-
Reżyseria
Noémi Ola Berkowitz
-
Dramaturgia
Viola Hasselberg, Rania Mleihi, Martyna Wawrzyniak
-
Pokaz przedpremierowy (Monachium)
17 lipca 2022
-
Premiera warszawska
22 października 2022
-
Rekomendowany wiek
od 15 roku życia
-
Czas trwania
1 godz. 30 min.
Zachęcamy widzów i widzki do mobilności w trakcie przedstawienia, przemieszczania się i współuczestniczeniu w spektaklu przez zmianę miejsca jego oglądania oraz do robienia zdjęć.
W czasie spektaklu fundacja Lambda Warszawa prowadzić będzie zbiórkę funduszy.
Obsada
O spektaklu
„Może bycie queer to naturalny, pierwotny stan bycia. Może queerowanie swojego myślenia oznacza po prostu podejście do siebie i wszystkich innych z ciekawością i współczuciem, zamiast osądzania”.
Czy w tym świecie drobiazgowo skonstruowanych norm płciowych ludzie mają w ogóle szansę na bycie sobą? Czy wszystko, co wpajano nam od dzieciństwa jako „naturalne zachowanie”, jest nie tylko opresją dla tych, którzy odbiegają od norm kulturowych, ale także więzieniem dla nas wszystkich? Czy możemy marzyć o świecie bez wstydu i stygmatyzacji? Z umiłowaniem wolności dla wszystkich, zamiast władzy dla wybranych jednostek?
Takie pytania stawia polsko-niemiecki projekt performatywny „niedoskonała utopia” w reżyserii Noémi Oli Berkowitz. Wraz z Berkowitz i Martyną Wawrzyniak (współautorką „Serca” w reżyserii Wiktora Bagińskiego) zespół – dwoje aktorów z monachijskiego Kammerspiele, dwoje aktorów z TR Warszawa i jeden muzyk – wspólnie badał różne strategie otrząsania się z historii opresji i problematycznych mechanizmów.
„niedoskonała utopia” to immersyjny wieczór teatralny, w którym wykonawcy i widzowie zbliżają się do siebie. Eksploracja queerowej utopii poza tu i teraz: „niedoskonała utopia” to hybryda wyzwolenia i kampu, intymnych wyznań, teorii queer i prywatnego oświecenia, kłamstw i prawd, różnych języków i momentów ich porażki – wieczór, w którym niemożliwe marzenia wyłaniają się w całej swojej ekstrawaganckiej okazałości!
Spektakl ten jest pierwszą wspólną produkcją powstałą w ramach artystycznego partnerstwa TR Warszawa i monachijskiego Kammerspiele. Oba teatry stawiają na eksperymentalne poszukiwania nowych form, jak i współczesnych treści. „Die Wirklichkeit nicht in Ruhe lassen” – „nie zostawiaj rzeczywistości w spokoju” – to motto, z którym nowy zespół dyrekcji artystycznej Kammerspiele rozpoczął pracę w 2020 roku. „niedoskonała utopia” to także część sezonu TR Warszawa pod nazwą „włącz pełne spektrum” zaprogramowana z uwzględnieniem kultury queer.
Noémi Ola Berkowitz, (she/they), reżyserx, studiowałx aktorstwo i psychologię na Uniwersytecie Stanforda, pracuje w języku niemieckim, polskim i angielskim. Otrzymałx nagrody Eleanor Prosser Prize for Excellence in Theater (2016) oraz Theatre Bay Area Award for Outstanding Acting Ensemble of a Play (2014). Pierwsze prace reżyserskie prowadziłx w Kalifornii („Proof”, „The Vagina Monologues”). Od czasu przeprowadzki do Europy Noémi napisałx i wyreżyserowałx następujące sztuki: „Epilogue” (2017, English Theater Berlin), „Movement of Freedom” (2018, Studio Я Maxim Gorki Theater), „a face to the story in the newspaper…” (2019, Jewish-Polish Festival „Festivalt” w Krakowie). W 2021 odbyłx rezydencję na festiwalu teatralnym Sopot Non-Fiction. W 2022 roku odbędzie się premiera spektaklu Noémi „niedoskonała utopia”, koprodukcji z TR Warszawa i Munich Kammerspiele.
fot. Judith Buss
Przeczytaj fragment scenariusza…
Osoby twórcze
reżyseria: Noémi Ola Berkowitz
tekst: Martyna Wawrzyniak, Noémi Ola Berkowitz, z uwzględnieniem historii Tomasza Tyndyka
dramaturgia: Viola Hasselberg, Rania Mleihi, Martyna Wawrzyniak
scenografia: Mirjam Pleines
kostiumy: Florian Buder
muzyka: Trace Polly Müller
światło: Charlotte Marr (MK), Daniel Sanjuan Ciepielewski (TR)
realizacja wideo: Jake Witlen (MK), Maciej Kaszyński (TR)
asystentka: Claudia Kaunzner
produkcja MK: Angelika Koch
produkcja TR: Magda Igielska
staż reżyserski i dramaturgiczny: Carolin Bernklau
staż w zakresie projektowania scenografii: Mara Yakuba
staż w zakresie projektowania kostiumów: Liz Bromberger
kierowniczka sceny: Stefanie Rendtorff
Asystent reżyserx w TR Warszawa: Wojtek Sobolewski
napisy: Yvonne Griesel
kierownik techniczny: Jonas Pim Simon
Recenzje
-
„niedoskonała utopia” choć podejmuje bardzo ważne tematy, jest spektaklem lekkim i delikatnym, sztuką, jak śpiewane w jego trakcie piosenki. Nie dociska, nie przytłacza, nie zamyka – otwiera, oswaja, daje przestrzeń.
-
Międzynarodowy zespół stworzył wydarzenie performatywne, inne niż wszystko, co powstało dotąd w polskim teatrze. Wielką siłą tego spektaklu jest odwaga, bezpretensjonalność i iście brawurowa gra aktorska, w której tradycyjny warsztat uzupełniony jest otwartością na dokonywanie daleko idących przekroczeń.
Dofinansowano ze środków
Partnerem spektaklu jest ZAiKS