- Marszałkowska 8
- Spotkanie
JESTEŚCIE U SIEBIE – czytamy „Czarodziejską Górę”
-
Kiedy?
12 kwietnia 2024, godz. 18:00
-
Gdzie?
TR Warszawa, Marszałkowska 8
-
Prowadząca
Weronika Murek
-
Gościni
Barbara Klicka
-
Bilety
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
O spotkaniu
W sezonie 2023/2024 jesteście u siebie nie tylko na naszej widowni. Spektakle TR Warszawa przynoszą nam inspiracje literackie, którymi chcemy się z Wami dzielić. Zapraszamy do wspólnego czytania i analizowania książek, które w ciekawy i angażujący sposób naświetlają nadchodzące premiery. Formuła spotkania JESTEŚCIE U SIEBIE zakłada swobodną rozmowę przy stole otwartą dla wszystkich chętnych.
Punktem wyjścia dla naszego czwartego spotkania jest sanatorium Berghof, więcej-niż-ludzki bohater „Czarodziejskiej Góry” Tomasza Manna, który wciąż pozostaje najbardziej znanym ośrodkiem współczesnej kultury uzdrowiskowej. Nie jest to oczywiście jedyne takie miejsce, bo ośrodki uzdrowiskowe, parki i ogrody zdrojowe, sanatoria, kurorty i letniska inspirują twórców_twórczynie od bardzo dawna. Czar odosobnienia, zawieszenie między światami i porządkami oraz sanatoryjna scenografia jako przestrzeń pielęgnowania odprysków historii osobistych i zapośredniczonych – wszystko to czyni z sanatorium rodzaj filtra, przez który można przyjrzeć się zachodzącym w społeczeństwie zmianom kulturowym, społecznym i klasowym.
O literaturze sanatoryjnej, o nie-miejscach, nie-czasie i o więcej-niż-ludzkich bohaterach kultury porozmawiamy z Barbarą Klicką, poetką, autorką książek „Zdrój” oraz „Reneta”.
Jeśli nie czytałeś_aś powieści naszej gościni ani innej literatury sanatoryjnej, nie przejmuj się –
fragmenty będziemy czytać podczas spotkania.
Dyskusję poprowadzi
Spotkanie poprowadzi Weronika Murek – prozaiczka, dramatopisarka i publicystka – autorka wielokrotnie nagradzanych książek „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” (2015), „Feinweinblein” (2019) i „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się” (2023). Weronika Murek stale współpracuje z „Dwutygodnikiem”, miesięcznikiem „Pismo” oraz dwumiesięcznikiem „Książki. Magazyn do czytania”.
Więcej o spektaklu
W spektaklu Michała Borczucha to lockdown sprawia, że lokatorzy_rki kamienicy, jak pacjenci_tki sanatorium, oddają się rozmowom i filozofowaniu oraz praktykują nieme rytuały dbania o siebie. Owijając się w koce i malując ściany, realizują różne protokoły kontroli i zagłębiają się w lekturę „Czarodziejskiej góry”. Pod wpływem czaru funkcjonują w zawieszeniu między pozornie sprzecznymi pragnieniami, by stan zawieszenia trwał jak najdłużej i by życie jak najszybciej wróciło do normy.