają się 19 kwietnia w TR Warszawa. Monachijska premiera „niedoskonałej utopii” odbędzie się 15 lipca w teatrze Munich Kammerspiele. Na warszawską premierę zapraszamy zaś jesienią – 21 października 2022 roku do TR Warszawa/Marszałkowska 8. Kolejne pokazy w Warszawie odbędą się 22 i 23 października 2022 roku. Zachęcamy do śledzenia naszego Instagrama oraz Instagrama Munich Kammerspiele, gdzie będziemy na bieżąco pokazywać, jak przebiegają prace nad spektaklem.

Więcej o niemieckiej premierze dowiedzieć można się na stronie Munich Kammerspiele.
Pierwsza próba do spektaklu „niedoskonała utopia”, fot. Monika Zielińska

O spektaklu

Czy w świecie skrupulatnie skonstruowanych norm płciowych człowiek ma jeszcze szansę być sobą? Czy wszystko to, co wpaja się nam od dziecka jako „naturalne zachowanie”, jest nie tylko narzędziem opresji wobec osób, które wyłamują się z norm kulturowych, ale i więzieniem dla nas wszystkich?

Czy możemy marzyć o świecie bez wstydu i stygmatyzacji? Świecie pełnym umiłowania wolności dla wszystkich, zamiast władzy tylko dla wybranych jednostek?

Pytania te stawiają sobie twórcy niemiecko-polskiego projektu „utopia niedoskonała” – przedstawienia w reżyserii Noémi Oli Berkowitz. Aktorzy i aktorki z Munich Kammerspiele i TR Warszawa oraz DJ i performer ze społeczności Ballroom wspólnie przeanalizują różnorodne strategie wychodzenia z doświadczeń opresji i wyzwalania od problematycznych mechanizmów.

„niedoskonała utopia” to spektakl immersyjny. Podczas wieczoru w teatrze wykonawcy i publiczność będą blisko siebie. Zakwestionowane zostaną nie tylko normy społeczne, ale i normy teatralne. Publiczność znajdzie się na scenie razem z aktorami, a DJ będzie na żywo kreował dźwięk i beat. Forma przedstawienia, zaprezentowanego w wersji roboczej w ramach festiwalu teatralnego Sopot Non – Fiction 2021, inspirowana jest undergroundowymi pokazami drag queens i sceną Ballroom, gdzie granica między obserwatorem i uczestnikiem jest wyjątkowo rozmyta. Hybryda wyzwolenia i kampu, intymnych wyznań, queerowch teorii i osobistego oświecenia, kłamstw i prawd, wielości języków i momentów, gdy wszystkie zawodzą – to wieczór, podczas którego niemożliwe sny zrealizują się na  scenie w całej swojej ekstrawaganckiej okazałości!

Tekst spektaklu opracuje Martyna Wawrzyniak (współautorka spektaklu „Serce”, reż. Wiktor Bagiński) po wspólnych warsztatach z aktorami, których tematem będą różne perspektywy: miasto i wieś, Polska i Niemcy, dialog i taniec, publiczne i prywatne, wstyd i duma, starsi i młodsi, binarni i nie-binarni… 

Spektakl jest efektem współpracy artystycznej TR Warszawa i Munich Kammerspiele. Oba teatry skupiają się na poszukiwaniu nowych form artystycznych i współczesnej problematyce. „Die Wirklichkeit nicht in Ruhe lassen” – „nie zostawiaj rzeczywistości w spokoju“ – to motto zespołu Kammerspiele pod nowym kierownictwem artystycznym, który rozpoczął pracę w 2020 roku. TR Warszawa sezon 2021/2022 zatytułował z kolei “włącz pełne spektrum”, premiera „niedoskonałej utopii” wpisuje się w jego program. 

Twórcy i twórczynie

Spektakl „niedoskonała utopia” według tekstu Martyny Wawrzyniak wyreżyseruje Noémi Ola Berkowitz. Za scenografię odpowiedzialna jest Miriam Pleines, za kostiumy zaś Florian Buder. W spektaklu zobaczyć będzie można aktora i aktorkę z zespołu Munich Kammerspiele – Stefana Merki oraz Edith Saldanha, a także aktora i aktorkę z zespołu TR Warszawa – Tomasza Tyndyka i Justynę Wasilewską. Produkcją spektaklu po stronie niemieckiej zajmują się Stefanie Heublein oraz Miriam Plaines, po polskiej Magda Igielska.

Organizator