- Marszałkowska 8
- Spektakl w ramach Baltic Transfer* Festival
- Spotkanie
Metoda Urbantschitscha (Urbančičiaus metodas) – spektakl i spotkanie
Kup bilet-
Reżyser
Arturas Bumšteinas
-
Produkcja
Jaunimo Teatras, Wilno (Litwa)
-
Premiera
18 października 2020 roku
-
Czas trwania
ok. 1 godz. 30 min.
-
Bilety
normalny 50 zł
ulgowy 30 zł -
Język
LT, z napisami PL
Po spektaklu w kawiarni Kawałyk sztuki cafe ok. g. 21:30 odbędzie się spotkanie z zespołem Jaunimo Teatras oraz reżyserem spektaklu, Arturasem Bumšteinasem.
Wstęp wolny/wejściówki.
Obsada
Twórcy i twórczynie
reżyser: Arturas Bumšteinas
scenografia: Viktorija Damerell
modele głów: Vytenis Gadliauskas
kostiumy: Viktorija Damerell
muzyka: Arturas Bumšteinas
asystentka reżysera: Justina Mykolaitytė
O spektaklu
Debiutujący jako reżyser teatralny kompozytor Arturas Bumšteinas oparł swój spektakl na fragmentach jednej z najsłynniejszych powieści Thomasa Bernharda “Kalkwerk” (Das Kalkwerk), znanej w Polsce z inscenizacji Krystiana Lupy. Spektakl, w którym biorą udział aktorzy zawodowi i nieprofesjonalni wykonawcy, opowiada o głuchocie i szaleństwie. Viktor Urbantschitsch był austriackim lekarzem, który na przełomie XIX i XX wieku mieszkał w Wiedniu i zajmował się rehabilitacją osób niesłyszących. Był przekonany, że absolutna głuchota jest rzadkością, a dzięki regularnemu praktykowaniu niektórych ćwiczeń słuchowych można odkryć strefy wrażliwe na dźwięk i rozwijać je za pomocą metodycznych ćwiczeń dźwiękowych. Konrad, bohater powieści Bernharda, przez dziesięciolecia stosuje wobec żony tzw. rozszerzoną metodę Urbantschitscha, dopóki jego eksperymenty jej nie zabiją. W spektaklu Bumšteinasa działania performerów przeplatają się z nagranymi głosami, czytającymi i śpiewającymi teksty Bernharda, którym towarzyszy na żywo dźwięk gitar basowych. We fragmentach powieści wykorzystanych w spektaklu obsesyjnie powraca temat słuchu, co kształtuje osobne nawyki słuchowe widza-słuchacza.
Arturas Bumšteinas – artysta pracujący z dźwiękiem, tworzący na styku muzyki, sztuk wizualnych i performatywnych, teatru oraz radia. Interesuje się zagadnieniem słuchu i słyszenia oraz autentycznymi metodami kreacji. Jego projekty muzyczne i artystyczne były zamawiane i prezentowane przez renomowane festiwale i sceny, takie jak Holland Festival, Unsound, Tectonics, Skanumezs, Kody, Ultraschall, Deutschlandradio Kultur, Cricoteka, Operomanija, Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie, Galierę Vartai oraz MO Museum. W 2017 roku artysta był gościem prestiżowej rezydencji artystycznej “Berliner Künstlerprogramme des DAAD”. Jego płyty można znaleźć w katalogu polskich oficyn Bôłt Records i Sangoplasmo Records.