• Warsztat

Czy dzisiaj jest jeszcze miejsce na metafizykę?

Kup bilet
 • Data i godzina

  28.06., godz. od 18.00 do  20.00

 • Gdzie

  TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8

 • Prowadzący

  Andrzej Serafin, Ariadna Lewańska

 • Cena biletu

  15 zł (do kupienia tylko przez internet)

 • Limit miejsc

  20 osób

Uwaga

Aby wziąć udział w warsztacie, nie jest konieczne obejrzenie spektaklu “3Siostry”. Nie trzeba też posiadać wiedzy z zakresu filozofii.

O warsztatach

Duchowość badana jest najczęściej na trzech obszarach: teologicznym, filozoficznym i psychologicznym. Ale czy w ogóle jeszcze jej potrzebujemy? Czy nie stanowi już tylko, owszem, ciekawego źródła rozważań i refleksji, ale raczej dla naukowców, akademików? Czy jest miejsce na duchowość w życiu współczesnego człowieka?

Czy w stechnologizowanym  świecie, w którym coraz częściej wchodzimy w relacje z robotami (komputery, kasy samoobsługowe, aplikacje itp.), w którym skupiamy się mocno na cielesności, a coś ponad cielesność rozpatrujemy jednak wciąż w kategoriach koncentracji na nas samych, człowiek potrzebuje w ogóle czegoś ponad, czegoś meta?

Czy jeśli uznamy, że duchowość nie jest nam potrzebna, to ona zniknie? Czy to my ją tworzymy, czy to ona tworzy nas?  A może duchowość wciąż jest ważna dla nas, tylko stała się czymś zgoła innym niż była do tej pory?

Zastanowimy się również, na czym polega specyfika naszych czasów, w których w ogóle musimy stawiać sobie tego rodzaju pytanie. Co więcej, postaramy się przeanalizować samo pojęcie duchowości i związane z nim pojęcie ducha, które brzmi dziś zupełnie anachronicznie, a przecież jeszcze niedawno, w romantyzmie, było na porządku dziennym. Dla Greków zaś stanowiło zwieńczenie tego, co określano kolejnym niedzisiejszym pojęciem: psyche, czyli duszy, która dziś jest raczej tylko jednym z aspektów działania mózgu, choć kiedyś stanowiła centrum podmiotowości człowieka. Czy „w marnych czasach żyjemy, gdy bogowie z olimpijczyków stoczyli się do rangi neuroz”?

Inspiracją do naszych rozważań będzie spektakl “3Siostry” w reż. Luka Percevala.

O prowadzących

Andrzej Serafin – ur. 1980, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filozof, tłumacz, redaktor kwartalnika „Kronos”, ostatnio wydał przekłady Rilkego i Lou Andreas-Salomé, wkrótce ukaże się jego książka o Heideggerze.

Ariadna Lewańska – Absolwentka Instytutu Filozofii UW i Centre de Recherches Politiques et Sociologiques Raymond Aron (EHESS) w Paryżu, uczy filozofii na wydziale Artes Liberales UW, scenarzystka, tłumaczka, chercheuse associée w Ośrodku Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patroni