TR Warszawa wraca na Festival d’Avignon z „Cząstkami kobiety”

14.07.2021

Po 14 latach przerwy zespół TR Warszawa powraca na prestiżowy Festival d’Avignon ze spektaklem “Cząstki kobiety” Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó!

Międzynarodowa publiczność 75. Festival d’Avignon zobaczy “Cząstki kobiety” osiem razy, między 17 a 25 lipca 2021 roku, na stworzonej specjalnie dla Tadeusza Kantora w 1985 roku scenie Gymnase du Lycée Aubanel. Spektakl znalazł się w programie zeszłorocznego 74. Festival d’Avignon, który został odwołany z powodu pandemii COVID-19. “Cząstki kobiety” zostały włączone do nowego programu tegorocznej odsłony festiwalu.

Po 14 latach przerwy TR Warszawa powraca do Awinionu z jednym z najgłośniejszych polskich spektakli teatralnych ostatnich sezonów, “Cząstkami kobiety” Katy Wéber w reżyserii węgierskiego twórcy teatralnego i filmowego, Kornéla Mundruczó. Warto wspomnieć, że spektakl w reż. Kornéla Mundruczó prezentowany jest po raz drugi. W 2012 roku w programie 66. Festival d’Avignon znalazła się “Hańba” w reż. Kornéla Mundruczó z Proton Cinema & Theatre (koprod. Wiener Festwochen, Festival d’Avignon, KunstenFestivaldesArts, Trafó House of Contemporary Arts, Malta Festival Poznań, Hebbel am Ufer, Romaeuropa Festival). Na tegorocznym festiwalu pokazom “Cząstek kobiety” z TR Warszawa towarzyszyć będą – w ramach programu “Territoires Cinématographiques”– prezentacje filmów Kornéla Mundruczó.

75. Festival d’Avignon odbywa się między 5 a 25 lipca 2021 roku w Awinionie. Najbardziej znany francuski festiwal teatralny organizowany jest od roku 1947 i jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych na świecie. Rokrocznie w lipcu do średniowiecznego miasta przyjeżdżają najważniejsi twórcy i twórczynie oraz zespoły teatralne z całego świata. Tematem tegorocznego Festiwalu jest “Souvenir de l’avenir” [tłum. Remember the future / Pamiętaj o przyszłości]. W programie znalazło się 46 spektakli, w tym 39 nowych produkcji. W międzynarodowym programie obok Kornéla Mundruczó znaleźli się m.in. Christiane Jatahy, Tiago Rodrigues, Dimitris Papaioannou, Phia Ménard, Théo Mercier czy Angélica Liddell. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Olivier Py, a dyrektorką programową Agnès Troly. Pełny program tegorocznego festiwalu znajduje się na stronie festival-avignon.com.

TR Warszawa na Festiwalu w Awinionie

Pierwszy raz zespół TR Warszawa (dawny Teatr Rozmaitości) został zaproszony do Festival d’Avignon 20 lat temu, w 2000 roku ze spektaklem Książę Myszkin w reżyserii Grzegorza Jarzyny (występującego pod pseudonimem Mikołaj Warianow). W kolejnych latach w programie tego prestiżowego festiwalu znalazły się kolejne przedstawienia z repertuaru TR Warszawa: Hamlet w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (Festival d’Avignon 2001), Uroczystość w reżyserii Grzegorza Jarzyny, Oczyszczeni w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (Festival d’Avignon 2002) i pokaz rejestracji telewizyjnej Bzika tropikalnego w reżyserii Grzegorza Jarzyny (występującego pod pseudonimem Grzegorz Horst; rejestracja spektaklu prezentowana również podczas Festival d’Avignon 2002), Krum w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (Festival d’Avignon 2005) oraz Anioły w Ameryce w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (Festival d’Avignon 2007). W 2003 roku w programie festiwalu znalazły się dwa przedstawienia z repertuaru TR Warszawa (dawnego Teatru Rozmaitości): Dybuk w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego i Stosunki Klary w reżyserii Krystiana Lupy, jednakże na skutek strajku francuskich pracownic i pracowników technicznych oraz artystek i artystów  (zwanych intermittents, czyli osób pracujących bez stałego zatrudnienia) 57. Festival d’Avignon nie odbył się. 

fot. Natalia Kabanow

Polska w Awinionie

Pierwszy raz polski teatr znalazł się w programie Festival d’Avignon w 1985 roku – wtedy międzynarodowa publiczność zobaczyła “Niech sczezną artyści” Tadeusza Kantora z Teatru Cricot 2. W kolejnych latach na festiwalu prezentowane były spektakle takich polskich twórców, jak m. in.: Grzegorz Jarzyna, Krystian Lupa, Leszek Mądzik, Andrzej Wełmiński, czy Krzysztof Warlikowski.

Cząstki kobiety

“Cząstki kobiety” to feministyczny, napędzany przez siłę i determinację kobiecych postaci dramat rodzinny, rozgrywający się we współczesnej Warszawie. Rodzinne spotkanie jak soczewce skupia problemy i wewnętrzne konflikty polskiego społeczeństwa. Postacią centralną spektaklu jest trzydziestoletnia Maja, która mierzy się z osobistą tragedią. Aby wyjść z życiowego zakrętu, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi. “Cząstki kobiety” to poruszający obraz współczesnych kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu. Reżyser Kornél Mundruczó oraz autorka scenariusza i dramaturżka, Kata Wéber empatycznie portretują każdą z wyrazistych postaci, nie oceniając i nie krytykując nikogo ze zgromadzonych przy rodzinnym stole osób. Przedstawienie, wykorzystujące filmowe środki wyrazu ujmuje intymną narracją, realizmem szczegółu i  czułością aktorskich kreacji. 

fot. Natalia Kabanow

Spektakl był jednym z najczęściej wymienianych przestawień przez polskie krytyczki i krytyków teatralnych w podsumowaniu sezonu 2018/2019 Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019”, opublikowanym w Miesięczniku “Teatr”. “Cząstki kobiety” otworzyły również program specjalnych pokazów w ramach akcji TR Warszawa Zostań w domu, nie wychodź z teatru! – w marcu 2020 roku premierową emisję nagrania zobaczyło ok. 10 tysięcy osób. W listopadzie 2020 roku spektakl “Cząstki kobiety” transmitowany był na żywo prosto ze sceny TR Warszawa/ATM Studio za pośrednictwem platformy TR Online. Za reżyserię streamingu „Cząstek kobiety”odpowiedzialny był Michał Dymek, laureat Złotych Lwów 2020 w kategorii najlepsze zdjęcia – za zdjęcia do filmu “Sweat”.

Premiera “Cząstek kobiety” Katy Wéber w reż. Kornéla Mundruczó odbyła się 13 grudnia 2018 roku w TR Warszawa/ATM Studio. Przedstawienie zostało wielokrotnie docenione na festiwalach teatralnych w Polsce, między innymi przez selekcjonerów i międzynarodowe jury INFERNO 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, które przyznało spektaklowi TR Warszawa nagrodę Grand Prix dla najlepszego przedstawienia festiwalu oraz nagrody aktorskie dla Justyny Wasilewskiej (pierwsza nagroda aktorska) i Dobromira Dymeckiego (druga nagroda aktorska). Oprócz 7 nagród aktorskich i Grand Prix 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, spektakl otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2018/2019 (dla Kornéla Mundruczó).

W 2020 roku oprócz 74. Festival d’Avignon, przedstawienie TR Warszawa znalazło się również programach trzech prestiżowych europejskich festiwali – Kunstenfestivaldesarts i Ruhrtriennale oraz Athens & Epidaurus Festival, które z powodu pandemii COVID-19 zostały przesunięte na 2021 rok.  Do końca tego roku wspólnie z organizatorami w/w festiwali mamy nadzieję na rozpoczęcie planowanego, nowego tournée “Cząstek kobiety”. O jego szczegółach będziemy informować wkrótce. Wyjazdy zespołu TR Warszawa można śledzić na mediach społecznościowych pod hashtagiem #TRonTour.

„Pieces of a Woman” na Netflixie

7 stycznia 2021 roku odbyła się długo wyczekiwana premiera filmowej wersji “Cząstek kobiety”. Produkcja Netflixa na podstawie scenariusza Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó ma swoje początki w spektaklu zrealizowanym przez parę węgierskich twórców na specjalne zamówienie TR Warszawa. Światowa premiera “Pieces of a Woman” odbyła się na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy też Vanessa Kirby otrzymała za główną rolę Marthy nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu, a Kornél Mundruczó został wyróżniony Nagrodą Arca Cinemagiovani dla reżysera najlepszego filmu festiwalu