projekt artystyczno-społeczny

Wesele na Bródnie

koncepcja artystyczna: Paweł Althamer, Agnieszka Olsten

   12 września 2020, godz. 15:00–21:00

   Idę za panem jak cień;
   pan się może śmiać,
   ale mnie się wymarzyło,
   że się tu zaczyna coś dziać — ?

   Stanisław Wyspiański
   , “Wesele”

    

   Trzeba wyjść poza Wyspiańskiego, jeżeli się chce Wyspiańskiego zrozumieć. To, co dziś uchodzi za rozumienie Wyspiańskiego, jest tylko powierzchowną hipnozą. Wyjść zaś poza Wyspiańskiego, to znaczy zrozumieć, że tylko jako treść psychiczna ludzi, zdolnych prowadzić zwycięską walkę na dzisiejszym poziomie życia i tworzyć trwałe formy, tylko jako treść duchowa biologicznie i społecznie zwyciężającego, ostającego się na poziomie nowoczesności typu, może ostać się polska tradycja, polskie "słowo". Związani jesteście czcią polskich "świętych", twórzcie w imię łączności tej zbiorową potęgę, jeżeli nie chcecie, by wszystko, co kiedykolwiek przez Polaków było dokonane, zaginęło raz na zawsze. Rozumieć Wyspiańskiego, to znaczy tworzyć tę potęgę, poddać wymaganiom woli duszę własną, uczynić to, co w jego poezji pozostało symbolicznie wyrażoną intencją.
   Stanisław Brzozowski, ”Legenda Młodej Polski”

   “Wesele na Bródnie” to partycypacyjny projekt artystyczny z udziałem mieszkanek i mieszkańców Warszawy, współczesna odpowiedź na "Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Razem z twórcami projektu: artystą wizualnym Pawłem Althamerem i reżyserką Agnieszką Olsten zapraszamy do wspólnego działania artystycznego. Chcemy odczarować polską mitologię, zdjąć z polskiej wspólnoty klątwę „Wesela” – przekleństwo marazmu, bezczynności, braku porozumienia i zrealizować wielkie marzenie Wyspiańskiego o zbiorowym czynie.

   Idąc za Wyspiańskim będziemy łączyć sztukę i naturę. Odwrócimy gest Racheli, która w dramacie zaprasza całą przyrodę do weselnej chaty: Gospodarz i Gospodyni “Wesela na Bródnie” – Paweł Althamer i Agnieszka Olsten poprowadzą Nowożeńców i gości weselnych do Lasu Bródnowskiego. Tam wspólnie stworzymy Ostoję – miejsce kontemplacji i nasłuchiwania, wpisane w naturalną architekturę przyrody.
   Wyprawa rozpocznie się na bródnowskim Grodzisku – najstarszym miejscu osadnictwa na terenie współczesnej Warszawy. Będzie tam można przebrać w specjalne kombinezony, bezpiecznie pozostawić urządzenia elektroniczne, przygotować się do udziału w wydarzeniu. Z Grodziska wyruszymy jako plemię weselne w głąb lasu, gdzie powstanie Ostoja. Działaniom artystycznym towarzyszyć będzie powołana specjalnie na tę okazję Bródnowska Orkiestra Weselna pod kierunkiem kompozytorki Aleksandry Gryki.
   U Wyspiańskiego weselni goście nasłuchują Posłańca, który ma im przywieźć sygnał do działania. Co usłyszymy w Bródnowskim Lesie?

   “Wesele na Bródnie” to nie tylko wrześniowe wydarzenie w Lasku Bródnowskim, ale proces wielomiesięcznych wspólnotowych przygotowań: warsztatów, spotkań i działań artystycznych z udziałem mieszkańców i mieszkanek Warszawy. W styczniu 2020 roku Agnieszka Olsten i Paweł Althamer przygotowali warsztaty dla nowożeńców, na które zgłosiło się ponad 100 par. Kandydaci i kandydatki uczestniczyli w wyprawie do Lasu Bródnowskiego i sesji wspólnotowego rysowania. W czerwcu Joanna Rodycz, malarka i arteterapeutka poprowadziła z wybranymi nowożeńcami warsztaty artystyczne, których zadaniem było otwarcie zmysłów na rośliny i ich otoczenie. W lipcu uczestniczki i uczestnicy warsztatów plastycznych tworzyli pod kierunkiem artystki Karoliny Rodanowicz oryginalne zaproszenia weselne w technice pop-upu; rozpoczęły się także próby Bródnowskiej Orkiestry Weselnej pod kierunkiem Aleksandry Gryki. W sierpniu panie z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie zaczęły tworzyć weselny obrus – dar mieszkanek Warszawy dla Nowożeńców.

   Na koniec sezonu zaprosiliśmy mieszkanki i mieszkańców Bródna i całej Warszawy do udziału w złoceniu rzeźby Pawła Althamera i Youssoufa Dary „Toguna” w bródnowskim Parku Rzeźby. Przy instalacji, nawiązującej do tradycyjnych miejsc spotkań i narad afrykańskich Dogonów, ogłoszone zostały Zapowiedzi Weselne. Było to symboliczne wyjście z zamknięcia wywołanego przez pandemię, a zarazem zaproszenie do wspólnego, weselnego działania.

   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i uczestniczkom weselnych przygotowań!

   Szczegółowe informacje

   Zapraszamy gości weselnych na Grodzisko (wejście do Lasu Bródnowskiego od ulicy Przy Grodzisku) 12 września (sobota) o godz. 15:00.

   Choć lista gości weselnych jest już pełna, serdecznie zapraszamy do wpisywania się na listę rezerwową! Napisz maila na adres weselenabrodnie@trwarszawa.pl, a będziemy w kontakcie.

   Na Grodzisku przez cały czas wydarzenia będzie czynna Szatnia, w której można będzie pozostawić torby i tym podobne rzeczy osobiste. Ze względu na kontemplacyjny charakter wydarzenia i konieczność zachowania ciszy w lesie, rekomendujemy pozostawienie w Szatni także telefonów i innych urządzeń elektronicznych.

   Prosimy o założenie ubrań odpowiednich do warunków pogodowych, wydarzenie rozgrywać się będzie na otwartym powietrzu. Przewidywany czas zakończenia – godz. 21:00. Na miejscu za niewielką opłatą dostępne będą posiłki i gorące napoje. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki otrzymają specjalne kombinezony – symbol przynależności do weselnego plemienia.

   Wszyscy uczestnicy i uczestniczki są zobowiązani do zapoznania się z regulaminem wydarzenia oraz do wypełnienia i podpisania deklaracji na temat stanu zdrowia. >>>Przeczytaj regulamin

   Podczas wydarzenia rekomendujemy zachowanie dystansu 1,5 metra od innych osób lub, jeżeli nie jest to możliwe, używanie maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta.

   TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

   • Paweł Althamer, Agnieszka OlstenReżyseria
   • Agnieszka OlstenScenariusz
   • Roman PawłowskiDramaturgia
   • Paweł Althamer, Józef Gałązka, Natan KryszkKoncepcja przestrzeni
   • Aleksandra GrykaMuzyka
   • Robert MleczkoReżyseria świateł
   • Paweł Althamer, drużbowie i goście weselniRealizacja instalacji “Ostoja”
   • Remigiusz Bąk, Mateusz WolframRealizacja instalacji “Szatnia”
   • Aleksandra Gryka, Dorota Lewandowska, Józef Gałązka, Natan KryszkBródnowska Orkiestra Weselna
   • Rafał ŻwirekDokumentacja wideo
   • Marta KuźmiakKierowniczka produkcji
   • Justyna MatyjaśkiewiczKoordynatorka projektu
   • Gościnnie: Jan HarasimowiczTrąbka (Sinfonia Varsovia)
   • Anna TomczyńskaFotografka Weselna

   Twórcy i twórczynie – Obsada

   Zapowiedzi Weselne

   4 lipca 2020 roku odbyły się “Zapowiedzi Weselne” – plenerowe wydarzenie z udziałem Agnieszki Olsten, Pawła Althamera, przedstawicielek i przedstawicieli partnerskich instytucji oraz mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Tego dnia przeszliśmy z Lasku Bródnowskiego do Parku Rzeźby na Bródnie, by symbolicznie wyjść z trwającego od miesięcy lockdown’u.

   W sobotnie przedpołudnie z bródnowskiego Grodziska wyruszył orszak, który poprowadzili pomysłodawcy projektu “Wesele na Bródnie”: Paweł Althamer, artysta sztuk wizualnych, aktywista i animator społecznych projektów oraz Agnieszka Olsten, reżyserka teatralna. Niosąc ze sobą weselne zapowiedzi, spacerowicze i spacerowiczki przeszli leśnymi ścieżkami i ulicami dzielnicy Targówek do Parku Rzeźby na Bródnie, gdzie o godzinie 12:00 odbyło się powitanie odnowionej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rzeźby Pawła Althamera i Youssoufa Dary – “Toguna“ (2011). Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia wspólnie z artystą złocili rzeźbę, nadając jej nową barwę i znaczenia.

   Wydarzenie organizowane było przez TR Warszawa w partnerstwie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Lipcowe Zapowiedzi Weselne było zaproszeniem mieszkanek i mieszkańców Warszawy do udziału w przedsięwzięciu artystycznym TR Warszawa, wspieranym merytorycznie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także zapowiedzią kolejnych wspólnych działań i projektów muzeum i teatru na rzecz pogłębiania potrzeby kontaktu ze sztuką.
   Współpraca Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa to część długofalowego programu partnerstw najważniejszych instytucji i organizacji kultury, których nowe siedziby będą w niedalekiej przyszłości sąsiadować ze sobą na Placu Defilad. Wspólnie działamy na rzecz pogłębiania i zwiększania aktywnego uczestnictwa w kulturze w Warszawie oraz w Polsce. Siedziby na Placu Defilad dopełnią przestrzeń nowego centrum Warszawy. Ich powstanie otworzy nowe możliwości uczestnictwa w kulturze dla mieszkanek i mieszkańców miasta, a także odwiedzających stolicę gości i gościń.

   Partnerzy i współorganizatorzy projektu:

   Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

   Sinfonia Varsovia

   Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy

   Fundacja Gesta, prowadząca warszawską Wioskę Żywej Archeologii przy Domu     Kultury “Świt”

   Dom Kultury “Świt” w Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy

   Lasy Miejskie – Warszawa

   Państwowe Muzeum Archeologiczne

   Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie

   AG-Complex Sp. z o. o.

    

   Projekt "Wesele na Bródnie" finansowany jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

   Patroni teatru