Rozpoczynamy próby do „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu”

02.03.2023

Za nami pierwsza próba stolikowa spektaklu „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu” w reżyserii
Aleksandry Popławskiej, według tekstu Leny Laguszonkowej. Podczas próby poznaliśmy obsadę, koncepcje
scenografii, kostiumów oraz projekcji wideo. Premiera zaplanowana jest na 28 kwietnia br.

O spektaklu

Przedstawienie oparte jest na trzech sztukach młodej ukraińskiej dramatopisarki, przedstawiających
panoramę losów społeczności z małej miejscowości w Donbasie we wschodniej Ukrainie, z której pochodzi autorka. Akcja dramatów obejmuje okres od schyłku Związku Radzieckiego, przez Euromajdan, wojnę w Donbasie w 2014 roku aż po rosyjską agresję w 2022 roku. Ostatnią część cyklu Lena Laguszonkowa napisała rok temu w kijowskim schronie, ukrywając się przed bombardowaniami.

Śmieszne i straszne, groteskowe i boleśnie prawdziwe – dramaty Laguszonkowej dają nie tylko wgląd w kontekst obecnej wojny z Rosją, ale przede wszystkim pokazują losy ludzi, którzy próbują zachować życie i godność w obliczu historycznych zawirowań.

fot. Monika Zielińska

Twórcy i twórczynie oraz obsada

24 lutego po raz pierwszy spotkały się wszystkie osoby tworzące spektakl oraz prawie pełna obsada. „Mój sztandar zasikał kotek” to historia napisana przez ukraińską autorkę o Ukrainie, dlatego do pracy nad spektaklem zaproszeni zostali twórcy i twórczynie pochodzący z tego kraju. Kostiumy zaprojektuje Alona Zozulia, konsultantką muzyczną będzie Mariana Sadowska, a konsultantem scenograficznym Volodymyr Melymuk, z kolei na scenie zobaczymy Darię Poluninę.

Mam taki pomysł na załatwienie połowy przynajmniej strojów z Ukrainy bezpośrednio. Na tym mi najbardziej zależy, ponieważ temat jest bardzo skomplikowany i oczywiście aktualny. Tu i teraz niestety jest wojna, więc mi zależy, żeby to wszystko było jak najbardziej autentyczne. Jako Ukrainka postaram się zrobić ze swojej strony wszystko, co tylko mogę zrobić.

Alyona Zozulia
Obsada

Na scenie pojawią się Jan Dravnel, Izabella Dudziak, Mateusz Górski, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Maria Maj, Sebastian Pawlak, Daria Polunina, Justyna Wasilewska, Julia Wyszyńska, Mirosław
Zbrojewicz oraz Agnieszka Żulewska.

Twórcy i twórczynie

tekst: Lena Laguszonkowa
przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska („Pipidówa”), Agnieszka Sowińska („Matka Gorkiego”, „Mój sztandar zasikał kotek”)
adaptacja i reżyseria: Aleksandra Popławska
scenografia: Tomasz Mreńca
konsultacja scenograficzna: Volodymyr Melymuk
muzyka: Tomasz Mreńca, Daniel Spaleniak
kostiumy: Alyona Zozulia
konsultacje muzyczne: Mariana Sadovska
reżyseria światła: Karolina Gębska
projekcje wideo: Maria Matylda Wojciechowska
choreografia: Łukasz Wójcicki