• Marszałkowska 8
  • Wydarzenie specjalne

ABC pracownika młodzieżowego

  • Kiedy?

    24 października 2023, godz. 12:00 – 18:30

  • Gdzie?

    TR Warszawa/Marszałkowska 8

  • Jak wziąć udział?

O szkoleniu

Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy wraz z TR Warszawa zaprasza na szkolenie „Teatr jako narzędzie budowania relacji i inicjowania młodzieżowej partycypacji” w ramach cyklu „ABC pracownika młodzieżowego”.

Szkolenie jest skierowane do pracowników młodzieżowych -osób dorosłych pracujących z młodzieżą lub na jej rzecz w Warszawie –  pracowników i pracowniczek miejskich instytucji (domów kultury, bibliotek, miejsc młodzieżowych, Mali, Ogrodów Jordanowskich, trenerów i trenerek sportowych, osób prowadzących warsztaty z młodzieżą) oraz organizacji pozarządowych, animatorów i animatorek, urzędników i urzędniczek.

Projekt ABC pracownika młodzieżowego ma na celu wspieranie oraz rozwijanie kompetencji warszawskich pracowników i pracowniczek młodzieżowych. Podczas szkoleń będzie można zdobyć i/lub poszerzyć wiedzę z zakresu pracy z młodzieżą. Będzie to również dobra okazja do wymiany doświadczeń z innymi warszawskimi pracownikami/pracowniczkami młodzieżowymi.

fot. Wojciech Sobolewski

W ramach szkolenia zaprosimy Państwa również do obejrzenia spektaklu „2030” w reżyserii Michała Buszewicza, który jest inspirowany dokumentem „Młoda Warszawa. Polityka młodzieżowa m.st. Warszawy”, stworzonym przez Urząd m.st. Warszawy.

Weź udział w szkoleniu

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w szkoleniu prosimy o wypełnienie FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO ONLINE.

Na zgłoszenia czekamy do 16 października 2023 roku do godz. 23:59.

Uczestników/uczestniczki projektu wybierzemy na podstawie odpowiedzi udzielonych w formularzu zgłoszeniowym.

Wyniki rekrutacji przekażemy do 17 października 2023 roku.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego na adres jgorka@um.warszawa.pl lub telefonicznego +48 22 443 34 18.

Program szkolenia

12:00-13:30
spektakl „2030” w reż. Michała Buszewicza 

Spektakl „2030” w reżyserii Michała Buszewicza powstał w ramach projektu Młody TR, angażującego w proces twórczy młodzież. Jest próbą uchwycenia miasta w procesie zmiany i sportretowania siebie samego i siebie nawzajem wewnątrz miasta. Zobaczenia dla kogo to miasto jest stworzone i ile z niego można wziąć dla siebie.

Spektakl inspirowany jest dokumentem „Młoda Warszawa. Polityka młodzieżowa m.st. Warszawy”, stworzonym przez Urząd m.st. Warszawy. 

13:30-14:30
KLUB DOBREJ ROZMOWY w ramach Festiwalu Korczak CZYJA TO POLITYKA?
rozmowa z elementami warsztatu

prowadzenie: Dorota Kowalkowska, Dorota Ogrodzka

Czy możliwe jest wspólne kreowanie polityki miasta z młodzieżą i wyjście poza utopię? I czy dokument miejski ma szansę być scenariuszem przyszłości? Jak miasto i młode osoby mogą współpracować i jakie fantazje sobie opowiadać?

Spotkanie z młodymi osobami performerskimi z elementami warsztatu będzie zaproszeniem do wspólnego wyobrażania sobie miasta i opowieści, jak przez teatr można czytać dokumenty. Porozmawiamy o partycypacji nie tylko w znaczeniu teatralnym.

14:30-14:45 – przerwa 

ABC PRACOWNIKA MŁODZIEŻOWEGO
prowadzenie: Iga Dzięgielewska, Anna Kurelska, Michał Domański

14:45-16:30
Teatr jako narzędzie budowania relacji z młodzieżą

Jak teatr pomaga w dotarciu do istoty budowania relacji z młodzieżą? Jak wykorzystać narzędzia pedagogiki teatru do rozmowy na temat zmian w Warszawie? Jak wesprzeć siebie i swoją grupę w nazywaniu swoich potrzeb?

Ćwiczenie performatywne oraz dyskusja dotycząca wykorzystania narzędzi teatru w budowaniu relacji z grupą młodzieżową.

16:30-17:45
Czy fantazja może być generatorem zmiany?

Czy oglądana w spektaklu „2030” metoda wykorzystująca narzędzie „fantazjowania” do mówienia o zmianach może zostać wykorzystana w pracy z młodzieżą? Jak wesprzeć grupę w procesie nazywania swoich potrzeb i znajdowania drogi do ich realizacji?

Ćwiczenie z wykorzystaniem materiału wideo 

17:45-18:00 – przerwa

18:00-18:30
Jak wspierać młodzież w partycypacji? 

Dyskusja podsumowująca i prezentacja młodzieżowych narzędzi aktywności obywatelskich