TR Warszawa zaprasza na „Lekcję czytania” organizowaną przez Fundację Tygodnika Powszechnego, którą poprowadzi Katarzyna Kalwat, reżyserka „Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady”.
09.09.2021.
„Lekcje czytania” to cykl warsztatów, w ramach których omawiane są wybrane dzieła literackie oraz ich nowe interpretacje. Semestr zimowy 2021 zostanie poświęcony literaturze austriackiej. Organizatorami „Lekcji czytania” są Fundacja Tygodnika Powszechnego, Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz Tygodnik Powszechny.
Lekcja poprowadzona przez Katarzynę Kalwat dotyczyć będzie sztuki „Rechnitz (Anioł zagłady)” autorstwa Elfriede Jelinek, przełożonej na język polski przez Monikę Muskałę. Na podstawie tego właśnie dramatu reżyserka zrealizowała w TR Warszawa „Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady”. Warsztaty będą miały formę rozmowy z Katarzyną Kalwat, którą poprowadzi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Więcej o wydarzeniu można przeczytać na oficjalnej stronie Austriackiego Forum Kultury.
„Lekcja czytania” z Katarzyną Kalwat ma formę wydarzenia online i odbędzie się 30.09. (czwartek) bieżącego roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.
O „Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady”
Scenariusz opery oparty jest na dramacie austriackiej pisarki Elfriede Jelinek, laureatki nagrody Nobla. Tekst odwołuje się do dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce na zamku baronowej Margit von Batthyány w austriackiej miejscowości Rechnitz w marcu 1945 roku. Według zeznań świadków, podczas wydanego przez baronową przyjęcia, goście Margit von Batthyány – oficerowie lokalnego SS i Gestapo – wzięli udział w masakrze dwustu żydowskich przymusowych robotników, przywiezionych z Węgier. Zbiorowej mogiły zamordowanych robotników nigdy nie odnaleziono, a opieszale prowadzone śledztwo umożliwiło ucieczkę głównym oprawcom. Tekst Jelinek rozpisany jest na głosy pięciu Posłańców, którzy przedstawiają własne wersje wydarzeń. Spektakl nie będzie rekonstrukcją tego, co stało się 70 lat temu w Rechnitz. Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady to próba zrozumienia mechanizmów działania zbiorowej pamięci. Głównym tematem spektaklu jest język jako instrument manipulacji, kłamstw i przemocy. To także opowieść o najnowszej historii Europy i europejskiej tożsamości, której częścią jest doświadczenie wojny i Holokaustu.
Więcej o spektaklu możecie przeczytać tutaj. Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z twórcami i twórczyniami streamingu „Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady„, którą znajdziecie tutaj. Transmisję spektaklu można będzie niedługo obejrzeć w kinach studyjnych w całej Polsce. Jest to kolejny krok na drodze do rozwoju programu TR Online. Więcej możecie przeczytać tutaj. Szczegóły ogłosimy wkrótce.