Anna Karasińska

FANTAZJA

 

 

 • najbliższe spektakle: 30 listopada / 1, 2 grudnia 2018

  Anna Karasińska w swoim spektaklu zajmuje się tematem wyobraźni i teatrem jako miejscem,  w którym rodzi się świat fikcji. Jak powstaje ta unikalna umowa między publicznością a teatrem, sprawiająca, że na pustej scenie aktorzy kreują realne światy? Co jest potrzebne, byśmy uwierzyli w rzeczywistość sceniczną? Czy wyobraźnia ma swoje granice? Czy są rzeczy, zjawiska, postaci, których nie da się pomyśleć w teatrze? 

  W spektaklu obok aktorów TR Warszawa: Marii Maj, Adama Woronowicza, Rafała Maćkowiaka i Dobromira Dymeckiego wystąpią gościnnie Agata Buzek (znana z takich filmów jak „Zemsta“, „Rewers“, „Niewinne“/ "Les Innocentes") i Zofia Wichłacz („Miasto’44“, „Powidoki“, „Pokot“, „Amok“).

  Anna Karasińska debiutowała w 2015 roku w TR Warszawa głośnym spektaklem „Ewelina płacze". Ta ciesząca się olbrzymią popularnością miniatura opowiada o możliwości bycia sobą w świecie,  w którym tożsamość człowieka tworzą liczne, często sprzeczne ze sobą narracje. „Fantazja“ to drugi spektakl Anny Karasińskiej dla TR Warszawa.

  premiera: 9 kwietnia 2017

  bilety: 70 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 30 zł (wejściówka)

  Dla grup zorganizowanych ze szkół ponadgimnazjalnych oferujemy warsztaty wprowadzające do spektaklu (prosimy o kontakt z działem edukacji: edukacja@trwarszawa.pl).

  Spektakl powstał w ramach nurtu programowego Młody TR, w ramach którego TR Warszawa wspiera rozwój nowych talentów teatralnych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, Teren TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszani są debiutujący twórcy i twórczynie. TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym młodzi artyści i artystki mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach programu Młody TR w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in. Anna Karasińska („Ewelina płacze” i „Fantazja”), Piotr Trojan („Grind/r”), Magda Szpecht („Możliwość wyspy”), Wojciech Blecharz („Soundwork”), Katarzyna Kalwat i Marta Sokołowska („Holzwege”), Małgorzata Wdowik („Piłkarze” i „Strach”) oraz Jędrzej Piaskowski („Puppenhaus. Kuracja”).

  Obsada

  TWÓRCY

  • Anna Karasińskareżyseria
  • Magdalena Rydzewska, Jacek Telengadramaturgia
  • Paula Grocholskascenografia i kostiumy
  • Magda Ptasznikchoreografia
  • Szymon Kluzreżyseria światła
  • Malwina Szumacherasystentka reżyserki, inspicjentka
  • Katarzyna Białachkierowniczka produkcji

  Spektakl prosty wyrafinowaną prostotą, obłędnie dowcipny, a chwilami wzruszający. Abstrakcyjną "Fantazją" do TR Warszawa wraca Anna Karasińska - autorka hitu "Ewelina płacze". 
  Witold Mrozek, GAZETA WYBORCZA

  Jej skromne widowiska wciąż mają to, czego polskiemu teatrowi brakuje jak powietrza – bezpretensjonalność i poczucie humoru. "Fantazja" dodatkowo odwołuje się wprost do wyobraźni widzów. To oni, patrząc na scenę, mają stworzyć sami dla siebie osobny spektakl, stworzyć to wszystko, czego nie zrobiła reżyserka, dopowiedzieć los bohaterów, dać im biografię i dalszy ciąg życia. Pozwolić sobie na fantazję właśnie.
  Jacek Wakar, ONET.PL

  Karasińska fantazjuje z aktorkami i aktorami na najróżniejsze tematy – te teatralne i te wcale nie: Zofia Wichłacz na przykład ma stać się tą dziewczyną, która zamalowuje rozkłady jazdy na twoim przystanku, Adam Woronowicz z Rafałem Maćkowiakiem dwukrotnie snują dziwaczną opowieść o wyprawie na ryby. Granicą teatru są granice wyobraźni – twierdzą realizatorzy i mają oczywiście rację. Polityczność sztuki polega przecież także na pokazywaniu tego, o czym wcześniej nie dawało się nawet pomyśleć. To wyobraźnia ustanawia teatralną fikcję i z nią twórcy „Fantazji” wchodzą w grę.
  Piotr Morawski, DWUTYGODNIK.COM

  Karasińska idzie po śladach twórców teatru absurdu. Sytuacja teatralna nie jest tu celem samym w sobie, a pryzmatem, przez który możemy przyjrzeć się naszym projekcjom codziennym – temu, jak doświadczamy rzeczywistości. Pozorna krotochwilność spektaklu i nasza obojętność wobec wielości światów przedstawionych – tak fragmentarycznych i ulotnych – jaką nam oferuje "Fantazja", to w istocie przechadzka po cienkim lodzie. Nie inaczej przecież działamy na co dzień – kiedy przelatujemy po kanałach, uprawiając tzw. zapping, czy gdy „scrollujemy” posty na naszym facebookowym „wallu”. (...) Wieczorny rytuał ślizgania się po ekranie globalnej rzeczywistości to może także – jak Fantazja – swoista próba powrotu do siebie. Nie tyle może wtedy oglądamy telewizję, ile oglądamy oglądanie telewizji, odgrywając przed nami samymi możliwość postrzegania i rozumienia."
  Zofia Smolarska, TEATR

  Mikro-opowieści, wyróżnionych z biegu codzienności, jest w Fantazji bardzo wiele. I o ile wyobrażenie sobie ludzi czy zwierząt nie wydaje się być może trudne, to Karasińska posuwa się dalej i przedmiotem fantazjowania próbuje uczynić także emocje i uczucia. Subtelnie zaznacza ich odcienie i barwy, malując w wyobraźni widzów emocjonalne pejzaże. Opowiada o doświadczeniach, o których pozornie nie da się opowiedzieć.
  Agata Kędzia, REFLEKTOR

  Pomysł sceniczny na sprawdzenie siły wyobraźni, otwartości, możliwości komunikacyjnych w ogromnym ograniczeniu możliwości jest świeży, zaskakujący, nietypowy. Bardzo dowcipny, inteligentny, oparty na grze skojarzeń. Prowokowaniu fantazji.
  "Fantazja w TR Warszawa", okiem-widza.blogspot.com