TISZ TR 2024-2026 – Start pracy grupy performatywnej

W ramach projektu TISZ TR 2024-2026 rozpoczęliśmy kolejny etap działań – pracę twórczą z młodzieżą z Technikum Architektoniczno-Budowlanego im. St. Noakowskiego. Ponad 40 uczniów i uczennic zgłosiło się na warsztaty z Klaudią Hartung-Wójciak – reżyserką teatralną i dramaturżką oraz Anną Kurelską – pedagożką teatru. Spotkaniami zainaugurowaliśmy proces powstania performansu, pierwszej pracy artystycznej młodzieży we współpracy z TR Warszawa.

Tematem pracy z reżyserką jest przyszłość i jej wyobrażenia. W warsztatach wzięły udział chętne osoby z całej szkoły. Młodzi uczestnicy i uczestniczki poznawali się, rozmawiali o swoich artystycznych oczekiwaniach i pracowali nad tekstem. 

Kolejne spotkania odbędą się już w kwietniu i czerwcu, a finałowy performans zostanie pokazany w szkole w październiku 2025 roku. 

O projekcie

TISZ TR 2024-2026 jest już czwartą edycją projektu, w którym poprzez praktykę teatralną wprowadzamy młodych odbiorców kultury w świat sztuki. Punktem wyjścia dla wspólnego spotkania TR Warszawa i szkoły jest twórcza refleksja na temat PRZYSZŁOŚCI.

Etapowany na trzy lata program zakłada działania pedagogiczno-teatralne dla uczniów oraz warsztaty dla nauczycieli realizowane przez pedagogów teatru oraz profesjonalnych twórców teatru współczesnego. Celem projektu jest przeprowadzenie warsztatów integracyjno-teatralnych dla całych klas oraz twórcza praca uczniów z artystami nad powstaniem performansu i spektaklu o potrzebach młodzieży. 

TISZ TR 2024-2026 to projekt realizujący długotrwałą współpracę między instytucją kultury a placówką oświatową. Efektem projektu będzie stworzenie bezpiecznej przestrzeni do prowadzenia międzypokoleniowego dialogu o potrzebach młodych ludzi poprzez narzędzia edukacji kulturalnej.

Korzenie projektu


Projekt TISZ TR inspirowany jest berlińskim programem TUSCH – Theater und Schule (Teatr i Szkoła) tj. innowacyjnym modelem budowania pogłębionego partnerstwa instytucji kultury ze szkołami. Główną ideą projektu TISZ TR – Teatr i Szkoła jest zaproszenie młodych do świata teatru poprzez praktykę. W ramach finału współpracy działu pedagogiki teatru TR Warszawa i 13. Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie (TiSz 2019-2021), w październiku 2021 r. odbyła się premiera ,,Autokorekty’’ w reż. Jakuba Skrzywanka. Ta przynoszącą nadzieję sztuka traktuje o trudnym doświadczeniu skutków pandemii koronawirusa przez młodzież. Spektakl został doceniony zarówno przez młodą publiczność jak i krytyków, czego przykładem jest dwukrotna prezentacja „Autokorekty” podczas 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ w Poznaniu. 


Projekt TISZ TR 2024-2026 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.