Spektakl oparty na kłamstwach o życiu.

 • Marszałkowska 8
 • TR bez barier / Pętla indukcyjna

niedoskonała utopia

reż.Noémi Ola Berkowitz
21.10 19:00

SPEKTAKL PREMIEROWY, pętla indukcyjna

 • Reżyseria

  Noémi Ola Berkowitz

 • Dramaturgia

  Marta Wawrzyniak

 • Pokaz przedpremierowy (Monachium)

  17 lipca 2022 roku

 • Premiera warszawska

  21 października 2022 roku

Obsada

Stefan
Merki

Edith
Saldanha

O spektaklu

Czy w świecie skrupulatnie skonstruowanych norm płciowych człowiek ma jeszcze szansę być sobą? Czy wszystko to, co wpaja się nam od dziecka jako „naturalne zachowanie”, jest nie tylko narzędziem opresji wobec osób, które wyłamują się z norm kulturowych, ale i więzieniem dla nas wszystkich?

Czy możemy marzyć o świecie bez wstydu i stygmatyzacji? Świecie pełnym umiłowania wolności dla wszystkich, zamiast władzy tylko dla wybranych jednostek?

Pytania te stawiają sobie twórcy niemiecko-polskiego projektu „utopia niedoskonała” – przedstawienia w reżyserii Noémi Oli Berkowitz. Aktorzy i aktorki z Munich Kammerspiele i TR Warszawa oraz DJ i performer ze społeczności Ballroom wspólnie przeanalizują różnorodne strategie wychodzenia z doświadczeń opresji i wyzwalania od problematycznych mechanizmów.

„niedoskonała utopia” to spektakl immersyjny. Podczas wieczoru w teatrze wykonawcy i publiczność będą blisko siebie. Zakwestionowane zostaną nie tylko normy społeczne, ale i normy teatralne. Publiczność znajdzie się na scenie razem z aktorami, a DJ będzie na żywo kreował dźwięk i beat. Forma przedstawienia, zaprezentowanego w wersji roboczej w ramach festiwalu teatralnego Sopot Non – Fiction 2021, inspirowana jest undergroundowymi pokazami drag queens i sceną Ballroom, gdzie granica między obserwatorem i uczestnikiem jest wyjątkowo rozmyta. Hybryda wyzwolenia i kampu, intymnych wyznań, queerowch teorii i osobistego oświecenia, kłamstw i prawd, wielości języków i momentów, gdy wszystkie zawodzą – to wieczór, podczas którego niemożliwe sny zrealizują się na  scenie w całej swojej ekstrawaganckiej okazałości!

Tekst spektaklu opracuje Martyna Wawrzyniak (współautorka spektaklu „Serce”, reż. Wiktor Bagiński) po wspólnych warsztatach z aktorami, których tematem będą różne perspektywy: miasto i wieś, Polska i Niemcy, dialog i taniec, publiczne i prywatne, wstyd i duma, starsi i młodsi, binarni i nie-binarni… 

Spektakl jest pierwszym efektem współpracy artystycznej nawiązanej przez TR Warszawa i Munich Kammerspiele. Oba teatry skupiają się na poszukiwaniu nowych form artystycznych i współczesnej problematyce. „Die Wirklichkeit nicht in Ruhe lassen” – „nie zostawiaj rzeczywistości w spokoju“ – to motto zespołu Kammerspiele pod nowym kierownictwem artystycznym, który rozpoczął pracę w 2020 roku. TR Warszawa sezon 2021/2022 zatytułował z kolei “włącz pełne spektrum”, premiera niedoskonałej utopii wpisuje się w jego program. 

fot. Judith Buss

Osoby twórcze

reżyseria: Noémi Ola Berkowitz

tekst: Martyna Wawrzyniak, Noémi Ola Berkowit, zespół

dramaturgia: Viola Hasselberg, Rania Mleihi, Martyna Wawrzyniak

scenografia: Mirjam Pleines

kostiumy: Florian Buder

muzyka:  Trace Polly Müller

światło: Charlotte Marr

realizacja wideo: Jake Witlen

asystentka: Claudia Kaunzner

produkcja MK: Angelika Koch

produkcja TR: Magdalena Igielska 

staż reżyserski i dramaturgiczny: Carolin Bernklau

staż w zakresie projektowania scenografii: Mara Yakuba

staż w zakresie projektowania kostiumów: Liz Bromberger

kierowniczka sceny: Stefanie Rendtorff

napisy: Yvonne Griesel

kierownik techniczny: Jonas Pim Simon

Dofinansowano ze środków

Patron