• Marszałkowska 8
  • TR bez barier / PJM
  • TR bez barier / Spektrum autyzmu
  • Warsztat

Wychowanie do życia. Warsztaty do spektaklu Rodzina

  • Czas trwania

    1,5 godz.

  • Miejsce

    TR Warszawa/Marszałkowska 8

  • Bilety

    Bezpłatne wejściówki do zarezerwowania pod adresem: kasa@trwarszawa.pl

  • Prowadzący

    Michał Domański, Ania Rochowska

O warsztatach

Co jest Ci bliższe – rodzina jako wspólnota odpowiedzialności, czy rodzina jako codzienna komedia omyłek? Jakie jest twoje marzenie o rodzinie? Jakimi zasadami i prawami jest ona obwarowana? Jakie niesie ze sobą zagrożenia? Które role rodzinne postrzegane są jako zarezerwowane dla w pełni sprawnych “aktorów”? Poprzez działania z kamerą i dźwiękiem, na wzór znanych nam z dzieciństwa i współczesnych seriali o rodzinie zbudujemy własne utopijne i mroczne typy rodziny.

Spotkanie szczególny sposób skierowane dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Od twórc_

Idealny model rodziny nie istnieje w praktyce, ale wspólne dla wszystkich jest marzenie o byciu częścią harmonijnego układu rodzinnego. To właśnie potrzeba bezpieczeństwa, miłości, akceptacji, zrozumienia powoduje, że jesteśmy gotowi do ryzykowania i podejmowania prób założenia rodziny, wierząc w to, że jesteśmy w stanie odkryć jej karmiący, wspierający potencjał. Chcemy na scenie powołać inkluzywne laboratorium, aby przyglądać się społecznemu modelowi rodziny, do którego połowa zaproszonego zespołu aktorskiego (przedstawiciele Teatru 21) nie ma dostępu. Według polskiego prawa osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie mogą zawierać związków małżeńskich. Jakie konsekwencje rodzi ten zakaz? Z jakich obaw wynika, jaką prawdę ujawnia o większości społeczeństwa? Co mówi o państwie i zasadach, według których organizuje ono życie codzienne swoich obywateli i obywatelek? Czy w teatrze możemy powołać sytuacje, na które społecznie nie dajemy przyzwolenia? To pytania, jakie chcemy postawić sobie i publiczności.

O spektaklu

Spektakl połączonych zespołów Teatru 21 i TR Warszawa, badający temat współczesnej rodziny i relacji rodzinnych. Bazując na swoich osobistych doświadczeniach oraz rolach zagranych wcześniej w filmie i na scenie, aktorzy i aktorki obu teatrów tworzą rodzinną komedię omyłek, w której ciemna strona relacji rodzinnych spotyka się z tęsknotami i fantazjami na temat harmonijnej rodziny wprost z polskich seriali. Czy osoba z niepełnosprawnością może być pełnoprawnym członkiem / członkinią rodziny – nie tylko synem czy córką ale też ciocią, wujkiem, matką lub ojcem? Czy aktor/ka z niepełnosprawnością może być pełnoprawnym członkiem / członkinią rodziny teatralnej?

fot. Tomek Tyndyk/Adrian Lach