W spektaklu „Kosmiczny Dom” Lina Lapelytė (znana polskiej publiczności z opery klimatycznej „Sun & Sea”), skoncentruje się na praktykach tworzenia i budowania. Premiera spektaklu odbędzie się 11 kwietnia 2025 roku. Wystąpią: Jan Dravnel, Izabella Dudziak, Monika Frajczyk, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Sebastian Pawlak, Tomek Tyndyk, Justyna Wasilewska oraz Mirosław Zbrojewicz.
O spektaklu
W spektaklu litewskiej reżyserki tworzenie i budowanie przeniesione będzie z architektury w pole relacji z innymi i ze światem. W obliczu postępującej ruinacji i destrukcji artystka, wraz z grupą współtwórczyń_współtwórców, zwróci się ku drobnym spotkaniom i przepływom, które – mimo swej niepozorności – mogą wyznaczać prywatne i zbiorowe przełomy.
Tytułowy kosmiczny dom konstruowany będzie tu z koncepcji planetarnych, transformacji czasu i przestrzeni, z poezji i muzyki. Powstały w ten sposób kosmiczny schron stanie się metaforą odpowiadającą z jednej strony na naszą potrzebę ukorzenienia i bezpieczeństwa, z drugiej – otwierającą przestrzeń międzyplanetarną jako horyzont transcendencji: tego, co fascynuje i przeraża jednocześnie. Muzyczny charakter spektaklu i praca z głosem – niekoniecznie wirtuozerskim – pozwolą dotknąć tego, co w nas najbardziej kruche i uwrażliwione.
Twórcy_czynie
reżyserka i kompozytorka: Lina Lapelytė
muzyczny asystent reżyserki: Evaldas Alekna
autorka tekstu i dramaturżka: Birutė Kapustinskaitė
reżyser świateł: Martynas Kazimierėnas
kostiumografka: Julija Frodina
dodatkowa muzyka: Daniel Bürkner
O reżyserce
Praktyka Lapelytè jest głęboko związana z muzyką, w której przygląda się tematyce popkultury, stereotypów płciowych i nostalgii. Jej prace angażują profesjonalnych i amatorskich wykonawców, łącząc śpiewanie różnych gatunków muzycznych, w tym muzyki pop i opery. W ramach tych działań Lapelytè przekształca śpiew w kolektywne i emocjonalne wydarzenia, które zachęcają do refleksji nad wrażliwością i wyciszeniem.
W 2019 r. opera „Sun & Sea”, stworzona wspólnie z Vaivą Grainytè, Rugilą Barzdžiukaitè i kuratorką Lucią Pietroiusti, zdobyła nagrodę Złotego Lwa na Biennale w Wenecji.

Lina Lapelytè, fot. Emilija Filenkovaitė
Jej prace prezentowane były m.in. w Bourse de Commerce (Paryż); Biennale de Lyon; Public Art (Monachium); Lafayette Anticipations Foundation Gallery (Paryż); Castello di Rivoli; Space Gallery (Londyn); Gherdeina Biennale; Haus der Kunst (Monachium); Moca (Los Angeles); BAM (Nowym York); Tai Kwun (Hong Kong); Glasgow International; Biennale w Rydze – RIBOCA2; Cartier Foundation Gallery (Paryż); Moderna Museet (Malmo); FIAC (Paryż); Biennale w Wenecji; Hayward Gallery Touring (Wielka Brytania); Serpentine (Londyn).