„3SIOSTRY” otrzymały tytuł Najlepszego Spektaklu

Publiczność XXVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi przyznała tytuł Najlepszego Spektaklu „3SIOSTROM” w reż. Luka Percevala.

02.11.2021

fot. Monika Stolarska

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych organizowany jest od 1994 roku w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Festiwalowy interdycyplinarny program łączy w sobie zarówno pokazy spektakli teatralnych, jak i projekcje filmowe, wystawy, koncerty, panele dyskusyjne i spotkania z twórcami, seminaria naukowe czy instalacje w przestrzeni miejskiej. Dyrektorką festiwalu jest Ewa Pilawska. Rokrocznie festiwal odbywa się pod hasłem przewodnim; w ubiegłych latach wśród tematów znalazły się między innymi „Kondycja artysty”, „Awangarda jako stan umysłu”, czy „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny”. Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu jest “Artysta w kryzysie”. Podczas festiwalu organizowany jest plebiscyt publiczności, w ramach którego widzki i widzowie głosują na Najlepszą Aktorkę, Najlepszego Aktora i Najlepszy Spektakl festiwalu.

Więcej o festiwalu

Publiczność XXVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi drogą głosowania przyznała tytuł Najlepszego Spektaklu „3SIOSTROM” w reżyserii Luka Percevala koprodukcji TR Warszawa oraz Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Głosy oddawać można było tradycyjnie, wypełniając karty plebiscytowe, oraz przez internet.

Dodatkowo tytuł Najlepszej Aktorki przyznano Oksanie Czerkaszynie za role w spektaklach „3SIOSTRY”, gdzie wciela się w Nataszę oraz w „Jądro ciemności” w reżyserii Pawła Łysaka (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie).

Serdecznie gratulujemy wszystkim twórcom i twórczyniom!

Kup bilet na „3SIOSTRY”

O reżyserze

Luk Perceval – flamandzki aktor i reżyser. Po studiach w Koninklijk Vlaams Conservatorium w Antwerpii rozpoczął pracę jako aktor w zespole Koninklijke Nederlandse Schouwburg (KNS). W 1984 roku wraz z Guyem Joostenem założył Blauwe Maandag Compagnie (BMC) w Gent. W 1998 roku został dyrektorem artystycznym teatru Het Toneelhuis, który powstał z połączenia zespołów BMC z Gentu i KNS z Antwerpi. Od 2005 reżyserował głównie w Niemczech: najpierw jako reżyser rezydent w berlińskim Schaubühne am Lehniner Platz, potem jako główny reżyser Thalia Theater w Hamburgu (2009-2014). Od 2019 jest artystą rezydentem NT Gent. Do jego najważniejszych inscenizacji należą: „SCHLACHTEN!” (Schauspiel Hamburg), „Wiśniowy sad” (Schauspielhaus Hannover 2001), „Traum im Herbst” (Münchner Kammerspiele 2001), „Das kalte Kind” (Schaubühne Berlin 2002), „Otello” (Münchner Kammerspiele 2003), „Tristan i Izolda” (Staatsoper Stuttgart 2004). Jego najnowsze produkcje to m.in. „Zola Maraton” (Ruhrtriennale, Thalia Theater, Hamburg 2017), „Romeo i Julia” (BDT, Petersburg 2018), trylogia „The Sorrows of Belgium” (NT Gent, 2019). W Polsce spektakle Luka Percevala prezentowane były gościnnie na międzynarodowych festiwalach w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Do tej pory publiczność w Polsce miała okazję zobaczyć 6 jego przedstawień: „Wujaszka Wanię” (podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog, Wrocław 2005), „Andromachę” (podczas festiwalu Baz@rt, Kraków 2005), „Śmierć komiwojażera” (podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT 2007), „Penthesileę” (prezentowany gościnnie w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy, 2008), „The Truth about the Kennedys” (podczas Malta Festival Poznań 2010) i „Hamleta” (podczas 16. Festiwalu Szekspirowskiego, Gdańsk 2012). „3SIOSTRY” w TR Warszawa będą pierwszą pracą Luka Percevala zrealizowaną z polskim zespołem teatralnym.