MARTA SOKOŁOWSKA

Holzwege


REŻ.: KATARZYNA KALWAT

  "Wyobraź sobie, że budzisz się w ciemnym lesie, nie ogarniasz całego lasu, tylko kawałek wokół ciebie, aby objąć wzrokiem więcej, możesz wyciąć kilka drzew i powiększać przestrzeń, światło oświetla puste miejsce. Wycinając, wciąż i wciąż, poruszasz się i zostawiasz za sobą miejsca, które jednak zarastają, możesz korzystać z pamięci, doświadczeń, wspomnień, ale czy jest możliwe zrozumienie istoty lasu jako całości?" (Martin Heidegger)

  "Holzwege" (z niem. "błądzenie") to tytuł utworu Tomasza Sikorskiego, jednego z najciekawszych kompozytorów II połowy XX wieku.

  Spektakl jest próbą zrozumienia twórczości Sikorskiego i jego życia, zakończonego przedwczesną tajemniczą śmiercią. "Holzwege" to połączenie spektaklu teatralnego i koncertu. Obok aktorów TR Warszawa: Jana Dravnela, Sandry Korzeniak i Tomasza Tyndyka w przedstawieniu bierze udział wybitny kompozytor i pianista Zygmunt Krauze, przyjaciel Sikorskiego. Aktorzy i muzyk przywołują postać awangardowego kompozytora za pomocą jego utworów, materiałów dokumentalnych i literackiej fikcji.

  W przedstawieniu wykorzystano następujące utwory Tomasza Sikorskiego: "Widok z okna oglądany w roztargnieniu", "Hymnos" i "Samotność dźwięków" na taśmie.

  Tomasz Sikorski (1939-1988) zaliczany jest do nurtu sonoryzmu i minimalizmu. Warszawiak, cudowne dziecko, syn kompozytora Kazimierza Sikorskiego, stypendysta rządu francuskiego i amerykańskiego, zmarł w 1988 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego muzyka, przekraczająca gatunkowe klasyfikacje, nie została doceniona za życia kompozytora. Dopiero w ostatnich latach zaczęto odkrywać jej nowatorstwo, radykalizm i prekursorską siłę.

  W spektaklu występują sceny nagości. 

  Spektakle 16-17 marca 2017 gramy na scenie w ATM Studio (ul. Wał Miedzeszyński 384, Warszawa).

  Nie masz jak dojechać na spektakl?
  >> Tutaj sprawdzisz 
  << rozkład jazdy naszego specjalnego autobusu do ATM STUDIO.

  Obsada

  TWÓRCY

  • Katarzyna Kalwatreżyseria
  • Marta Sokołowskatekst
  • Anna Tomczyńskascenografia
  • Ewa Łuczakwideo
  • Paulina Góralreżyseria świateł

  "Tomek Tyndyk jako Sikorski tworzy najważniejszą rolę teatralną od lat, porównywalną z wybitnymi kreacjami aktora u Warlikowskiego: Priora Waltera w "Aniołach w Ameryce" czy Robina w "Oczyszczonych".
  Łukasz Maciejewski, AICT

  "Kolejny hit zwyciężył w tegorocznym Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. "Holzwege" Marty Sokołowskiej, szczere do bólu i bezpretensjonalne przedstawienie o wybitnym kompozytorze i pianiście Tomaszu Sikorskim wyreżyserowała na deskach TR Warszawa Katarzyna Kalwat. "
  Mike Urbaniak, GAZETA WYBORCZA

  KONKURS

   

        

   

  "Holzwege" wygrało I nagrodę za spektakl, a Tomasz Tyndyk otrzymał nagrodę aktorską za rolę Tomasza Sikorskiego w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. 

  Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.