Lista osób zakwalifikowanych do II etapu Konkursu dramaturgicznego TR Warszawa pod hasłem „Nigdy nie będziesz szła sama”

Konkurs „Nigdy nie będziesz szła sama” ma na celu pobudzenie refleksji na temat problematyki praw kobiet i aborcji wśród twórców i twórczyń, odbiorców i odbiorczyń teatru oraz stworzenie impulsu do tworzenia tekstów dramatycznych poświęconych tematyce praw kobiet. Znane są już wyniki pierwszego etapu konkursu.

Decyzją komisji kwalifikacyjnej konkursu dramaturgicznego TR Warszawa
pod hasłem „Nigdy nie będziesz szła sama” w składzie Grzegorz Jarzyna, Agata Kołacz, Paweł Kulka, Kaja Stępkowska, Jacek Telenga – koordynator Konkursu, Monika Tuniewicz, do II etapu konkursu zakwalifikowanych zostało dziesięć oryginalnych koncepcji, których autorkami i autorami są:

1. Anna Andraka 

2. Daria Kubisiak

3. Magda Kupryjanowicz

4. Marcin Miętus

5. Joanna E. Mueller

6. Agnieszka Nasierowska

7. Paweł Sablik

8. Marzena Sadocha

9. Daria Sobik

10 Martyna Wawrzyniak 

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ KONKURSU DRAMATURGICZNEGO TR WARSZAWA POD HASŁEM NIGDY NIE BĘDZIESZ SZŁA SAMA

Zgodnie z regulaminem konkursu autorki i autorzy Koncepcji, zakwalifikowanych do II etapu zobowiązane i zobowiązani są do stworzenia i przesłania do organizatora konkursu (pierwszej wersji tekstu dramatycznego, który będzie stanowił rozwinięcie zgłoszonej w I etapie Koncepcji, dalej zwanego „Utworem”. Osoby zakwalifikowane do II etapu konkursu proszone są o nadesłanie prac do 31 października 2021 roku do godziny 23:59 w formie elektronicznej (zapis w formacie pliku PDF) na adres: nigdyniebedzieszszlasama@trwarszawa.pl. Za zakwalifikowanie do drugiego etapu Konkursu TR Warszawa wypłaci nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł brutto, a koncepcje zakwalifikowane do drugiego etapu zostaną opublikowane na stronie internetowej TR Warszawa. osoby zakwalifikowane do II etapu Konkursu zostaną zaproszone do udziału w konsultacjach dramaturgicznych, zorganizowanych przez TR Warszawa, prowadzonych przez ekspertów/ekspertki w dziedzinie dramaturgii. Ich celem jest rozwój konkursowego tekstu dramatycznego, jego analiza i korekta. Każda osoba będzie mogła wziąć udział w dwóch spotkaniach konsultacyjnych. Terminy spotkań konsultacyjnych zostaną przekazane zakwalifikowanym do II etapu autorom i autorkom Koncepcji.

Spośród utworów zakwalifikowanych do II etapu konkursu, w III etapie konkursu Komisja Artystyczna w składzie: Sylwia Chutnik – pisarka, aktywistka, kuratorka cyklu Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji; Natalia Kalita – aktorka TR Warszawa; Roman Pawłowski – dramaturg, pełnomocnik do spraw programowych TR Warszawa; Klementyna Suchanow – pisarka, aktywistka; Weronika Szczawińska – reżyserka; Jacek Telenga – sekretarz Komisji Artystycznej wybierze maksymalnie trzy prace finałowe laureatów/laureatek Konkursu. Każdy z laureatów/Każda z laureatek Konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5550 złotych brutto (w przypadku, gdy nagrodzony utwór będzie utworem stworzonym przez kilka współautorek/kilku współautorów, nagroda pieniężna będzie podzielona pomiędzy każdą/każdego ze współautorek/współautorów). Prace finałowe zostaną zaprezentowane w formie pokazów warsztatowych w sezonie 2021/2022, a także opublikowane na stronach internetowych TR Warszawa oraz wydane w postaci książkowej w serii Nowa Dramaturgia do końca 2022 roku. Pokazy warsztatowe prac finałowych laureatów/laureatek Konkursu odbędą się do końca sezonu 2021/2022 w TR Warszawa. Prace finałowe zostaną zaprezentowane w formie pokazów warsztatowych w sezonie 2021/2022, a także opublikowane na stronach internetowych TR Warszawa oraz wydane w postaci książkowej w serii Nowa Dramaturgia do końca 2022 roku. Pokazy warsztatowe prac finałowych laureatów/laureatek Konkursu odbędą się do końca sezonu 2021/2022 w TR Warszawa. Pokazy warsztatowe wyreżyserują reżyserki i reżyserzy wyróżnieni w ramach programu Debiut TR 2021: Olga Ciężkowska, Tomasz Fryzeł, i Karolina Szczypek. 

Konkurs dramaturgiczny TR Warszawa pod hasłem “Nigdy nie będziesz szła sama”

W ramach cyklu wydarzeń „Porozmawiajmy o aborcji”, TR Warszawa ogłosił konkurs dramaturgiczny pod hasłem „Nigdy nie będziesz szła sama”. Konkurs ma na celu pobudzenie refleksji na temat problematyki praw kobiet i aborcji wśród twórców i twórczyń, odbiorców i odbiorczyń teatru oraz stworzenie impulsu do tworzenia tekstów dramatycznych poświęconych tematyce praw kobiet. W ramach konkursu wyłonione zostaną najbardziej wartościowe i ciekawe pod względem artystycznym i merytorycznym sztuki.

PROROZMAWIAJMY O 
Cykl wydarzeń w TR Warszawa

Teatr to jedna z niewielu przestrzeni publicznych, w których można bezpiecznie i otwarcie mówić o problemach człowieka – bez narażenia się na osąd czy moralizowanie. W tym sezonie rozpoczynamy cykl spotkań, debat i wykładów poświęconych tematom nieobecnym, zakrzywianym lub stygmatyzowanym w dyskursie publicznym. Z pomocą zaproszonych ekspertek, ekspertów, aktywistów i aktywistek, a także osób, które same przeszły przez trudne doświadczenia, chcemy zrozumieć kondycję człowieka i mechanizmy, jakie nami kierują. 

Pierwszym tematem, jakim wiosną 2021 roku zajęl;iśmy się w cyklu Porozmawiajmy o jest aborcja. Chcemy rozmawiać poza nawiasem ideologii, pogłębiając wiedzę i zrozumienie, a nie przepaść między przekonaniami. Wierzymy, że dialog to najlepsza forma rozwiązywania problemów społecznych. W następnych sezonach będziemy poruszać kolejne aktualne, nurtujące  tematy i problemy – takie jak eutanazja, choroba nowotworowa, depresja czy wykluczenie osób starszych.

Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji

W ramach cyklu wydarzeń Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji jako teatr nie chcemy i nie zajmujemy stanowiska w kwestii aborcji. Naszym celem nie jest także konfrontacja stanowisk, ale pogłębienie wiedzy na temat aborcji i polityki reprodukcyjnej oraz związanych z tym zjawisk społecznych. Tworzymy przestrzeń do rozmowy na temat ważny dla większości społeczeństwa. To realizacja naszej misji publicznej. Kuratorką pierwszego cyklu Porozmawiajmy o jest Sylwia Chutnik.

Jako motto całego cyklu przyjęliśmy hasło Nigdy nie będziesz szła sama, które stało się symbolem oddolnego ruchu pod nazwą Strajk Kobiet. Wyraża ono idee i wartości bliskie wielu kobietom i mężczyznom, takie jako solidarność, wsparcie, empatia, wolność. Chcemy pogłębiać świadomość tych idei i wartości w polskim społeczeństwie, tak aby już żaden człowiek nigdy nie szedł  sam. 

Program wydarzeń


W ramach cyklu wydarzeń odbywają się wydarzenia dyskursywne i artystyczne. W marcu i kwietniu 2021 roku odbyły się trzy debaty: 22 marca Aborstorie 1 z udziałem Krystyny Kacpury, Aleksandry Solik, Claudii Snochowskiej Gonzalez, Alicji Tysiąc, 6 kwietnia Aborstorie 2 z udziałem Natalii Broniarczyk, Karoliny Domagalskiej,Marty Lempart, Klementyny Suchanow) i 26 kwietnia Aborstorie 3 dyskusja wokół książek z udziałem autorek Agnieszki Graff, Kazimiery Szczuki oraz Katarzyny Wężyk. Rozmowy prowadziła kuratorka cyklu, Sylwia Chutnik. W programie znalazła się także m.in. seria podcastów prowadzonych przez Sylwię Chutnik, konkurs dramaturgiczny pod hasłem Nigdy nie będziesz szła sama, premiera spektaklu “KLUB” z udziałem studentek Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w reżyserii Weroniki Szczawińskiej (koprodukcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa; prem. 26 czerwca i 3 września br.), wystawa Muzeum Dowodów Rzeczowych wystawa autorstwa Jany Jacuki i Laury Stašāne, w ramach Baltic Tranfer Festival* (lipiec 2021) oraz projekt Rynek Wymiany Wiedzy (październik 2021).

Sylwia Chutnik – doktor nauk humanistycznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival, dyskusje i spotkania autorskie). Była wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka ,,Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, ,,Gazety Stołecznej” i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani – odzyskani” w TVP Kultura oraz „Barłóg literacki”. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (między innymi Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Galeria Bunkier Sztuki, Muzeum Nobla w Sztokholmie). Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010. Laureatka nagród literackich i społecznych. Zasiada w Kapitule Nagrody im. Olgi Rok, Kapitule Obywatelskiej Naukowych Nagród „Polityki” oraz w Radzie Funduszu Feministycznego. Wokalistka punkowego zespołu Zimny Maj. Prowadzi podcast Radio Sylwia i Elgiebete TV.