Wraz z ponownym otwarciem teatrów chcemy zaprosić do TR Warszawa Was – publiczność – by wspólnie poszukiwać siebie: siebie samych i siebie nawzajem.
Nie da się ukryć, że pandemia mocno oddziałuje na sposób, w jaki prowadzimy i utrzymujemy relacje międzyludzkie. Wielu z nas deklaruje swą tęsknotę za żywym uczestnictwem w kulturze. Ale czy zastanawialiśmy się, jak to żywe uczestnictwo będzie teraz wyglądać? Czy brakuje nam tylko samych spektakli, koncertów, wydarzeń kulturalnych, czy też tego, co wytwarzało się w ich trakcie pomiędzy nami – uczestnikami i tego, co ewokowały one w naszej relacji z samymi sobą? Czy niczym greckie Dionizje także dziś teatr – w dobie pandemii – może stać się wydarzeniem „wyjętym z czasu”? Miejscem-momentem, w którym zatrzymujemy się na chwilę, by przyjrzeć się własnemu „ja” i dojrzeć to „ty”, które jest tak blisko nas, a którego przez ostatni rok nie mogliśmy dotknąć fizycznie, przez co oddalaliśmy się emocjonalnie? Jak odbudować poczucie wspólnotowości w świecie, który choć się zatrzymał, to pędzi nieubłaganie w swej wirtualnej wersji?
O warsztatach
Zapraszamy Was na cykl spotkań-warsztatów, podczas których podejmować będziemy wraz z artystami i artystkami, twórcami i twórczyniami o raz specjalistami i specjalistkami z różnych dziedzin tematy inspirowane spektaklami z repertuaru TR Warszawa. Zapraszamy do spotkań, na których będziemy mogli poddać głębokiej refleksji i namysłowi sprawy związane z naszym ludzkim istnieniem. Bez nadęcia, bez pustych frazesów wygłaszanych ex catedra. Zobaczmy się, porozmawiajmy, pobądźmy ze sobą, doświadczmy siebie.
Cykl warsztatów realizowany będzie w 2021 roku począwszy od czerwca. Będziemy zapraszać Was na wybrany tematycznie warsztat (zakładający dwa spotkania), który inspirowany będzie wybranym spektaklem z repertuaru TR Warszawa. Tematy, które poruszone zostaną na spotkaniach dotyczą zagadnień takich jak np. historia osobista a sztuka; ekologia a ja; granice wolności; świadomość ciała-świadomość ducha. Udział będzie można wziąć zarówno w pojedynczym warsztacie, jak i w całym półrocznym cyklu spotkań (wchodząc w skład stałej grupy). Warsztaty zakładają aktywny, dobrowolny udział uczestników. Zapraszamy każdego powyżej 16. roku życia. Warsztaty będą dostosowane do osób z niepełnosprawnością ruchową, głuchych (tłumaczenie na PJM) oraz niewidomych. Spotkajmy się w tej drodze powrotnej i zobaczmy, gdzie nas zaprowadzi.
Przeczytaj o szczegółach warsztatówProjekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.