Czytanie performatywne pamiętników osób LGBTQ+ w ramach Festiwalu Plac Defilad i Pride Month

  • Inna lokalizacja
  • Wydarzenie specjalne

„Cała siła, jaką czerpię na życie”. Czytanie performatywne

  • Gdzie

    Plac Defilad, Stół Społeczny

  • Kiedy

    19 czerwca 2022 r. (niedziela), g. 15:00-17:00

  • Bilety

    Wstęp wolny

Obsada

Marta
Ojrzyńska

Helena
Urbańska

Robert
Wasiewicz

W czytaniu wezmą również udział osoby autorskie, których pamiętniki zamieszczone zostały w książce.

O wydarzeniu

TR Warszawa wspólnie z Wydawnictwem Karakter i Kampanią Przeciw Homofobii organizuje otwarte czytanie wybranych fragmentów tomu „Cała siła, jaką czerpię na życie” w wykonaniu aktorek/aktorów zespołu TR Warszawa oraz zaproszonych osób, w tym autorek i autorów pamiętników. Publiczne czytanie na głównym placu Warszawy świadectw osób LGBTQ+, które wcześniej nie mogły zostać usłyszane, jest w zamierzeniu twórców i twórczyń gestem wsparcia dla społeczności LGBTQ+, która w czerwcu obchodzi swój Pride Month – Miesiąc Dumy. Czytanie powiązane jest z najnowszą premierą TR Warszawa – dramatem „Tom na wsi” Michela Marca Boucharda, poruszającym temat homofobii i przemocy wobec osób LGBTQ+. Premierowy spektakl oraz czytanie na Placu Defilad reżyseruje Wojtek Rodak we współpracy z realizatorami spektaklu i współpracującymi artystami, laureat nagrody Debiut TR 2021. Wydarzenie poprzedzą warsztatyrealizowane w kwietniu 2022 roku przez zespół edukacji TR Warszawa dla młodych osób queerowych i niequeerowych pod tytułem “CUDZE/WŁASNE. Historie”.

Wydarzenie odbędzie się 19 czerwca na Placu Defilad w Warszawie i trwać będzie od godz. 15:00 do 17:00. Wstęp jest bezpłatny i niebiletowany. W razie niesprzyjającej pogody, czytanie przeniesione zostanie do Baru Studio. 

“Cała siła, jaką czerpię na życie”

W czerwcu 2020 roku Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ w ISNS UW we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla ogłosiła konkurs na pamiętniki. Nadesłano sto osiemdziesiąt prac napisanych przez osoby w różnym wieku, pochodzące z różnych środowisk, różnych klas społecznych i wszystkich regionów Polski, a także osoby mieszkające na emigracji. 

„Cała siła, jaką czerpię na życie” to obszerny, prawie tysiącstronicowy wybór wyrazistych i poruszających tekstów. Stanowi on wyjątkowy zapis doświadczeń osób LGBTQ+ w Polsce – ich dorastania i samotności, pierwszych miłości, coming out-ów, odrzucenia – lub akceptacji – ze strony najbliższych, sytuacji w szkole i w pracy, opresji ze strony Kościoła i prawicowych polityków. Ogłoszenie konkursu zbiegło się z homofobiczną i transfobiczną nagonką towarzyszącą wyborom prezydenckim, wiele tekstów powstało w geście sprzeciwu wobec nienawistnej polityki i policyjnej przemocy 7 sierpnia. Stanowią one zapis lęku i niepewności, ale też wściekłości, buntu, wzajemnej solidarności, determinacji i odwagi. Te intymne, autobiograficzne opowieści odzwierciedlają rzeczywistość osób LGBTQ+, są jednak także lustrem, w którym odbija się Polska. Opowiadana z ironią, sarkazmem i łobuzerskim wywracaniem porządku, językiem, który często odmawia uznania zastanych pojęć i narzuconego porządku – Polska squeerowana. 

Każdy z tych tekstów jest zupełnie inny, każdy opowiada niezwykłą – choć prawdziwą – historię. Blisko osiemdziesiąt gotowych scenariuszy na film. Świadectw, których nie da się już zignorować.

Książka opatrzona jest wstępem zespołu Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+, w którym wyjaśniono zasady konkursu i edycji tekstów oraz zaproponowano kilka różnych ścieżek i sposobów poruszania się po tomie. 

Twórc_

Zespół twórczy: Szymon Adamczak, Monika Drożyńska, Katarzyna Pawelec, Wojtek Rodak

koncepcja i opracowanie tekstu: Szymon Adamczak i Wojtek Rodak 

instalacja z tkaniny: Monika Drożyńska, Katarzyna Borysewicz

muzyka live: Krzysztof Bagiński

konsultacje przestrzeni: Katarzyna Pawelec

czytają: aktorzy i aktorki TR Warszawa oraz innych teatrów wraz z osobami  autorskimi wybranych pamiętników z antologii  „Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce”

Projekt współfinansuje Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy. 

Do organizacji partnerskich należą Wydawnictwo KarakterKampania Przeciw HomofobiiProjekt Plac Defilad oraz STUDIO teatrgaleria.

Matronat obejmuje Parada Równości