Spektakl o rzeczach, które robi się z miłości.

  • Marszałkowska 8

sweet & romantic

reż.Wera Makowskx, Jakub Zalasa Kup bilet
  • Scenariusz i reżyseria

    Wera Makowskx i Jakub Zalasa

  • Premiera

    23 lutego 2023

  • Czas trwania

    1 godz. 35 min

  • Bilety
    Bilet normalny: 70 zł
    Bilet ulgowy: 50 zł
Uwaga

Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 16. roku życia.
Spektakl zawiera sceny o charakterze seksualnym.

O spektaklu

„sweet & romantic“ to spektakl o rzeczach, które jest się w stanie zrobić z miłości. Nie tej, którą chce się mieć, tylko realnej – miłości opartej na grach o kontrolę. Bolesnej, zazdrosnej i trudnej, w wielorakich ludzkich konfiguracjach. Tej, której czas trwania rozciąga się na miesiące i lata, a nie zamyka się w ładnym, końcowym obrazku po półtorej godziny kinowego seansu.

Jest rok 2026. Ari kocha mocną miłością swojego zmarłego przyjaciela. Zamyka się w domu, aby nie patrzeć na zewnętrzny świat, który usiłuje wmówić mu, jak ma przeżywać żałobę i okazywać uczucia. W ramach eksperymentu, zażywa pierwszą dawkę testosteronu i wykracza poza granice klasycznie pojmowanej płci. Do jego kawalerkowej świątyni dostęp mają jedynie najbliżsi: pies, matka, partnerka, dealer i wspomnienie zmarłego przyjaciela. Wszystko, co robią w życiu, robią z miłości. Po
to, by czuć się kochanym. Za zachłanne pragnienie miłości płacą wysoką cenę w postaci swoich morfujących tożsamości.

Za oknem mocarstwa światowe się radykalizują, panuje nowa moda na fundamentalizm. Rozwój technologiczny znajduje się pod ścisłym, systemowym nadzorem. Obywatele nie mają dostępu do antykoncepcji, hormonów, do niektórych leków. Ulicami płynie fala za falą protestów. Tłumy nie godzą się na ścisłą kontrolę. Coraz bardziej zafascynowany testosteronem Ari próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób cząsteczka T. ukształtowała świat? Jeśli nie T. jest odpowiedzialne za stan rzeczy, to co? I co można zrobić, żeby przeprowadzając na sobie rewolucję, nie dać się skusić obrazkowi pary, całującej się na tle wybuchu bomby atomowej?

Opis spektaklu w PJM

Osoby twórcze

reżyseria, scenariusz, dramaturgia: Wera Makowskx, Jakub Zalasa

scenografia: Kalina Gałecka

kostiumy: Mateusz Matysek

światła: Kalina Gałecka, Wera Makowskx, Jakub Zalasa

wizualizacje: Malwina Migacz

wideo: Wojciech Sobolewski

operatorzy kamery: Paweł Lipka, Wojciech Sobolewski

opracowanie muzyczne: Piotr Domiński

choreografia: Kasia Kuzka

asystentka reżyserki i reżysera: Patrycja Węglarz

inspicjent: Wojciech Sobolewski

kierowniczka produkcji: Magda Igielska

 

Scenariusz inspirowany jest twórczością Paula B. Preciado, a także następującymi pracami:  Jack Halberstram „Przedziwna sztuka porażki”,  Bell Hooks „Gotowi na zmianę. O mężczyznach, męskości i miłości”, Byung-Chul Han „Społeczeństwo zmęczenia i inne eseje”. 

fot. Joanna Gałuszka

Recenzje

  • Smutna, bardzo filmowa, rozgrywana w rytm znakomicie dobranej muzyki, opowieść o niszczącej miłości. Niby składa się z samych klisz, ale ma się wrażenie, jakby ktoś wywołał je na nowo. Każda z pozornie stereotypowych postaci: osoba niebinarna, nie mieszcząca się w społecznych ramach, artystka ukrywająca przeciętność, toksyczny narcyz i wieczna matka, zagrana jest w niezwykle poruszający sposób. Ta realizacja to znak, że najmłodsze pokolenie nie chce już tworzyć niebinarnych manifestów, robi za to pełne emocji spektakle, umieszczone w niebinarnym świecie.

    Przemysław Gulda, guldapoleca
  • Twórcy „sweet & romantic” w bardzo przenikliwy sposób podeszli do tematu, stworzyli dzieło spójne i dojrzałe, nie szokujące ekstremalnym naturalizmem czy pustą krzykliwością. Powstało widowisko wielowarstwowe, mówiące o walce z powszechnymi stereotypami i rolami, a w głębszym wymiarze o prawie do życia i szczerej miłości dla każdego, bez względu na to, z jaką płcią się identyfikuje. Wszyscy mają prawo do życia, bycia kochanym i szanowanym.

    Katarzyna Harłacz, Teatr dla Wszystkich
  • Spektakl Wery Makowskx i Jakuba Zalasy to świetna egzemplifikacja zmian, które dziś zachodzą w naszym społeczeństwie, i które wszystkich nas dotyczą i dotykają. Przyjazna, fabularna forma jest ukłonem w stronę widzów, bo „sweet & romantic”, choć osadzone w płynnym świecie i inspirowane modnymi dziś esejami Paula B. Preciado (a także m.in. „Przedziwną sztuką porażki” Jacka Halberstama, „Gotowi na zmianę. O mężczyznach, męskości i miłości” Bell Hooks i „Społeczeństwo zmęczenia i inne eseje” Byung-Chul Hana – warto po nie sięgnąć, bo dobrze tłumaczą współczesność), jest w istocie klasyczną opowieścią o miłości. Z wyrazistymi bohaterami, kameralną i niedrogą, ale pełną rozbuchanych emocji.

    Aneta Kyzioł, Polityka

Spektakl współfinansowany przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w ramach programu Fundusz na Start.

Dostępność spektaklu dofinansowano ze środków Fundacji ORLEN