tisz-teatr-i-szkoła

Wprowadzamy młodych odbiorców kultury w świat teatru poprzez praktykę

  • Inna lokalizacja
  • Marszałkowska 8

TISZ TR 2021

Teatr i Szkoła


Projekt TiSZ TR – Teatr i Szkoła, realizowany w TR Warszawa od 2019 roku, wkracza w ostatni rok działania.

W mgnieniu oka minęły dwa lata programu TiSZ TR tworzonego we współpracy z XIII Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa Kuli w Warszawie.  W tym czasie licealiści pracowali warsztatowo z pedagogami teatru – Agatą Sławińską-Pietrzyk i Tomaszem Daszczukiem, poznając teatr przez pryzmat takich spektakli, jak „Między nami dobrze jest”, „Fantazja”, czy „Ewelina płacze”. Ochotnicy mogli także włączyć się w procesy twórcze przygotowywania performansu z Anną Karasińską („Topnienie”) i wystawy video art z Wojtkiem Ziemilskim (wystawa „Gdzie jesteście”).

Z początkiem maja 2021 rozpoczyna się finałowy rok projektu. Niezmiennie jego główną ideą jest wprowadzanie młodych odbiorców kultury w świat teatru poprzez praktykę. Dlatego także i w tym roku młodzież spotka się z pedagogami teatru. Poznając spektakle z repertuaru TR Warszawa, będą rozmawiać o teatrze, bieżących wydarzeniach, odczuciach i wrażeniach.

Po sukcesach performansu i wystawy video art, na ostatni rok projektu TiSZ TR – Teatr i Szkoła zaplanowany został najbardziej złożony proces twórczy – spektakl teatralny. Licealistów, którzy będą chcieli włączyć się w pracę nad spektaklem poprowadzi Jakub Skrzywanek – reżyser i twórca teatralny, a efekty ich pracy zostaną zaprezentowane jesienią na scenie TR Warszawa przy Marszałkowskiej 8.

O prowadzącym

Jakub Skrzywanek jest reżyserem, autorem, twórcą instalacji performatywnych, a od stycznia 2021 r. kuratorem programowym Teatru Współczesnego w Szczecinie. Współpracuje z najważniejszymi polskimi teatrami, m.in. Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, a także unikalnym Teatrem21. Od czasu debiutu spektaklem „Cynkowi Chłopcy” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (najlepszy debiut sezonu 2015/16), kolejne jego spektakle stale goszczą na najważniejszych polskich festiwalach i zajmują czołowe miejsca w rankingach przygotowywanych przez najważniejszych polskich krytyków. W ramach obchodów Roku Antyfaszystowskiego zapoczątkował „Tryptyk o przemocy”, który otwierał przygotowany w Teatrze Powszechnym „Mein Kampf”. Spektakl odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale też poza granicami, gdzie był bardzo pozytywnie odbierany m.in. przez Financial Times, New York Times, Der Freitag, Jerusalem Post, czy L’Espresso. Po drugiej części „Tryptyku“, którą był „Kaspar Hauser” (Teatr Współczesny w Szczecinie), rozpoczęto prace nad ostatnią częścią –„Palaczem Zwłok“ – przygotowywanym dla Rumuńskiego Teatru Tineretului Piatra Neamt, które przerwane zostały przez rozwój pandemii Covid-19.

W swojej pracy, poza aktywnością artystyczną, Skrzywanek kładzie nacisk na działania społeczne oraz edukacyjne i pedagogiczne. Jest autorem spektakli dla dzieci i młodzieży oraz prowadzi warsztaty skupiające się na pracy z grupami, o których teatr często zapomina. Wykorzystuje przestrzeń teatru i sceny, jako platformę wypowiedzi dla wszystkich mniejszości i grup wykluczanych. To tak powstał przygotowany z Teraz Poliż! pierwszy w Polsce serial podcastowy o losach nieheteronormatywnej rodziny „Famila”, a także nagrodzony na międzynarodowym festiwalu Korczak spektakl dokumentalny stworzony z młodzieżą „To my jesteśmy przyszłością!”, czy opowiadający o dziecięcych uchodźcach z rejonów objętych wojną „Kiedy mój tata zmienił się w krzak” (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu). Jakub Skrzywanek  dwukrotnie był stypendystą Prezydenta Miasta Wrocławia oraz „Laboratorium Nowego Teatru” Teatru Nowego w Krakowie, w ramach którego przygotował spektakl „To my jesteśmy przyszłością!”



Projekt TiSz – Teatr i Szkoła dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa.