• Wydarzenie specjalne

Domówka – Nostalgiczne archiwa

Kup bilet
  • Kiedy?

    25 listopada 2023, godz. 10:00-00:00

  • Gdzie?

    TR Warszawa/Marszałkowska 8

  • Bilety

    Wszystkie wydarzenia z wyjątkiem Multi Ensemble są bezpłatne.

Więcej o wydarzeniu

DOMÓWKA „NOSTALGICZNE ARCHIWA
10:00-00:00

Domówka „Nostalgiczne archiwa” to zaproszenie do podróży w przeszłość. Mapą będą wspomnienia, obrazy, artefakty, rozmowy, dźwięki, zapachy, rytmy, które tworzą pamięć o TR Warszawa. Są w niej kultowe role, tytuły, osoby, muzyka, są relacje, napięcia, spotkania, emocje, wypowiedziane i niewypowiedziane pragnienia. Nostalgia archiwów, które będziemy dla was otwierać może kojarzyć się w pierwszym momencie z brakiem po tym, co minęło, a utrwaliło się w pamięci i marzeniach. Jednak stworzenie przyjaznej przestrzeni służącej temu, by wyrazić tęsknotę, czy utratę może mieć również kojący wpływ. Zapraszamy do wspólnego rozpakowywania wspomnień. Wyruszamy w kolejną podróż i robimy miejsce na to, co nowe. Domówka „Nostalgiczne archiwa” to już trzecie spotkanie, w którym zapraszamy do spędzenia czasu w swobodnej atmosferze wraz z zespołem TR Warszawa.

MULTI ENSEMBLE
10:00 -11:00

Ruchowe zajęcia międzypokoleniowe uwalniające ekspresję, które poprowadzi choreografka Weronika Pelczyńska.

Ich celem jest doświadczanie zabawy i kreatywności płynącej ze wspólnego ruchu oraz tańca. To przestrzeń do wsłuchania się w ciało i odkrywania jego możliwości w spotkaniu z drugą osobą.

Warsztaty MULTI ENSEMBLE są kierowane do odbiorców od 5 roku życia, bardzo dobrze odpowiadają również na potrzeby starszych dzieci. W czasie ich trwania, dzięki ćwiczeniom pochodzącym z improwizacji kontaktowej oraz technikom tańca współczesnego, będziemy przyglądać się, jak indywidualne działania mogą oferować nowe możliwości wspólnego uczestnictwa.

Zapraszamy w parach dziecko plus osoba dorosła. Prosimy o zabranie ze sobą wygodnego ubrania i obuwia sportowego na zmianę oraz zaopatrzenie się w picie.

Zajęcia poprowadzi Weronika Pelczyńska – tancerka i choreografka, miłośniczka ruchu, improwizacji oraz pracy kolektywnej. Członkini Centrum w Ruchu oraz inicjatywy choreograficznej praktyki siostrzeństwa, w ramach której wraz z Magdą Fejdasz i Moniką Szpunar współtworzy badania choreograficzne wokół ciała ponadindywidualnego.

Liczba miejsc ograniczona, bilety w cenie 10 zł.

W KRAINIE ZAPADNI – wydarzenie dla rodzin z dziećmi
11.30 -13.00

5 lat temu Anna Rochowska i Anna Kurelska napisały książkę dla dzieci o teatrze dla dorosłych, czyli o TR Warszawa. “W krainie zapadni” to historia 8-letniej Joelki, która pewnego dnia, bawiąc się po szkole na skwerku, spotyka włochatego, sympatycznego stwora, który prosi dziewczynkę o pomoc w rozwiązaniu teatralnych zagadek. Joelka, dzięki znajomości ze stworem „TR-em”, poznaje teatr.
Zapraszamy rodziny z dziećmi na tajemniczą wycieczkę do wnętrza TR-u i poszukiwania teatralnych przedmiotów znajdujących się za sceną, w miejscach na co dzień niedostępnych dla widzów i widzek.  

Wydarzenie otwiera oprowadzanie i teatralne podchody moderowane przez pedagożki teatru i autorki książki, podczas którego dzieci poznają przedmioty takie jak:  reflektor, kostium, mikser i obejrzą garderobę czy kabinę inspicjentów. Dzieci wraz z opiekunami, wędrując po zakamarkach teatru, przejdą do sali warsztatowej, w której odbędzie się pokaz dźwięku, świateł i teatralnych efektów specjalnych. Na koniec Mirosław Zbrojewicz, Rafał Maćkowiak i Natalia Kalita z zespołu TR Warszawa przeczytają książkę “W krainie zapadni”. 

Każde dziecko otrzyma książkę “W krainie zapadni”, do której ilustracje stworzyła Ola Jasionowska.

Wiek uczestników: od 5 lat
Liczba miejsc ograniczona: 25 miejsc

Oddolna historia instytucji – jak zbierać historie i łączyć perspektywy?
13:30 – 15:00 

Spotkanie z Martą Madejską – archiwistką społeczną, autorką książki reportażowej “Aleja Włókniarek”, współautorką książki “Proszę mówić dalej. Historia społeczna Muzeum Sztuki” oraz Dominikiem Czapigo – socjologiem, redaktorem kwartalnika KARTA, autorem wielu nagrań historii mówionej.

Spotkanie organizowane przez Centrum Archiwistyki Społecznej.  
Spotkanie otwarte – bez limitu miejsc 

TEREN WSPOMNIEŃ
15:30-16:30

TEREN WARSZAWA. 20 LAT 

Terenowcy_czynie to ekipa studentów_ek aktorstwa, młodych twórców_czyń, wolontariuszy_ek, aktorów_ek TR Warszawa, która 20 lat temu w ramach projektu Teren Warszawa wyszła z siedziby TR w miasto i zaczęła robić teatr w miejscach, w których nikt się tego nie spodziewał – lokal po dawnym barze chińskim na Dworcu Centralnym, dawna drukarnia “Życia Warszawy”, darkroom w lokalu Le Madame, nowo wybudowany biurowiec przy ulicy Mysiej – to tylko kilka miejsc, w których odbyły się premiery spektakli.

Zapraszamy do wspólnych wspomnień, rozmów z osobami uczestniczącymi w tym projekcie.
Rozmawiają m.in.: Jan Dravnel, Aleksandra Konieczna, Paweł Kulka, Piotr Rogucki.

TRowe GRY Z PAMIĘCIĄ

To zaproszenie do gry towarzyskiej w to, co i jak pamiętamy, podczas której w atmosferze rywalizacji, refleksji i zabawy uruchomimy swoją pamięć i dopiszemy ją do historii TR. Podzielimy się na drużyny i usiądziemy po dwóch stronach stołu do zawodów na wspomnienia.  

prowadzenie: Anna Rochowska

ARCHIWA – PRZETWORZENIA

Kameralna przestrzeń, w której zaprosimy do stworzenia obrazu swojej prywatnej relacji z TR. Na stołach, podłodze, ścianach będzie można znaleźć różne artefakty, ślady, tropy, słowa, zdjęcia, wycinki. Wszystkie osoby odwiedzające tę przestrzeń będą mogły stworzyć z nich swój własny kolaż. Zachęcamy również do przyniesienia prywatnych zdjęć czy przedmiotów, które nadadzą kompozycji unikalny charakter. 

prowadzenie: Waldemar Michałowski

TR OSOBISTY
16:30-18:30

To spotkanie z czterema osobami z naszego zespołu teatralnego, które pokażą wybrane przez siebie fragmenty audiowizualne z naszego archiwum i wychodząc od nich opowiedzą o ważnych dla siebie doświadczeniach. To świetna okazja, by zobaczyć unikalne fragmenty ukochanych spektakli, zapisy akcji, robocze nagrania ważnych momentów. Naszymi przewodnikami po TR OSOBISTYM będą: Sebastian Pawlak, Anna Rochowska, Lech Łotocki.

LUDZIE OPOWIADAJĄ CUDA 
WIDEO-PERFORMANS
21.00-22.00 

To wydarzenie z pogranicza wideo i choreografii, w której oddajemy przestrzeń osobom pracującym w TR Warszawa, zachęcając by opowiedziały o tym, jak przeżywają swoją pracę i jak jej doświadczają. Jak historia ich życia łączy się z historią miejsca, w którym pracują. Zadajemy pytanie o to, skąd wzięła się w nich pasja do teatru, dlaczego zdecydowały się na taki, a nie inny zawód, na takie, a nie inne miejsce pracy. Swoimi doświadczeniami podzielą się producentka, pedagożka teatru, garderobiana, reżyser dźwięku, osoby, które zajmują się komunikacją, zarządzaniem, rozwojem publiczności, oraz te, które doskonale znamy ze sceny. Ich historie zderzamy z sytuacją przyglądania się opowiadającym – ich ciałom i temu, jak teatr się w nich zapisał, w jaki sposób wpłynął na ich ruch i rytm. Choreografia oparta na indywidualnych jakościach i obecności ciał pracowników_ek powstanie we współpracy z Kają Kołodziejczyk. Odwołaniom do historii towarzyszyć będzie jednocześnie wytwarzanie archiwum chwili obecnej, utrwalamy moment, w którym TR Warszawa i jego Zespół jest.

wydarzenie z udziałem: Małgorzaty Cichulskiej, Justyny Matyjaśkiewicz, Magdaleny Kuty, Marii Maj, Elżbiety Kołtonowicz, Pawła Kulki, Anny Rochowskiej, Piotra Domińskiego

koncept: Dobromir Dymecki
wideo: Wojtek Sobolewski
choreografia: Kaya Kołodziejczyk

_ Hurm de la nature

_Hurm del la Natur to opowieść o podróżujących istotach i obiektach, które zmieniają swoje położenie odkrywając nowe możliwości i funkcjonują w istotnych i rozwijających się relacjach. Nic nie jest ważne dopóki nie jest, to filozoficzna formuła myślenia o nas jako całości oraz o nas jako jednostce, która wspiera hurm – wspólnotę. Wszystko drży, wszystko porusza się a więc żyje, odradza się i rozwija w nowe, głębsze relacje.
twórca wystawy: Paweł Smagała

DANCE FLOOR 
22.00-24.00

Wieczór zakończymy sesją open mic. Tym razem stworzymy okazję wszystkim chętnym gościom_niom na własne spotkania z pamięcią we wspólnym rytuale przejścia, w którym jest miejsce na emocje, nostalgię, uchwycenie procesu przemijania nieuchronnie wiążącego się przecież zawsze z tym, co dopiero nadchodzi. Całość zwieńczy impreza do muzyki wybranej przez Zespół. 

Domówce towarzyszyć będzie kolaż-instalacja plakatów Grzegorza Laszuka TR LASZUK REMIX

Otworzymy również kiermasz rękodzieła pracowników i pracowniczek TR Warszawa, podczas którego rozdawać będziemy wybrane plakaty i publikacje.

Kuratorzy i kuratorki domówki: Dobromir Dymecki, Lech Łotocki, Anna Rochowska, Anna Smolar