Na podstawie dramatu Antona Czechowa

  • Nowość
  • ATM Studio

3SIOSTRY

reż.Luk Perceval
Produkcja TR Warszawa, koprodukcja z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
20.06 20:00

Premiera

22.06 19:00
23.06 19:00
24.06 19:00
25.06 19:00
26.06 19:00

Specjalny autobus z ATM Studio.

  • Adaptacja i reżyseria

    Luk Perceval

  • Premiera

    Warszawa: 20 czerwca 2021, TR Warszawa/ATM Studio [czytaj więcej o przesuniętych spektaklach]

    Kraków: premiera 15 maja 2021, pokazy popremierowe: 16, 18, 19, 20 oraz 21 maja, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Scena Główna

O spektaklu

Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Dzisiaj córki generała Prozorowa, bohaterki dramatu Czechowa, nie tęsknią już za Moskwą – tęsknią za minionym czasem młodości. Tanie linie nie kursują w tym kierunku… można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci.

Luk Perceval – belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru realizuje swój spektakl pierwszy raz w Polsce w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa “3SIOSTRY” to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości. W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością?

Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny, jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się i przemijania jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych. Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci. Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego boją się główne bohaterki i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy?

Luk Perceval prowadzi zajęcia jogi na sali warsztatowej TR Warszawa/Marszałkowska 8, które są transmitowane na stronie: crowdcast.io/lukperceval i dostępne dla publiczności. Zajęcia są częścią przygotowania aktorskiego do spektaklu. 

fot. Monika Stolarska

Twórcy i twórczynie

Reżyseria: Luk Perceval

Scenografia: Philip Bussmann

Kostiumy: Annelies Vanlaere

Reżyseria świateł: Mark Van Denesse

Muzyka: Karol Nepelski

Tłumaczenie scenariusza: Karolina Bikont

Współpraca dramaturgiczna: Roman Pawłowski

Asystenci reżysera: Alek Niemiro, Aleksandra Śliwińska, Amanda Mincewicz

Asystent literacki: Jacek Telenga

Asystentka kostiumografki: Karolina Bramowicz

Spektakl na podstawie dramatu Antona Czechowa „Trzy siostry”.

Realizacja

Produkcja: Karolina Pająk-Sieczkowska, Magda Igielska

Inspicjent: Wojciech Sobolewski

Produkcja TR Warszawa, koprodukcja z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Zobacz również

Patroni