W świecie nacjonalistów interesy państwa są ważniejsze niż interesy własne.

  • Marszałkowska 8
  • Spektakl w ramach Baltic Transfer* Festival

Być nacjonalistą (Būt nacionālistam) – spektakl i spotkanie

Kup bilet
  • Reżyseria

    Valters Sīlis

  • Produkcja

     Dirty Deal Teatro, Ryga (Łotwa)

  • Czas trwania

    2 godz. 

  • Bilety

    normalny 50 zł
    ulgowy 30 zł


  • Premiera

    13 kwietnia 2017

  • Język

    ENG i PL, napisy PL

Spotkanie z twórcami

Po spektaklu ok. 22:15 odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu Valtersem Sīlisem (reżyserem) i Matīssem Gricmanisem(dramaturgiem).

Zapraszamy do kawiarni Kawałyk Sztuki Cafe.

Wstęp wolny.

Obsada polskiej wersji performatywnej

Twórcy i twórczynie

dramatopisarz: Matīss Gricmanis
reżyseria: Valters Sīlis
scenografia: Uģis Bērziņs
reżyseria świateł: Lauris Johansons
obsada wersji oryginalnej: Jānis Kronis, Āris Matesovičs, Ance Strazda

obsada polskiej wersji performatywnej: Jan Dravnel, Monika Frajczyk, Mateusz Górski

reżyseria świateł  (wersja performatywna): Andris Landaus

O spektaklu

To opowieść o tym, jak autor scenariusza spektaklu Matīss Gricmanis został asystentem znanego deputowanego nacjonalistycznego w łotewskim parlamencie i co go do tego doprowadziło. W świecie nacjonalistów interesy państwa są ważniejsze niż interesy własne. Przyjaciele mają podobne poglądy i nie interesują się codziennymi problemami ani dobrami doczesnymi. Wrogów jest wielu, ale są dobrze znani. Prawdziwe wartości, które w dzisiejszym materialistycznym świecie straciły swoją wartość, znów nabiorą mocy. Prawdziwi patrioci nie powinni być posłuszni rządowi, który kapituluje przed różnymi organizacjami międzynarodowymi. Aby żyć w świecie pełnym wyzwań, trzeba najpierw obudzić siebie, a następnie obudzić łotewski naród.

W ramach festiwalu Baltic Transfer* prezentujemy specjalną, performatywną wersję spektaklu z udziałem Matīssa Gricmanisa oraz aktorów z zespołu TR Warszawa: Jana Dravnela, Moniki Frajczyk i Mateusza Górskiego.

fot. Aivars Ivbulis

Valters Sīlis jeden z najbardziej aktywnych młodych łotewskich reżyserów, pracującym zarówno na dużej scenie w Teatrze Narodowym, jak i małych niezależnych teatrach. Szczególnie interesuje się najnowszą historią Łotwy, zajmując się bolesnymi i kontrowersyjnymi kwestiami społeczno-politycznymi z perspektywy dzisiejszej młodej generacji. We współpracy z Jānis Balodis zrealizował angażujące i krytyczne spektakle dokumentalne dotyczące łotewskiej instytucji Prezydenta Republiki po upadku Związku Radzieckiego (“Wszyscy moi prezydenci”), rozwoju łotewskiej gospodarki w latach 2008-2010 (“Historia sukcesu”), zanieczyszczenia środowiska (“Mārupīte”), łotewskiego planu rozwoju kraju (“NAP”) czy historia powstania i upadku jednego z najpopularniejszych łotewskich zespołów rockowych z lat 90. (“Under Two Flags”).

Dociekliwa, nieformalna i szczera postawa reżysera jest również obecna w jego najnowszych spektaklach, w których zwraca większą uwagę na mikrohistorie i wybory jednostek w określonych kontekstach, często koncentrując się na młodych ludziach (“Being Nationalist”, 2017, “Boy Who Saw in the Darkness”, “Based on a Book”, 2019).

Matīss Gricmanis – pisze dla teatru oraz częściej dla kina. Interesuje się przeszłością i często spogląda wstecz w historię w poszukiwaniu odpowiedzi, które pomogłyby jednostkom i społecznościom zrozumieć siebie i swoje  wybory. „Being Nationalist” był pierwszym tekstem Matīssa dla teatru,  autor był zarazem wykonawcą w spektaklu. Jego inne prace obejmują scenariusze do nagradzanych filmów „The Mover” (2018), „Jelgava ’94” (2019), miniserialu „Czerwony las” (2019) i spektaklu „Dubliners on Miera street” (2021) w Teatrze Nowym w Rydze.