-
Data i godzina
28.06., godz. od 18.00 do 20.00
-
Gdzie
TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8
-
Prowadzący
Andrzej Serafin, Ariadna Lewańska
-
Cena biletu
15 zł (do kupienia tylko przez internet)
-
Limit miejsc
20 osób
Aby wziąć udział w warsztacie, nie jest konieczne obejrzenie spektaklu “3Siostry”. Nie trzeba też posiadać wiedzy z zakresu filozofii.
O warsztatach
Duchowość badana jest najczęściej na trzech obszarach: teologicznym, filozoficznym i psychologicznym. Ale czy w ogóle jeszcze jej potrzebujemy? Czy nie stanowi już tylko, owszem, ciekawego źródła rozważań i refleksji, ale raczej dla naukowców, akademików? Czy jest miejsce na duchowość w życiu współczesnego człowieka?
Czy w stechnologizowanym świecie, w którym coraz częściej wchodzimy w relacje z robotami (komputery, kasy samoobsługowe, aplikacje itp.), w którym skupiamy się mocno na cielesności, a coś ponad cielesność rozpatrujemy jednak wciąż w kategoriach koncentracji na nas samych, człowiek potrzebuje w ogóle czegoś ponad, czegoś meta?
Czy jeśli uznamy, że duchowość nie jest nam potrzebna, to ona zniknie? Czy to my ją tworzymy, czy to ona tworzy nas? A może duchowość wciąż jest ważna dla nas, tylko stała się czymś zgoła innym niż była do tej pory?
Zastanowimy się również, na czym polega specyfika naszych czasów, w których w ogóle musimy stawiać sobie tego rodzaju pytanie. Co więcej, postaramy się przeanalizować samo pojęcie duchowości i związane z nim pojęcie ducha, które brzmi dziś zupełnie anachronicznie, a przecież jeszcze niedawno, w romantyzmie, było na porządku dziennym. Dla Greków zaś stanowiło zwieńczenie tego, co określano kolejnym niedzisiejszym pojęciem: psyche, czyli duszy, która dziś jest raczej tylko jednym z aspektów działania mózgu, choć kiedyś stanowiła centrum podmiotowości człowieka. Czy „w marnych czasach żyjemy, gdy bogowie z olimpijczyków stoczyli się do rangi neuroz”?
Inspiracją do naszych rozważań będzie spektakl “3Siostry” w reż. Luka Percevala.
O prowadzących
Andrzej Serafin – ur. 1980, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filozof, tłumacz, redaktor kwartalnika „Kronos”, ostatnio wydał przekłady Rilkego i Lou Andreas-Salomé, wkrótce ukaże się jego książka o Heideggerze.
Ariadna Lewańska – Absolwentka Instytutu Filozofii UW i Centre de Recherches Politiques et Sociologiques Raymond Aron (EHESS) w Paryżu, uczy filozofii na wydziale Artes Liberales UW, scenarzystka, tłumaczka, chercheuse associée w Ośrodku Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.