„2030” z Grand Prix Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej

23.10.2023

23 października odbyła się uroczystość finałowa Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej, podczas której zostały wręczone nagrody dla warszawskich animatorek i animatorów, edukatorek i edukatorów, nauczycielek i nauczycieli, artystów i artystek, aktywistów i aktywistek za najlepsze projekty, programy i działania z zakresu edukacji kulturalnej. Grand Prix konkursu zdobył projekt TR Warszawa „2030”, w ramach którego powstał spektakl „2030” w reżyserii Michała Buszewicza.

fot. Patrycja Skwierczyńska

Gala finałowa WNEK

Podczas uroczystości finałowej WNEK 2023 poznaliśmy laureatów w siedmiu kategoriach: Różnorodne i wielokulturowe społeczeństwo, Środowisko naturalne i klimat, Kompetencje przyszłości, Procesy twórcze, Dziedzictwo kulturowe i tożsamość, Wspólnoty lokalne, Procesy włączające i dostępność oraz Grand Prix i Nagrodę Specjalną.

Autorzy i autorki najlepszych projektów otrzymali nagrody finansowe (łączna pula nagród wyniosła 120 tys. złotych), a ich projekty staną się wyznacznikiem trendów oraz inspiracją dla osób zajmujących się edukacją kulturalną w Warszawie. Gala wręczenia nagród, która odbyła się w TR Warszawa, była także okazją do integracji realizatorów i realizatorek projektów, wymiany doświadczeń, metod i narzędzi pracy oraz przestrzenią uruchomienia wspólnej refleksji o przyszłości działań edukacyjno-kulturalnych.

O projekcie

Projekt „2030” zrealizowany przez zespół pedagogiki teatru TR Warszawa – Annę Kurelską i Michała Domańskiego we współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, zakładał krytyczną konfrontację młodych mieszkanek i mieszkańców Warszawy z dokumentem „Młoda Warszawa. Polityka młodzieżowa miasta stołecznego Warszawy”. Poprzez proces twórczy prowadzony przez pedagogów i pedagożki teatru oraz artystki i artystów młodzież stworzyła własny komentarz na temat swojej lokalnej tożsamości. Drugim, dalekosiężnym celem jest kształtowanie wśród młodych odbiorców spektaklu refleksji na temat ich obecności w mieście, miejskiej struktury samorządowej i możliwości sprawczości oraz zmiany na poziomie miejskim. Materiały i instrukcje warsztatowe wysyłane do nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą mają na celu przedłużenie tej refleksji oraz budowanie relacji zaufania i współpracy pomiędzy młodzieżą a dorosłymi. 

W ramach projektu powstał spektakl „2030” w reżyserii Michała Buszewicza. Sztuka stworzona przez młodzież dla młodzieży jest próbą uchwycenia miasta w procesie zmiany i sportretowania siebie samego i siebie nawzajem wewnątrz miasta. Zobaczenia dla kogo to miasto jest stworzone i ile z niego można wziąć dla siebie. Nagrodę w imieniu zespołu TR Warszawa odebrali Anna Kurelska oraz Michał Domański. Spektakl „2030”, który powstał w ramach nagrodzonego projektu, to wspólna praca wszystkich pracowników i pracowniczek teatru TR Warszawa wraz z zaproszonymi twórcami i twórczyniami.

Nagrodzony spektakl TR Warszawa pokaże 24 października oraz 7 i 8 listopada.

Kategorie nagród i laureaci

Różnorodne i wielokulturowe społeczeństwo 

III miejsce – Maria Alster, Młodzieżowa Akademia Kulinarna POLIN
II miejsce – Justyna Kwiatkowska i Magdalena Dworzyńska, Rozmówki polsko-ukraińskie

Środowisko naturalne i klimat

III miejsce – Aleksandra Litorowicz, Atlas wszystkich mieszkańców

Kompetencje przyszłości

III miejsce – Katarzyna Rewera Malec, Wojciech Wojtuch i Krystyna Heland-Kurzak, Włącz Dramat – Piasownica
II miejsce – Diana Krawiec i Antonina Ulatowska, Radiowa Akademia
I miejsce – Helena Świegocka-Kosińska i Magdalena Szymczak, Teatr od pierwszego spojrzenia

Procesy twórcze

III miejsce – Martyna Skrednów i Tomasz Daszczuk, Tryptyk
II miejsce – Marta Przybył, Formy Podstawowe. Wystawa sztuki w środowisku szkolnym
I miejsce – Aneta Mikołajczyk i Urszula Oneksiak, COMMUNE SENSE

Dziedzictwo kulturowe i tożsamość

III miejsce – Marcin Mitzner, Rozegraj Żoliborz
II miejsce – Iza Kaszyńska, Widoki. Artystycznie o krajobrazie i tożsamoście lokalnej
I miejsce – Ewelina Bartosik, Mikro_wystawy. Małe tożsamości dzielnicy Wola – rozwój formatu

Wspólnoty lokalne

III miejsce – Aneta Muczyń, Jolanta Sikorska, ŚLADY. (Nie) znane historie Białołęki
II miejsce – Iwona Mirosław-Dolecka, Chór Narzekań Mieszkańców Żoliborza
I miejsce – Małgorzata Zawilska-Rozpędek, Chór Mam na Bemowie

Procesy włączające i dostępność

III miejce – Maria Tkaczyk i Maria Mazińska, Patryk i Kropka – opowiadania łatwe do czytania i rozumienia
II miejsce – Wojciech Matejko, Kulturalne Centrum Samopocy
I miejsce – Marzena Wójcicka, Muzeum Pamięci

Nagroda specjalna

Sebastian Świąder