„Cząstki kobiety” na festiwalu Wiener Festwochen

02.03.2023

„Cząstki kobiety” znalazły się w programie Wiener Festwochen. 14 maja br. odbędzie się austriacka premiera spektaklu Kornéla Mundruczó zrealizowanego z TR Warszawa na podstawie scenariusza Katy Wéber. Kolejne pokazy odbędą się w dniach 15 – 18 maja. Będzie to powrót TR Warszawa do programu Festiwalu po 18 latach.

O festiwalu

Wiener Festwochen to jeden z najważniejszych Festiwali teatru, opery, muzyki, tańca i sztuk wizualnych w Europie, na który zapraszani są artyści z całego świata. Od 12 maja do 21 czerwca największy Festiwal sztuki w Austrii ponownie zagości na scenach całego Wiednia. Festiwal zamawia, inicjuje i wspiera artystyczne wizje, które dotykają tematów współczesności, poszerzając perspektywy jej postrzegania. W swoim programie zawiera prezentacje kulturowych i zaangażowanych społeczno-politycznie dzieł, czyniąc Wiedeń stolicą intelektualnej debaty nad problemami współczesności. Dyrektorem artystycznym Wiener Festwochen jest Christophe Slagmuylder.

W programie tegorocznej edycji obok „Cząstek Kobiety” zobaczymy nowe spektakle Toshikiego Okady, Julliena Gosselina, Susanne Kennedy i Markusa Selga, „Antigone Im Amazonas” w reżyserii Milo Raua, przyszłego dyrektora artystycznego Festiwalu, czy zamówioną przez Festiwal operę „Lulu” w reżyserii Marlene Monteiro Freitas. Nie zabraknie także produkcji wielkiego formatu jak „Kingdom” w reżyserii Anne-Cécile Vandalem oraz międzynarodowych koprodukcji Complicité „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, w reżyserii Simona McBurney’a, opartą na powieści Olgi Tokarczuk.

Pokazem „Cząstek kobiety” TR Warszawa powróci do programu festiwalu po 18 latach. Wcześniej prezentowaliśmy  „Uroczystość” Grzegorza Jarzyny w 2002 roku, „Stosunki Klary” w 2004 i „Dybuka” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w 2005 roku.

W pokoju przy pianinie zamyślona starsza kobieta w czarnej sukience. Dookoła staromodne meble, na ścianach eksponaty wypchanych ptaków.
fot. Natalia Kabanow

O spektaklu

„Cząstki kobiety” to feministyczny, napędzany przez siłę i determinację kobiecych postaci dramat rodzinny, rozgrywający się we współczesnej Warszawie. Rodzinne spotkanie jak soczewce skupia problemy i wewnętrzne konflikty polskiego społeczeństwa. Postacią centralną spektaklu jest trzydziestoletnia Maja, która mierzy się z osobistą tragedią. Aby wyjść z życiowego zakrętu, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi. „Cząstki kobiety” to poruszający obraz współczesnych kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu. Reżyser Kornél Mundruczó oraz autorka scenariusza i dramaturżka, Kata Wéber empatycznie portretują każdą z wyrazistych postaci, nie oceniając i nie krytykując nikogo ze zgromadzonych przy rodzinnym stole osób. Przedstawienie, wykorzystujące filmowe środki wyrazu ujmuje intymną narracją, realizmem szczegółu i czułością aktorskich kreacji.

W reżyserowanym przez Kornéla Mundruczó spektaklu, na podstawie tekstu i dramaturgii Katy Wéber w tłumaczeniu Jolanty Jarmołowicz, występują: Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Magdalena Kuta, Sebastian Pawlak, Marta Ścisłowicz, Justyna Wasilewska i Agnieszka Żulewska. Scenografię i kostiumy stworzyła Monika Pormale, reżyserką świateł jest Paulina Góral, zaś muzykę skomponował Asher Goldschmidt.

Od czasu premiery spektaklu 13 grudnia 2018 roku cieszy się on niesłabnącą popularnością publiczności zarówno w Polsce, jaki i na całym świecie. Do tej pory była wystawiana m.in. podczas Festival d’Avignon we Francji, Athens Festival w Grecji, w Thalia Theather w Hamburgu, na węgierskim Spring Festival Budapest, World Theater Festival Brno w Czechach, w programach gościnnych takich scen jak International Theater Amsterdam, Comédie de Genève w Szwajcarii i Centro Dramáatico Nacional di Madrid w Hiszpanii.

Organizator