• Inna lokalizacja
  • Wydarzenie specjalne

Beatrice (Beatrice : [näidend]) – czytanie sceniczne

Kup bilet
  • Reżyseria

    Olga Ciężkowska

  • Czas trwania

    ok. 1 godz. 30 min.

  • Miejsce

    Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

  • Bilety

    Bezpłatna wejściówka

Spotkanie z twórcami i twórczyniami

Po czytaniu ok. godz. 20:30 odbędzie się spotkanie z dramatopisarką, SiretCampbell, reżyserką Olgą Ciężkowską i zespołem.

Obsada

Kamila
Janik

Katarzyna
Żuk

Anna
Gorajska

Twórczynie i twórcy

tekst: Siret Campbell
tłumaczenie: Anna Michalczuk-Podlecki
reżyseria: Olga Ciężkowska
produkcja: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie
współpraca: TR Warszawa
partner: Estonian Theatre Agency

O czytaniu

„Sztuka Siret Campbell „Beatrice”, która zdobyła ostatnią nagrodę Cultural Endowment of Estonia for Drama, jest jak rodzimy odpowiednik „Black Mirror”, ponuro pytający, czy rozwój technologiczny, który czyni nasze życie coraz prostszym, jest rzeczywiście zgodny z najgłębszą naturą człowieka.”

Maarja Helena Meriste, Estonian Literary Magazine, nr 2/18

Akcja dramatu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, kiedy zapis świadomości jest tylko nowym krokiem w kierunku poprawy życia i osiągnięcia nieśmiertelności. Ludzie żyją swoim życiem i śnią o marzeniach. Marzeniem Kristi i Toma od jakiegoś czasu było posiadanie dziecka. Właśnie się ono spełnia – Kristi jest w ciąży, ale ulega śmiertelnemu wypadkowi samochodowemu. Dziecko jednak przeżywa. Wraz z raportem o śmierci Kristi, Tom otrzymuje informację, że kobieta zachowała swoją świadomość. Świadomość ta zostaje przekazana Tomowi w postaci miniaturowego chipa.

Za pomocą tego chipa można komunikować się z Kristi poprzez system audio. Tom aktywuje Kristi. Wszystko w ich komunikacji brzmi tak, jakby Kristi istniała naprawdę. Kristi może żartować, śpiewać kołysanki dla swojej córeczki i być przy Tomie.

Wkrótce Tom zdaje sobie sprawę, że słuchanie Kristi nie wystarczy, potrzebuje jej obok siebie. Zdigitalizowana świadomość może zostać wprowadzona do ciała zastępczego. Tom nie widzi innej opcji niż skorzystanie z tej możliwości. Nie rozmawiając z Kristi, wybiera dla niej nowe ciało. Nie jest ono identyczne z ciałem Kristi, ale jest to ciało kobiety, którą Tom mógłby sobie wyobrazić obok siebie. Nowa rzeczywistość – kobieta, która ma obce ciało ze świadomością Kristi – wkrótce wkroczy w życie Toma. Jest to dla Toma wsparcie i dobro, ale także coś dziwnego i nieznanego. Oboje robią wszystko, aby w ten sposób przeżyć życie rodzinne. Ale z czego składa się tożsamość? Co tworzy związek? W jakim stopniu ciało i świadomość są ze sobą powiązane?

Ta historia nie kończy się dobrze.

Ale też nie kończy się źle.