oparte na książce Ursuli K. Le Guin

Wracać wciąż do domu

reżyseria: Magda Szpecht

premiera: 8 listopada 2019 w Tokio Metropolitan Theatre, w ramach Festival/Tokyo

kolejne spektakle: 9-10 listopada 2019

 

 

  Akcja spektaklu "Wracać wciąż do domu" opartego na książce Ursuli K. Le Guin rozpoczyna się w momencie, w którym kończy się większość dystopijnych opowieści science-fiction. To historia o tym, co dzieje się po zniknięciu współczesnej cywilizacji, setki lat po katastrofie klimatycznej. Zamiast pokazywać wizję zaawansowanej technologicznie przyszłości, w której dochodzi do zderzenia największych ludzkich osiągnięć i naszych najgorszych instynktów, twórcy sięgają dalej, przenosząc się w czasie aż do momentu, kiedy ludzie ponownie żyją blisko natury. Poznajemy społeczeństwo, w którym najważniejszą rolę odgrywa wspólnotowość i pozbawiona hierarchii więź z otaczającym światem.

  Bohaterka spektaklu, kobieta o imieniu Stone Telling (pol. Mówiąca Skała) urodziła się w plemieniu Kesh, ale w akcie buntu uciekła do wrogiego ludu Kondorów, skąd pochodził jej ojciec. Teraz jednak tęskni za domem. Zafascynowane wizją rozwoju plemię Kondorów nie boi się konfliktów z innymi społecznościami. Ludzie Kesh natomiast są niechętni wobec postępu technologicznego, pozostają w duchowej więzi z naturą, a w ich języku "brać" i "dawać" znaczy to samo. 

  Amerykański pisarz Jonathan Franzen pisał niedawno na łamach New Yorkera: „Nadchodzi apokalipsa klimatyczna. Aby się na nią przygotować, musimy przyznać, że nie umiemy jej zapobiec. Życzliwość wobec sąsiadów i szacunek do ziemi będą niezbędne w dobie kryzysu i w społeczeństwie, które go przetrwa.” Podobną wizję przyszłości nakreśliła Le Guin w swojej książce z 1985 roku. 

  koprodukcja: Festival/Tokyo, Instytut Adama Mickiewicza, TR Warszawa


  współpraca: Instytut Polski w Tokio

  patronat: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio

     
Wydarzenie towarzyszące obchodom 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią a Polską (1919-2019)

  "Always Coming Home" by Ursula K. Le Guin

  Used by permission of Curtis Brown, Ltd. 

  Copyright © 1985
  
All Rights reserved.


  Obsada

  TWÓRCY

  • Magda Szpechtreżyseria
  • Łukasz Wojtyskotekst i dramaturgia
  • Ken Takeguchi
dramaturgia
  • Chisato Sone, Kenyu Pakuwspółpraca dramaturgiczna
  • Michał Korchowiecscenografia, kostiumy, światła
  • Paweł Sakowiczchoreografia
  • Krzysztof Kaliskimuzyka
  • Ryohei Tomita
wideo
  • Wakana Arai, Katarzyna Białachprodukcja