- Marszałkowska 8
- Wydarzenie specjalne
Domówka – FASHION DAY (wydarzenie całodniowe)
-
Kiedy?
17 lutego 2024, godz. 10:00-00:00
-
Gdzie?
TR Warszawa/Marszałkowska 8
-
Bilety
Wszystkie wydarzenia z wyjątkiem Multi Ensemble są bezpłatne.
Podczas trwania domówki FASHION DAY w zaprzyjaźnionej z TR knajpce Cool Cat znajdującej się w tym samym budynku na hasło MODO, KOCHAM CIĘ I NIENAWIDZĘ możecie kupić kawę/herbatę/wino/prosecco za 10 zł.
O wydarzeniu
Zapraszamy na trzecią Domówkę TR – FASHION DAY poświęcony modzie, miłości i miłości do mody.
Uwodzicielska natura mody od zawsze była obietnicą zatracenia się w pożądaniu i fantazji – choć zwykle za cenę utraty z pola widzenia jej komercyjnego aspektu, na którym została ufundowana. Moda od zawsze też towarzyszyła przemianom społecznym: wyprzedzała je, zapowiadając obrazy emancypacji, które z wybiegów wkraczały na ulice albo reagowała na nie, stając się polem walki o prawo do własnego wyglądu, sposobu bycia i własnej tożsamości.
Ikoną naszego FASHION DAY będzie Yves Saint Laurent – artysta, projektant i wizjoner, który zdemokratyzował i zrewolucjonizował modę. Haute couture (wysoką modę) popularyzował w wersji ready-to-wear (gotowe do noszenia). Jako jeden z pierwszych kreatorów mody zapraszał do współpracy modelki o różnych kolorach skóry. Już w latach 60. ubierał je w garnitury i smokingi, które dodawały kobietom mocy, łamiąc ówczesne konwenanse salonów i manifestując zbuntowaną i androgyniczną twarz mody.
FASHION DAY potrwa w TR od rana do nocy.
Program
Zapraszamy Was na całodzienny program wydarzeń: rano przyjdźcie z najmłodszymi na ruchowe warsztaty MULTI ENSEMBLE, a zaraz po nich na garażową wyprzedaż SZMATY TR. Po południu zaprosimy Was na wernisaż wystawy WSZYSTKO, w ramach której będziecie mogły_li obejrzeć porzucone prace z wyjątkowej „kolekcji stulecia” należącej kiedyś do YSL i jego partnera Pierre’a Bergé.
Zaraz po spektaklu otworzymy debatę towarzyską ROZMOWY NA KONIEC ŚWIATA: MODO, KOCHAM CIĘ I NIENAWIDZĘ, a potem zorganizujemy performatywno-epistolograficzny pokaz mody NIECH ZAPANUJE WIELKA CIEMNOŚĆ I TYLKO TY ZOSTANIESZ ZE MNĄ, gdzie zanurzymy się stylowo w spleenie i zajrzymy w kulisy modowych dramatów, uczuć i romansów.
gospodarz i kurator FASHION DAY: Sebastian Pawlak
kuratorka programu Domówek: Anna Smolar
MULTI ENSEMBLE
międzypokoleniowe zajęcia ruchowe dla osób od 3 roku życia
godz. 10:00-11:00
Co łączy taniec i choreografię z modą? Korzystając z narzędzi improwizacji i tańca współczesnego wspólnie z małymi i dużymi uczestnikami_czkami rozgrzejemy na złotej podłodze ciała oraz wyobraźnię. Będziemy ucieleśniać rozmaite kształty, formy i jakości ruchowe i przeobrażać naszą cielesność. Z przygotowanych materiałów w niezobowiązującej formule zaimprowizujemy kostiumy dla siebie i innych osób. Będziemy wsłuchiwać się w nasze ciała i odkrywać ich możliwości w spotkaniu z innymi ciałami, doświadczając wolności płynącej ze wspólnego ruchu, tańca i zabawy.
Zajęcia poprowadzi Weronika Pelczyńska – tancerka i choreografka, miłośniczka improwizacji i pracy kolektywnej. Członkini Centrum w Ruchu oraz inicjatywy choreograficznej praktyki siostrzeństwa, w ramach której wraz z Magdą Fejdasz i Moniką Szpunar współtworzy badania choreograficzne wokół ciała ponadindywidualnego.
Prosimy o zabranie ze sobą wygodnego stroju, butów sportowych na zmianę oraz czegoś do picia. W zajęciach może wziąć udział maksymalnie 14 osób (dorosły + dziecko lub dwoje dzieci). Koszt uczestnictwa w zajęciach: 10 zł od osoby.
POP UP BUTIK: SZMATY TR
modowa wyprzedaż garażowa
godz. 11:00-17:00
Zespół TR wraz z przyjaciółmi_kami teatru zapraszają na wyprzedaż garażową w tymczasowym butiku U żiwaniego. W godzinach otwarcia butiku będzie również działać kącik czytelniczy, w którym można będzie przejrzeć używaną prasę i literaturę modową.
WSZYSTKO
wystawa dzieł z Kolekcji Prac Porzuconych
wystawa będzie dostępna w sobotę, w godz. 12:00-19:00 oraz w niedzielę, w godz. 18:00-21:00
wernisaż: 17.02, godz. 17:00
finisaż: 18.02, godz. 21:00
Na wystawie WSZYSTKO zaprezentowane zostaną prace malarskie i obiekty należące do Yves’a Saint Laurent’a, które nie znalazły swoich nabywców w pośmiertnej aukcji zorganizowanej przez Pierre’a Bergé – wieloletniego partnera życiowego i biznesowego jednego z najwybitniejszych projektantów w historii mody. Dzieła prezentowane na wystawie zostały przypadkowo odnalezione podczas kwerendy poświęconej domowi mody prowadzonemu przez Yves’a i Pierre’a od 1961 do 1990 roku.
Kiedy po śmierci swojej wielkiej miłości, Bergé organizował aukcję, na której wystawił 735 dzieł z ich wspólnej kolekcji, mówił: „Postanowiłem sprzedać wszystko, bo ta kolekcja nie istnieje, jeśli on nie istnieje”. Jedni uważali ten gest za przesadnie teatralny, inni twierdzili, że Pierre – człowiek teatru i miłośnik opery (m.in. dyrektor Teatru Athénée Louis Jouvet, prezes Opéra Bastille i honorowy prezes Paryskiej Opery Narodowej), producent koncertów Johna Cage’a i Philipa Glassa – chciał uczynić z tej aukcji ostatni spektakl. Miało to być widowisko, w którym jeszcze na chwilę ucieleśnić mogła się aura człowieka, który wyzwolił modę z konwenansów klasowych i sprawił, że stała się sceną masowego pożądania. W pomieszczeniach, w których prezentowano przedmioty wystawione na sprzedaż, unosił się intensywny zapach Opium – dla tych, którzy są uzależnieni od Yves Saint Laurent. To tym tłumaczy się przeoczenie odnalezionych podczas kwerendy eksponatów, które dziś możemy zaprezentować na wystawie w TR.
kurator wystawy: Leseba
współpraca: Jan Dobkowski, Monika Drożyńska, Robert Kuta, Adrian Lach, Maciej Osika, Anna Panek, Sebastian Pawlak, Jędrzej Piaskowski, Patryk Różycki, Elżbieta Siegoczyńska, Tomasz Tyndyk, uczo
ROZMOWY NA KONIEC ŚWIATA: MODO, KOCHAM CIĘ I NIENAWIDZĘ
debata towarzyska
godz. 21:00
Utrzymana w konwencji stand-upu debata towarzyska wybitnych osobistości polskiej mody, haftu i teatru, które opowiedzą o swoich odczuciach, przemyśleniach i niepokojach związanych z modą, miłością i końcem świata.
debatować towarzysko będą: Anna Frątczak, Jacek Telenga
NIECH ZAPANUJE WIELKA CIEMNOŚĆ I TYLKO TY ZOSTANIESZ ZE MNĄ
performans / epistolograficzny fashion show
godz. 21:30
Performatywny pokaz mody, w którym ucieleśnione zostaną słowa z listów Pierre’a Bergé do zmarłego już przyjaciela i kochanka Yves’a Saint Laurent’a. Podczas tego lirycznego modowego seansu teatr nawiedzą duchy zmarłych kochanków i romansujących z historią kolekcji, wspomnienie małego pieska o imieniu Moujik, melancholijne pieśni i klawisze fortepianu z rue de Babylone w Paryżu.
pan domu (mody): Sebastian Pawlak
Pierre Bergé: Lech Łotocki
aktorka w roli Catherine Deneuve w roli modelki: Natalia Kalita
modelka: Irmina Liszkowska
klawisze: Daniel Pigoński
kostiumy: Bogna Rząd
Dziękujemy wydawnictwu Dream Music & Books za pozwolenie na bezpłatne wykorzystanie fragmentów książki „Listy do Yves’a” Pierre’a Berge.
W performansie wykorzystane zostaną fragmenty „Listów do Yves’a” Pierre’a Bergé w tłum. Magdaleny Pluty, oraz list, którego Yves nie napisał do Catherine Deneuve.
LIGHTS, CAMERA, ACTION!
godz. 13.00-17.00 i 18.00-20.00
Zapraszamy do pop-up’owego studia fotograficznego! Adrian Lach będzie Wam robił czarno-białe zdjęcia portretowe w nurcie fashion i portretu psychologicznego oraz w stylu dawnych hollywoodzkich gwiazd. Prosimy wystroić się w make-up, kostium, kapelusz lub cokolwiek innego, co tylko zmieści się w kadrze.
W roli studia fotograficznego wystąpi gabinet zespołu programowego TR.
LE PARKIET
godz. 22:30
Po tym wszystkim możemy Was już tylko zaprosić na parkiet. Ubierzcie się w to, co chowacie w szafie albo w rzeczy, które nabyłyście_liście U Żiwaniego. Tego wieczoru muzyką zajmie się Mutual Attraction.