Wychowywali się razem. Ona wyrosła na pisarkę. On stał się jedną z czołowych postaci kowieńskiej mafii.

 • Marszałkowska 8
 • Spektakl w ramach Baltic Transfer* Festival
 • Spotkanie

Miałam kuzyna (Mul oli nõbu) – spektakl i spotkanie

Kup bilet
 • Reżyser

  Valters Sīlis

 • Dramaturgia

  Rasa Bugavičute-Pēce

 • Premiera

  3 lipca 2020

 • Produkcja

  Centrum Teatralne Vaba Lava, Tallinn, Estonia

 • Czas trwania

  1 godz. 40 min.

 • Bilety

  normalny 50 zł
  ulgowy 30 zł

 • Język

  EST, z napisami PL

Spotkanie z twórcami i twórczyniami

Po spektaklu ok. godz. 22:00  w kawiarni Kawałyk Sztuki Cafe odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami, m.in. Valtersem Sīlisem (reżyserem) oraz Rasą Bugavičute-Pēce (dramatopisarką).

Wstęp wolny/wejściówki.

Obsada

Henrik
Kalmet

Rea
Lest

Twórcy i twórczynie

reżyser: Valters Sīlis
dramaturg: Rasa Bugavičute-Pēce
tłumaczenie: Contra
scenograf: Uģis Bērziņš
wideo: Laura Romanova
reżyseria świateł: Priidu Adlas
reżyseria dźwięku: Raido Linkmann
inspicient: Tuuli Raadik
producent: Liisa Liksor

fot. Siim Vahur

O spektaklu

Czas, kiedy przestępcy rządzili krajami bałtyckimi, wydaje się należeć do  przeszłości. Wygląda na to, że dzisiaj kryminaliści zalegalizowali swoją działalność  i przenieśli się do uczciwego biznesu, ale może też tak nie jest.

Spektakl „MIAŁAM KUZYNA” to wspólne dzieło reżysera Valtersa Sīlisa i dramatopisarki  Rasy Bugavičute – Pēce. Rasa jest w połowie Łotyszką, w połowie Litwinką. To opowieść o niej i jej litewskim kuzynie Deimantasie. Wychowywali się razem. Ona wyrosła na pisarkę. On stał się jedną z czołowych postaci kowieńskiej mafii. Zginął w 2015 roku z rąk dwóch estońskich zabójców w wieku 27 lat.

To bardzo osobista historia, opowiedziana z perspektywy Rasy, która obserwuje, jak jej kuzyn coraz bardziej angażuje się w zorganizowaną przestępczość. Celem spektaklu jest próba zrozumienia uwarunkowań społecznych i osobistych motywacji, które prowadzą do decyzji aby zostać królem świata. Nawet jeśli oznacza to, że twoje życie może być bardzo krótkie.

Rasa Bugavičute-Pēce studiowała teatr, kino i dramaturgię telewizyjną oraz zarządzanie kulturą w Łotewskiej Akademii Kultury, a także pisarstwo na Uniwersytecie w Liepāja. Swoją wiedzę i umiejętności doskonaliła również na studiach u nauczycieli z Ameryki, Chorwacji, Hiszpanii, Szwecji i innych krajów. Od 2010 roku pracuje jako dramaturg, regularnie współpracując z reżyserami największych łotewskich teatrów państwowych i niezależnych. Rasa otrzymała nagrodę Spēlmaņu nakts 2012 dla Dramatopisarza Roku za sztukę Gals (Koniec) w Teatrze Narodowym. Kilkakrotnie była nominowana do tej nagrody, m.in.  w sezonie 2018/2019 jako Dramaturg Roku za sztukę Liepāja-Latvijas galvaspilsēta (Liepāja, stolica Łotwy) w Teatrze Liepāja oraz niezależną sztukę Zenta Mauriņa. Dokumentālie sapņi (Zenta Mauriņa. Dokumentalne sny). Jest także autorką scenariuszy do koncertów i spektakli na dużą skalę, m.in. Lec, Saulīte (Wzejdź, słońce; 2014) i Abas malas (Obie strony; 2018), a także do kilku filmów fabularnych i seriali telewizyjnych. Od 2017 roku współpracuje z reżyserem Siergiejem Zemlyansky’m, pisząc libretta dla Teatru Bez Słów, którego sztuki były wystawiane m.in. na Łotwie, w Rosji i Izraelu. Od 2015 roku Rasa jest dramaturgiem Teatru Liepāja, oprócz tego uczy dramatu na Uniwersytecie Liepāja, organizuje międzynarodowe warsztaty dramaturgiczne dla młodych profesjonalistów i nadal zajmuje się pisaniem.

Patroni