Spektakl oparty na kłamstwach o życiu.

 • Marszałkowska 8

niedoskonała utopia

reż.Noémi Ola Berkowitz

Koprodukcja z Münchner Kammerspiele w Monachium

Kup bilet
 • Reżyseria

  Noémi Ola Berkowitz

 • Dramaturgia

  Viola Hasselberg, Rania Mleihi, Martyna Wawrzyniak

 • Pokaz przedpremierowy (Monachium)

  17 lipca 2022

 • Premiera warszawska

  22 października 2022

 • Rekomendowany wiek

  od 15 roku życia

 • Czas trwania

  1 godz. 30 min.

Zmiany miejsc i zdjęcia

Zachęcamy widzów i widzki do mobilności w trakcie przedstawienia, przemieszczania się i współuczestniczeniu w spektaklu przez zmianę miejsca jego oglądania oraz do robienia zdjęć.

Zbiórka

W czasie spektaklu fundacja Lambda Warszawa prowadzić będzie zbiórkę funduszy.

Obsada

Stefan
Merki

Muzyka

Trace Polly
Müller

Edith
Saldanha

O spektaklu

„Może bycie queer to naturalny, pierwotny stan bycia. Może queerowanie swojego myślenia oznacza po prostu podejście do siebie i wszystkich innych z ciekawością i współczuciem, zamiast osądzania”.

Czy w tym świecie drobiazgowo skonstruowanych norm płciowych ludzie mają w ogóle szansę na bycie sobą? Czy wszystko, co wpajano nam od dzieciństwa jako „naturalne zachowanie”, jest nie tylko opresją dla tych, którzy odbiegają od norm kulturowych, ale także więzieniem dla nas wszystkich? Czy możemy marzyć o świecie bez wstydu i stygmatyzacji? Z umiłowaniem wolności dla wszystkich, zamiast władzy dla wybranych jednostek?

Takie pytania stawia polsko-niemiecki projekt performatywny „niedoskonała utopia” w reżyserii Noémi Oli Berkowitz. Wraz z Berkowitz i Martyną Wawrzyniak (współautorką „Serca” w reżyserii Wiktora Bagińskiego) zespół – dwoje aktorów z monachijskiego Kammerspiele, dwoje aktorów z TR Warszawa i jeden muzyk – wspólnie badał różne strategie otrząsania się z historii opresji i problematycznych mechanizmów. 

„niedoskonała utopia” to immersyjny wieczór teatralny, w którym wykonawcy i widzowie zbliżają się do siebie. Eksploracja queerowej utopii poza tu i teraz: „niedoskonała utopia” to hybryda wyzwolenia i kampu, intymnych wyznań, teorii queer i prywatnego oświecenia, kłamstw i prawd, różnych języków i momentów ich porażki – wieczór, w którym niemożliwe marzenia wyłaniają się w całej swojej ekstrawaganckiej okazałości!

Spektakl ten jest pierwszą wspólną produkcją powstałą w ramach artystycznego partnerstwa TR Warszawa i monachijskiego Kammerspiele. Oba teatry stawiają na eksperymentalne poszukiwania nowych form, jak i współczesnych treści. „Die Wirklichkeit nicht in Ruhe lassen” – „nie zostawiaj rzeczywistości w spokoju” – to motto, z którym nowy zespół dyrekcji artystycznej Kammerspiele rozpoczął pracę w 2020 roku. „niedoskonała utopia” to także część sezonu TR Warszawa pod nazwą „włącz pełne spektrum”  zaprogramowana z uwzględnieniem kultury queer.

Noémi Ola Berkowitz, (she/they), reżyserx, studiowałx aktorstwo i psychologię na Uniwersytecie Stanforda, pracuje w języku niemieckim, polskim i angielskim. Otrzymałx nagrody Eleanor Prosser Prize for Excellence in Theater (2016) oraz Theatre Bay Area Award for Outstanding Acting Ensemble of a Play (2014). Pierwsze prace reżyserskie prowadziłx w Kalifornii („Proof”, „The Vagina Monologues”). Od czasu przeprowadzki do Europy Noémi napisałx i wyreżyserowałx następujące sztuki: „Epilogue” (2017, English Theater Berlin), „Movement of Freedom” (2018, Studio Я Maxim Gorki Theater), „a face to the story in the newspaper…” (2019, Jewish-Polish Festival „Festivalt” w Krakowie). W 2021 odbyłx rezydencję na festiwalu teatralnym Sopot Non-Fiction. W 2022 roku odbędzie się premiera spektaklu Noémi „niedoskonała utopia”, koprodukcji z TR Warszawa i Munich Kammerspiele.

fot. Judith Buss

Przeczytaj fragment scenariusza…

Osoby twórcze

reżyseria: Noémi Ola Berkowitz

tekst: Martyna Wawrzyniak, Noémi Ola Berkowitz, z uwzględnieniem historii Tomasza Tyndyka

dramaturgia: Viola Hasselberg, Rania Mleihi, Martyna Wawrzyniak

scenografia: Mirjam Pleines

kostiumy: Florian Buder

muzyka:  Trace Polly Müller

światło: Charlotte Marr (MK), Daniel Sanjuan Ciepielewski (TR)

realizacja wideo: Jake Witlen (MK), Maciej Kaszyński (TR)

asystentka: Claudia Kaunzner

produkcja MK: Angelika Koch

produkcja TR: Magda Igielska 

staż reżyserski i dramaturgiczny: Carolin Bernklau

staż w zakresie projektowania scenografii: Mara Yakuba

staż w zakresie projektowania kostiumów: Liz Bromberger

kierowniczka sceny: Stefanie Rendtorff

Asystent reżyserx w TR Warszawa: Wojtek Sobolewski

napisy: Yvonne Griesel

kierownik techniczny: Jonas Pim Simon

Recenzje

 • „niedoskonała utopia” choć podejmuje bardzo ważne tematy, jest spektaklem lekkim i delikatnym, sztuką, jak śpiewane w jego trakcie piosenki. Nie dociska, nie przytłacza, nie zamyka – otwiera, oswaja, daje przestrzeń.

  Aneta Kyzioł, Polityka
 • Międzynarodowy zespół stworzył wydarzenie performatywne, inne niż wszystko, co powstało dotąd w polskim teatrze. Wielką siłą tego spektaklu jest odwaga, bezpretensjonalność i iście brawurowa gra aktorska, w której tradycyjny warsztat uzupełniony jest otwartością na dokonywanie daleko idących przekroczeń.

  Przemek Gulda, guldapoleca

Dofinansowano ze środków

Partnerem spektaklu jest ZAiKS