„Aleja Wschodzącego Słońca”. Odsłonięcie modelu rzeźby

Paweł Althamer, Anna Axer-Fijałkowska i Grzegorz Jarzyna wraz z Wolskim Centrum Kultury i TR Warszawa przygotowują rzeźbę „Aleja Wschodzącego Słońca” przypominającą o sytuacji opozycjonistek i opozycjonistów oraz dziennikarzy i artystek białoruskich więzionych przez reżim Łukaszenki. Pracy nad rzeźbą towarzyszyć będą również akcje artystyczne i performatywne.

24.03.2022

Bozzetto rzeźby Aleja Wschodzącego Słońca, fot. Wiktoria Grochowska

O rzeźbie

Punktem wyjścia do realizacji projektu jest sytuacja dziennikarza, korespondenta Gazety Wyborczej w Białorusi Andrzeja Poczobuta oraz Andżeliki Borys – działaczki polskiej mniejszości w Białorusi, więzionych przez reżim Łukaszenki, a także Marii Kalesnikovej – flecistki i opozycjonistki skazanej na 11 lat ciężkiego więzienia, Natalii Hershe i Alany Gebremariam. Ich postawa i doświadczenia stały się inspiracją do realizacji tej akcji artystycznej. Historie te, wybrane intuicyjnie spośród wielu, symbolicznie odnoszą się do wszystkich walczących o demokrację i cierpiących z tego powodu Białorusinek i Białorusinów.

Historie i doświadczenia osób, które stały się inspiracją do pracy artystów są uniwersalne i reprezentują odwagę i determinację wszystkich represjonowanych przez reżim Łukaszenki.

Postaci i postawy zawarte w instalacji artystycznej przedstawione zostaną w sytuacji z przyszłości. Rzeźba przedstawiać będzie ujęcie radości ze zwycięstwa, pokonania reżimu, z perspektywy dnia dzisiejszego zwiastować ma zwycięstwo i spotkanie w wolności. Kompozycja ta ma działać zarówno jako samospełniające się proroctwo, jak i przypominać opinii publicznej, w jakim celu oraz z jakiego powodu osoby te odsiadują okrutne wyroki. Opowieść skłaniać ma do przemyśleń i przypominać opinii publicznej, że w Białorusi walka o demokrację trwa, a wielu Białorusinów i Białorusinek jest więzionych.

Odsłonięcie bozzetto

24 marca 2022 roku, w Wolskim Centrum Kultury odbyło się odsłonięcie bozzetto rzeźby „Aleja Wschodzącego Słońca”. Prezentacja modelu to zapowiedź powstania instalacji artystycznej, która zlokalizowana będzie w parku im. Edwarda Szymańskiego na Woli. Odsłonięcie planowane jest w II połowie 2022 r. Prezentacja bozzetto odbyła się w przeddzień 104. rocznicy uzyskania przez Białoruś niepodległości. Wydarzenie miało formę wernisażu z udziałem zespołu twórców i twórczyń, osób pozujących do rzeźby oraz redaktora Bartosza T. Wielińskiego, inicjatora projektu.

Celem projektu “Aleja Wschodzącego Słońca” jest przypomnienie o dramatycznej sytuacji opozycjonistek i opozycjonistów białoruskich sprzeciwiających się reżimowi Łukaszenki oraz o przebywających w białoruskim więzieniu redaktorze “Gazety Wyborczej”, Andrzeju Poczobucie i działaczce mniejszości polskiej w Białorusi, Andżelice Borys. 25 marca obchodzony jest w Białorusi jako Dzień Wolności – święto upamiętniające rocznicę narodzin pierwszej białoruskiej niepodległości w 1918 r., nieuznawane przez reżim Łukaszenki. 25 marca przypada również pierwsza rocznica aresztowania Andrzeja Poczobuta.

fot. Wiktoria Grochowska

Twórcy o rzeźbie

Wolność jest dla mnie przestrzenią ducha, ja się czuję wolny w tym momencie, kiedy mam jakąś przestrzeń do myślenia, kiedy nikt mnie nie ogranicza. Ważna jest dla mnie wolność artystyczna, co znaczy, że w pewnej harmonii z innymi można formułować idee, które są ważne dla innych. Wolność to przestrzeń ducha.

Grzegorz Jarzyna

Rzeźbię wspólnie z innymi artystami figuratywną kompozycję, którą można by nazwać pomnikiem, ale nie trzeba tego robić, dedykowaną uwięzionym na Białorusi wolnomyślicielom.

(…)

Ta rzeźba jest artystyczną odpowiedzią na przemoc. Współpraca zamiast dominacji, zamiast rządzenia współzarządzanie. Wybraliśmy tradycyjną technikę stwarzania pomnika w trwałym materiale, znaleźliśmy już miejsce, formę, pomysł, i znaleźliśmy sojuszników. Pracujemy z Anią Axer-Fijałkowską, Grzegorzem Jarzyną, i z kolejnymi ludźmi, który przyłączyli się do naszego projektu i których nazwiska powinny ujawnić się w całej tej historii. Rzeźba będzie wykonana w ponadnaturalnej skali, nieco większa niż naturalna wielkość człowieka, zamierzamy umieścić ją w parku Szymańskiego. Jest to dosyć żmudny proces, ale małymi krokami przy współpracy zaprzyjaźnionego zakładu-odlewni będziemy chcieli uczynić z tego wyraźny gest solidarności z uwięzionymi i przypomnieć, że naturą naszą człowieczą jest być wolnymi.

Paweł Althamer

Twórcy i twórczynie

Koncepcja i kompozycja instalacji: Paweł Althamer, Grzegorz Jarzyna, Anna Axer-Fijałkowska
Koncepcja merytoryczna projektu: Michał Mioduszewski
Kierowniczka produkcji i koordynatorka procesu skanowania postaci: Monika Dziekan, Mirosława Bartsch
Postaci i postawy prezentowane w instalacji artystycznej inspirowane działalnością:
Andżeliki Borys, Alany Gebremariam, Natalii Hershe, Maryi Kalesnikavaej,
Andrzeja Poczobuta.
Osoby pozujące do instalacji: Alesia Bardukhayeva-Arol (aktorka) Izabella Dudziak
(aktorka TR Warszawa), Magdalena Sildatk (Akademia Teatralna im. Aleksandra
Zelwerowicza), Monika Szufladowicz (Akademia Teatralna im. Aleksandra
Zelwerowicza), Bartosz T. Wieliński (redaktor Gazety Wyborczej).

Za projekt odpowiedzialne jest Wolskiego Centrum Kultury


Partnerami projektu są TR Warszawa i Dom Białoruski w Warszawie

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski

Projekt wspiera Burmistrz Dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski

Inicjatorami Alei Wschodzącego Słońca są redaktor Bartosz T. Wieliński (Gazeta Wyborcza) i Wolskie Centrum Kultury

Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Współfinansowane ze środków miasta stołecznego Warszawy