CHINKA

reż. Klaudia Hartung-Wójciak

 • najbliższe spektakle w sezonie 2019/20

   

   

  Wybitny reżyser filmowy Jean-Luc Godard przyjeżdża do Warszawy. „Chinka” to próba stworzenia nowej rewolucyjnej mitologii - a zarazem fantazja na temat spektaklu ikony francuskiej Nowej Fali, który powstał we współpracy z zespołem aktorskim TR Warszawa w 2018 roku. Scenariusz przedstawienia złożony jest z fragmentów filmów Jeana-Luca Godarda, „Biesów” Fiodora Dostojewskiego oraz aktorskich improwizacji. Spektakl to surrealistyczna podróż, w której niskobudżetowy romans spotyka się z figurą Robotnika, przemawiający minerał z chińskim baletem rewolucyjnym, a miś koala zostaje wplątany w polityczną intrygę. „Chinka” to opowieść o czułości, naiwności i nieprzystawalności - widzianych jako narzędzia do stworzenia na scenie tymczasowego projektu politycznego.

  Jak zakończy się spotkanie aktorek i aktorów z TR Warszawa ze światowej sławy reżyserem?
  Czy zaangażowani twórcy mogą pozwolić sobie na odrzucenie systemowych schematów, w które są uwikłani?

  premiera: 29 czerwca 2018 
  bilety: 70 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 30 zł (wejściówka)

  czas trwania: 1 godz. 30 min (bez przerwy)

  Obsada

  TWÓRCY

  • Klaudia Hartung-Wójciakreżyseria
  • Agata Skwarczyńskascenografia, kostiumy, światło
  • Daria Kubisiakdramaturgia
  • Piotr Peszatmuzyka
  • Katarzyna Gawryś-Rodriguezasystentka reżyserki
  • Magdalena Igielskakierowniczka produkcji spektaklu
  • Jingru Wangkonsultacje językowe
  • Piotr Markowskikonsultacje wokalne
  • Wojtek Sobolewskiinspicjent
  • Konrad Kajakrealizator światła
  • Jerzy Szelewiczrealizator dźwięku
  • Adrian Hutyriak / Marcin Metelskirealizator wideo

  DEBIUT TR

  Spektakl „Chinka” realizowany jest w ramach konkursu Debiut TR, wspierającego rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Co roku laureat/laureatka nagrody zapraszani są do wyreżyserowania spektaklu w TR Warszawa. Nagroda Debiut TR powołana została w 2015 roku i przyznawana jest co roku na Forum Młodej Reżyserii organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Pierwszym laureatem konkursu był Jędrzej Piaskowski, student Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, który zrealizował w TR Warszawa spektakl na podstawie tekstu Magdy Fertacz „Puppenhaus. Kuracja” z udziałem Lecha Łotockiego, Sebastiana Pawlaka, Justyny Wasilewskiej i Agnieszki Żulewskiej. W maju 2018 roku przedstawienie otrzymało Nagrodę Główną 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. „Puppenhaus. Kuracja” znalazł się także w finale prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, którego wyniki zostaną ogłoszone na uroczystej gali 29 czerwca 2018 roku w Instytucje Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Kolejnymi laureatami nagrody są: Klaudia Hartung-Wójciak, studentka Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Debiut TR 2016) oraz Grzegorz Jaremko, student Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, który zrealizuje przedstawienie w TR Warszawa w sezonie 2018/2019.

  Młody TR to nurt programowy, w ramach którego TR Warszawa wspiera rozwój nowych talentów teatralnych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, Teren TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszani są debiutujący twórcy i twórczynie. TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym młodzi artyści i artystki mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach programu Młody TR w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in.  Anna Karasińska („Ewelina płacze” i „Fantazja”), Piotr Trojan („Grind/r”), Magda Szpecht („Możliwość wyspy”), Wojciech Blecharz („Soundwork”), Katarzyna Kalwat i Marta Sokołowska („Holzwege”), Małgorzata Wdowik („Piłkarze” i „Strach”) oraz Jędrzej Piaskowski („Puppenhaus. Kuracja”).

  "[spektakl] jest dla mnie jedną z bardziej świadomych systemowo wypowiedzi o polityczności teatru i jego społecznej niemocy, być może płynącej z formalnych, klasowych i komunikacyjnych ograniczeń samego medium. Kontekst spektaklu jest szczególnie ważny, podbija i wzmacnia diagnozy, które Chinka formułuje. Powstał w ramach Debiutu TR po krakowskim Forum Młodej Reżyserii, które Klaudia Hartung‑Wójciak wygrała spektaklem Tkacze – historia jak z życia wzięta, a przez to bardzo smutna."

  Kinga Kurysia, DIDASKALIA

  INSPIRACJE

  Filmy Jean-Luca Godarda: „Do utraty tchu" (1960),  "Żyć własnym życiem" (1962), „Amatorski gang" (1964), „Made in USA” (1966), „Chinka" (1967)

  oraz fragmenty książek:
  „Koala” Lukasa Bärfussa (tłum. A. Żychliński, Wyd. Ossolinuem, Wrocław 2017),
  „Biesy" Fiodora Dostojewskiego (tłum. T. Zagórski i Z. Podgórzec, [w:] tegoż „Dzieła wybrane", t. IV. PIW, Warszawa 1987),
  „Społeczeństwo przemysłowe i jego przyszłość. Manifest wojownika” Theodore Kaczyńskiego (tłum. A. Miernik, Wyd. Inny Świat, Mielec 2003),
  „Godard. Pasaże" Pawła Mościckiego, Wyd. Ha!art, Kraków 2010)

   

  Konsultacje merytoryczne: grupa Archipelag TR