Anna Rochowska z Nagrodą im. Haliny Machulskiej!

Anna Rochowska, koordynatorka Zespołu Edukacji TR Warszawa, została laureatką Nagrody im. Haliny Machulskiej. To jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych pedagogom oraz pedagożkom teatru.

„Za konsekwentne, uważne towarzyszenie widzom i widzkom w rozmowie o świecie. Za uwrażliwianie na misję społeczną, której narzędziem może być mainstreamowy teatr. Za wieloletnią odwagę świadomego pozostawania na drugim planie swych pierwszoplanowych działań, pomysłów i podejmowanych tematów. Za nieprzerwaną misję na rzecz budowania wspólnoty widzów i artystów. Za teatr otwarty. Za bycie jedną z prekursorek współczesnej pedagogiki teatru przy instytucji kultury w Polsce” – tak brzmi uzasadnienie przyznania nagrody Annie Rochowskiej.

Anna Rochowska jest pedagożką teatru i koordynatorką zespołu edukacji TR Warszawa. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, ukończyła kurs dla pedagogów i pedagożek teatru TiSZ/Anex prowadzony w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Podyplomowe Studia dla menedżerek i menadżerów kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.  Doktorantka w Instytucie Sztuki PAN, wykłada na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. 

Z TR Warszawa związana jest od 1996 roku. Jest prekursorką wprowadzenia i rozwijania współczesnej pedagogiki teatru w instytucji kultury w Polsce. Jako jedna z pierwszych osób w Polsce stworzyła w 1997 roku unikatowy program towarzyszący programowi artystycznemu, który umożliwia odbiorcom i odbiorczynie pogłębianie doświadczania sztuki, zdobywanie wiedzy oraz twórczy rozwój. Wspólnie z zespołem działa na rzecz zwiększania dostępu do kultury rozumianego bardzo szeroko – zarówno jako rozpoznanie i dostosowanie programu do potrzeb uczestniczek i uczestników, jak i likwidowanie barier komunikacyjnych i architektonicznych, a także dostosowanie programu dla grup z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i ruchu (TR bez Barier).

W TR Warszawa inicjuje i prowadzi wspólnie z zespołem szereg projektów z zakresu pedagogiki teatru dla różnych grup odbiorców i odbiorczyń: dzieci, młodzieży i  dorosłych. Jest autorką i inicjatorką wprowadzonego w   2012 roku w TR Warszawa programu TR BEZ BARIER, dzięki któremu teatr TR Warszawa jako jedna z pierwszych instytucji kultury w Polsce, stworzył kompleksowy program dla osób z niepełnosprawnościami. Dbając o równy i pełny dostęp dla wszystkich do kultury w TR Warszawa od ponad 10  lat zespół edukacji TR Warszawa pod kierunkiem Anny Rochowskiej przygotowuje kompleksową ofertę programową skierowaną do osób z niepełnosprawnością sensoryczną, dzięki której publiczność bez przeszkód może uczestniczyć w spektaklach TR Warszawa. Podczas spektakli TR widzkom i widzom niewidomym i niedowidzącym czytana jest na żywo audiodeskrypcja, czyli opis tego, co dzieje się na scenie, a dla osób niesłyszących wyświetlane są polskie napisy. Dla osób z niepełnospawnościami przygotowane są także specjalne Warsztaty TR Bez Barier wprowadzające w tematykę przedstawień. Z inicjatywy Anny Rochowskiej TR Warszawa bierze aktywny udział w Festiwalu Kultury bez Barier, a w 2015 i 2017 roku był koordynatorem organizacyjnym festiwalu.

Anna Rochowska jest ekspertką w wielu programach z zakresu pedagogiki teatru oraz dostępności, m.in. była członkinią rady Programu Trauma i Duma, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Jest także członkinią rady programowej Fundacji Kultury bez Barier. Jako prelegentka regularnie bierze udział w ogólnopolskich konferencjach i sympozjach. Anna Rochowska jest laureatką Nagrody im. Haliny Machulskiej 2021. Została uhonorowana także wyróżnieniem specjalnym podczas 1. Giełdy Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej za realizację programu “Edukacja w TR” w 2009 roku oraz 3. Nagrodą 5. Giełdy WPEK w 2014 roku za zrealizowany w 2013 roku w TR Warszawa projekt “Audiodeskrypcja w TR”.  W 2020 roku wraz z edukatorkami muzealnymi, Karoliną Iwańczyk z Zachęty. Narodowej Galerii Sztuki, Martą Przybył z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz pedagożkami teatru, Anną Kurelską z zespołu TR Warszawa i Natalią Grzędzińską z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, otrzymała 3. Nagrodę za międzyinstytucjonalny program KULTOUR, realizowany od 2019 roku we wszystkich partnerskich instytucjach. Wspólnie z Anną Kurelską napisała książkę dla dzieci o teatrze dla dorosłych “W Krainie zapadni” (Wyd. TR Warszawa, 2018). 

fot. Wiktoria Grochowska

W zeszłym roku Nagrodę im. Haliny Machulskiej przyznano trzem wyjątkowym pedagożkom teatru: Aleksandrze Barczyk, Dorocie Kowalkowskiej oraz Grażynie Wydrowskiej. „Przyznając Nagrodę im. Haliny Machulskiej, zależy nam na uhonorowaniu osób, które inspirują do samodzielnej pracy i rozwoju, nie zatrzymując się wyłącznie na spektakularnych efektach scenicznych” – czytamy na stronie Teatru Ochoty, który powołał Nagrodę.

fot. Grzegorz Jarzyna

Więcej o nagrodzie TUTAJ