• Marszałkowska 8
 • Wydarzenie specjalne

Warsaw Gallery Weekend 2023

 • Kiedy

  29 września 2023, godz. 21:00

  30 września 2023, godz. 15:30

 • Gdzie

  TR Warszawa/Marszałkowska 8

 • Bilety

  Wejście bezpłatne

O wydarzeniu

Zbliża się 13. edycja Warsaw Gallery Weekend – największego przeglądu nowej sztuki w Europie Środkowo-Wschodniej.

W programie aż 43 wystawy prezentowane przez 37 galerii z Warszawy, Poznania, Gliwic i Krakowa. Jak również – spotkania z artystami i artystkami, panele dyskusyjne, spacery po galeriach i inne wydarzenia specjalne.

Wśród eksplorowanych przez twórców i twórczynie tematów dominują wątki związane z ciałem i tożsamością, technologią i rozwojem sztucznej inteligencji, stanem naszej planety w obliczu kryzysu klimatycznego oraz pamięcią i stosunkiem do historycznych narracji.

Zobaczymy czołowe nazwiska polskiej sztuki, takie jak Zbigniew Libera, Mariola Przyjemska, Wojciech Bąkowski czy Małgorzata Mirga-Tas, jak i prace osób dopiero wchodzących na scenę artystyczną.

W nadchodzącej, trzynastej edycji po raz pierwszy będziecie mieć okazję wziąć udział w wydłużonym cyklu wydarzeń towarzyszących, który potrwa do końca października. Galerie, we współpracy z artystami i artystkami, zorganizują specjalne wydarzenia dialogujące z wystawami prezentowanymi w ramach WGW. Przed nami miesiąc angażujących spotkań, wykładów i performance’ów.

Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia po raz pierwszy zagraniczne galerie pokażą swoje wystawy podczas WGW. Do tegorocznego przeglądu sztuki współczesnej zaproszone zostały dwie ukraińskie galerie: The Naked Room i Voloshyn Gallery.

TR Warszawa podczas WGW

29.09, 21.00 – Premiera katalogu Galeria TR i WGW after party

TR Warszawa
Marszałkowska 8


Katalog zawiera pełną dokumentację prac i murali pozostających na ścianach w holu i foyer, które powstały na zamówienie TR Warszawa w latach 2004-2015. W bieżącym roku dzięki dotacji miasta stołecznego Warszawy rozpoczęliśmy się prace konserwatorskie i archiwizacyjne galerii. Równocześnie trwały prace nad digitalizacją i opisem projektu „Akcje” realizowanego w TR Warszawa w latach 2005-2006, który był jednym z pierwszych projektów uznanej dzisiaj międzynarodowo kuratorki Joanny Warszy. Dokumentacja „Akcji” stanowi także część katalogu.

30.09, 15.30 – Oprowadzanie kuratorskie po galerii TR i scenografii spektaklu Onko stworzonej przez Karola Radziszewskiego

BWA Warszawa x TR Warszawa
Marszałkowska 8


Na ścianach w holu i foyer prezentowanych jest dziesięć prac współczesnych artystek i artystów, które powstały na zamówienie TR Warszawa w latach 2004-2015. Ich autorzy i autorki przez ostatnie lata rozwinęli swoje kariery zawodowe i w tej chwili należą do grona najważniejszych twórców i twórczyń średniego i starszego pokolenia. W tym roku dzięki dotacji miasta stołecznego Warszawy rozpoczęły się prace konserwatorskie i archiwizacyjne galerii. Murale w TR odzyskały dawną formę, zostały poddane konserwacji i skatalogowane. Oprowadzanie po galerii TR będzie połączone z oprowadzaniem po scenografii spektaklu ONKO, którego twórcą jest Karol Radziszewski, jeden z autorów murali.

Oprowadzanie z udziałem Marty Czyż (kuratorki projektu) oraz Poli Dwurnik (Fundacja Edwarda Dwurnika).

Line-up

22:00 Ryterski – live act
23:00 Sterilephobia

Na hasło Warsaw Gallery Weekend w Cool Cat kieliszek wina czerwonego, białego lub kieliszek Prosecco za 10 zł.

Patronem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych od Miasta Stołecznego Warszawy.

Organizator